Občania Únie považujú zmenu klímy za vážny problém

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Thinkstock

Brusel 30. novembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) dnes pri príležitosti slávnostného otvorenia 21. konferencie OSN o klimatických zmenách (COP21) v Paríži pripomenula, že Európska únia je svetovým lídrom v oblasti zmierňovania dopadov klimatických zmien.

EÚ sa podľa EK ako prvá na svete podujala prijať záväzné ciele a v krátkom čase sa stane globálnym lídrom vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

Cieľom EÚ na konferencii COP21 je presadiť ambiciózne ciele na zníženie emisií, ktoré by mali obmedziť globálne otepľovanie na 2 stupne Celzia. Znamená to získať od všetkých účastníkov podujatia záväzok, že do roku 2050 znížia emisie skleníkových plynov o aspoň 60 percent v porovnaní s rokom 2010 a do konca tohto storočia odstrániť zo svetového hospodárstva emisie uhlíka, čiže zaistiť prechod na takzvané neutrálne uhlíkové hospodárstvo.

Exekutíva EÚ upozorňuje, že zmena klímy môže ľuďom zničiť živobytie, destabilizovať spoločnosť a zabrániť ekonomickému a spoločenskému rozvoju. Zmena klímy môže mať dosah na migráciu miliónov ľudí, ktorých by z domovov vyhnali suchá a neúrody, zosuvy brehov, pobrežné záplavy.

Aj preto podľa EK je treba čo najskôr urobiť rázne celosvetové kroky, kým priemerné globálne teploty ešte nepresahujú „zlomový bod“, od ktorého by už nebolo cesty späť.

Prieskum Eurobarometra zameraný na túto agendu naznačil, že občania krajín EÚ si uvedomujú nepriaznivé dopady klimatických zmien a podporujú aktivity na ich zmiernenie. Významným zistením je, že až 91 percent respondentov považuje zmenu klímy za vážny problém, 69 percent za veľmi vážny a 22 percent za dosť vážny problém. Na Slovensku pokladá klimatickú zmenu za veľmi vážny problém 68 percent respondentov.

Väčšina ľudí v EÚ (93 percent) súhlasí s názorom, že boj proti zmene klímy bude účinný, len ak budú všetky krajiny postupovať spoločne. Na Slovensku má takýto názor viac ako deväť z desiatich respondentov (94 percent).

Prevažná väčšina Európanov podporuje národné opatrenia na zlepšenie energetickej účinnosti (92 percent) a na zvýšenie využívania energie z obnoviteľných zdrojov (91 percent) do roku 2030. Respondenti zo Slovenska majú v tejto oblasti takmer rovnaký názor ako je priemer EÚ.

Z hľadiska aktívneho postoja v boji proti klimatickým zmenám 93 percent Európanov už prijalo opatrenia osobného rázu – vyhadzujú menej odpadu a viac ho recyklujú (74 percent) alebo sa snažia obmedziť používanie výrobkov na jedno použitie (plastové tašky, obaly).

K tejto forme „boja“ patrí aj nakupovanie miestnych potravín vždy, keď je to možné. Tento trend zaznamenal od roku 2013 výrazný vzostup (49 percent, čiže nárast o 16 percentuálnych bodov od roku 2013).

Na Slovensku sa takto proaktívne v posledných šiestich mesiacoch správalo 43 percent opýtaných (priemer EÚ je 49 percent).

Prieskum Eurobarometra zároveň ukázal, že až 81 percent občanov EÚ a výrazná väčšina respondentov v každej krajine vrátane Slovenska uznáva, že boj proti zmenám klímy a účinnejšie využívanie energie môžu posilniť hospodárstvo a vytvoriť nové pracovné miesta.

Prieskum na vzorke 27.718 respondentov sa uskutočnil formou osobných rozhovorov od mája do júna 2015 vo všetkých členských krajinách EÚ. Na Slovensku na otázky odpovedalo 1016 respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia