Obamova vláda sledovala aj e-maily, súd to neskôr zakázal

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 22. augusta (WEBNOVINY) – Americká vláda už v minulosti sledovala elektronickú komunikáciu svojich občanov bez toho, že by disponovala podozreniami o ich napojení na teroristické organizácie.

Súd však takéto praktiky ešte v roku 2011 zakázal.

Administratíva prezidenta Baracka Obamu to priznala v stredu, keď zverejnila súdny verdikt v tejto veci. Vyniesol ho špeciálny tribunál pre tajné služby, ktorý svoje rozhodnutia zvyčajne nepublikuje.

E-maily desiatok tisícov Američanov zaznamenávala Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Tá sa v súčasnosti stále zmieta v škandále okolo sledovania dát v prípade telefonickej komunikácie občanov USA, ale aj zahraničných krajín.

Kauzu odhalil bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden, ktorý následne utiekol z vlasti a ukryl sa v Rusku, kde mu poskytli azyl.

Prezident USA Barack Obama minulý týždeň zverejnil kroky na zvýšenie dôveryhodnosti jeho vlády po odhalení odpočúvania telefónov a sledovania internetu, čo viedlo k obavám obyvateľstva z narušenia ich súkromia. Obama nedávno prisľúbil reformu vládneho sledovacieho programu.

Kongres podľa jeho slov požiada o revíziu kontroverznej časti Vlasteneckého zákona, ktorá umožňuje takéto praktiky. Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaEdward Snowden