Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ebola
Foto: SITA/AP
10. októbra 2014 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Občanov Únie pre ebolu možno evakuujú z Afriky

BRUSEL 10. októbra (WEBNOVINY) – Inštitúcie EÚ zvažujú možnosti evakuácie občanov členských štátov z časti západnej Afriky postihnutej epidémiou eboly ako aj „vojenské operácie na obnovenie bezpečnosti“ v krízovej oblasti. Spravodajský portál EUobserver to v piatok uviedol s odvolaním sa na interný dokument Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorému sa na štvrtkovom stretnutí venovali veľvyslanci krajín EÚ v Bruseli.

Odozva členských štátov očakávania nesplnila

Úrad si podľa neho uvedomuje „bezprecedentnú povahu krízy“ označovanej výrazom pandémia, no taktiež obmedzené doterajšie možnosti EÚ, ako reagovať, vzhľadom na „nepostačujúce operačno-finančné rámce“. Inštitúcie dvadsaťosmičky údajne predložili návrhy na vytvorenie „koordinovaného mechanizmu“ týkajúceho sa evakuácie nakazených zdravotníkov a prísunu humanitárnej pomoci, odozva jednotlivých členských štátov však „nesplnila v plnej miere očakávania“.

EUobserver informuje, že spoločná diplomacia EÚ v súvislosti s ebolou vypracovala porovnanie „možných vojenských odoziev od najjednoduchších po najzložitejšie scenáre… vrátane evakuácie občanov EÚ a uskutočnenia vojenských operácií ako príspevku k udržaniu či obnoveniu bezpečného prostredia v danej oblasti“.

Najviac je postihnutá Libéria

Portál pripomína, že v Libérii ako najhoršie postihnutej krajine momentálne pomáha v boji proti smrtiacemu ochoreniu najviac USA, zatiaľ čo Francúzsko sa zameriava na svoje bývalé kolónie – Guineu a Sierru Leone. Dvadsaťosmička sa chce teraz pokúsiť o „vysoko viditeľnú európsku odozvu“, pričom príslušné návrhy by mali byť pripravené pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu naplánovanom na 20. októbra a summitom v Bruseli, ktorý sa koná o tri dni neskôr.

Podľa najnovšej štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sa ebolou v západnej Afrike za posledné mesiace infikovalo už vyše 8000 ľudí, z ktorých takmer 3900 zomrelo.

Odporúčané články

Ebola sa v Česku nepotvrdila, muž má zrejme maláriu V USA podľahol ebole prvý pacient, v karanténe je desať osôb

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...