Občan by mal mať právo urobiť chybu v úradnom styku so štátom, navrhuje strana SPOLU

Miroslav Beblavý
Líder strany SPOLU Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.s) – Strana SPOLU – občianska demokracia v piatok predložila do parlamentu návrh, ktorý vo vzťahu občana a štátu zavádza jednoduchú vec – právo občana urobiť chybu v úradnom styku.

Podobné opatrenie podľa strany SPOLU presadil už francúzsky prezident Emmanuel Macron a vo Francúzsku platí od 10. augusta tohto roku.

„Návrh predstavuje zásadnú zmenu vzťahu občana a štátu, kde cieľom štátu nemá byť čo najviac trestať a pokutovať, ale dosiahnuť výsledok,“ uviedol predseda SPOLU Miroslav Beblavý.

Úrady pokutu odpustia

Zákon má ustanoviť, že ak občan vo vzťahu k niektorému úradu urobí „papierovú chybu“, za ktorú by inak dostal pokutu, úrad mu v prípade prvého previnenia pokutu odpustí.

„Občan tak dostane šancu svoju chybu napraviť. Ak to nespraví v lehote určenej úradom, pokutu už dostane. Toto právo na chybu bude možné využiť raz za päť rokov voči jednej a tej istej inštitúcii,“ priblížil návrh Beblavý.

Za papierovú chybu by sa malo podľa návrhu považovať nepredloženie dokumentu, nevyplnenie formulára alebo iného dokladu, či iné konanie edičného, registračného alebo oznamovacieho charakteru, ktoré môže byť vykonané dodatočne bez zásadného vplyvu na výkon úloh štátu.

Návrh sa bude týkať vzťahu občana so všetkými úradmi, ktoré postupujú podľa správneho poriadku, ale aj finančnej správy, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.

Predmet šikany a pokutovania

Možnosť nápravy bez udelenia pokuty sa tak bude týkať napríklad neohlásenej zabíjačky, neohlásenia drobných stavebných úprav, ktoré nikoho iného neobmedzujú, či neodovzdania neplatného pasu. Pri živnostníkoch pôjde napríklad o nezaslanie mesačného prehľadu daňovému úradu, nesprávne vyplnenie pracovnej dochádzky, či nenahlásenie zmeny po svadbe alebo rozvode.

„V praxi to bude znamenať, že slušní ľudia, ktorí na niečo prvýkrát zabudnú, alebo zle vyplnia, nebudú predmetom šikany a pokutovania zo strany štátnych orgánov, ale dostanú šancu to napraviť,“ pokračoval Beblavý.

Dodal, že ochranou pred zneužívaním práva na chybu bude to, že sa bude týkať len prvej chyby voči konkrétnemu úradu. Zároveň sa právo na chybu nebude vzťahovať na závažné „papierové“ previnenia, alebo ak sú dotknuté práva ďalšej osoby.

„To znamená, že právo na chybu nebude platiť v prípade nutnosti podania daňového priznania alebo registrácie firmy na DPH, keďže ide o vážne a zároveň všeobecne známe povinnosti. Taktiež sa nebude vzťahovať na policajné pokuty udelené vodičom a iné prehrešky, kde nejde o ‚papierovanie‘, ale o reálne porušenie zákona,“ uzavrel Beblavý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie SPOLU – občianska demokracia