Obama zagratuloval Merkelovej k víťazstvu

Obama
Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP

NEW YORK 23. septembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorý v pondelok nemeckej kancelárke Angele Merkelovej zagratuloval k víťazstvu v parlamentných voľbách.

„Prezident hlboko ocenil priateľstvo, vodcovstvo a neustálu podporu transatlantickej spolupráce v prípade kancelárky Merkelovej,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku Bieleho domu. Obaja lídri sa pritom zaviazali k „pokračovaniu spolupráce v kľúčových otázkach regionálneho aj svetového významu.“

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Nemecku vyhrala Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Merkelovej, ktorú podľa oficiálnych čiastkových výsledkov volilo takmer 42 percent ľudí. Nezískala však parlamentnú väčšinu, ako naznačovali povolebné odhady.

Opozičná Sociálnodemokratická strana (SPD) na čele s Peerom Steinbrückom získala menej ako 26 percent hlasov. Na treťom mieste skončila Ľavica so ziskom približne 8,5 percenta hlasov, štvrtí v poradí sú Zelení s ôsmimi percentami. Krajinu tak s veľkou pravdepodobnosťou môže čakať aj ďalšia takzvaná veľká koalícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBarack Obama