Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Free WiFi
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Obce na Slovensku pokryje bezplatná wifi, Raši predstavil prvú obec s príspevkom na realizáciu

LENDAK 31. januára (WebNoviny.sk) – Bezplatná wifi na verejných priestranstvách bude postupne samozrejmosťou pre stovky obcí po celom Slovensku.

Prvenstvo však ostane Lendaku – rázovitej podtatranskej obci, ktorá ako prvá získala od Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu z projektu Wifi pre Teba príspevok 15-tisíc eur na jej realizáciu. Na verejnú wifi by mali nabehnúť najneskôr do konca roka.

Wifi pomôže návštevníkom obce

Vďaka projektu Wifi pre Teba teraz môžu mestá a obce získať peniaze na zriadenie bezplatných wifi zón na verejných priestranstvách či vo verejných inštitúciách. Obec Lendak je prvou z nich, ktorá má už podpísanú zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z projektu Wifi pre Teba. Obec tak pre svojich obyvateľov aj turistov vybuduje bezplatné pripojenie na internet na verejných priestranstvách.

Vytypovali sme dvanásť wifi spotov po celej dedine – v interiéri i exteriéri. Okrem obecného úradu, námestia, zdravotného strediska, knižnice, školy, domu kultúry, priestorov múzea, ocenia naši obyvatelia i návštevníci obce bezplatné wifi aj na workoutovom ihrisku, autobusovej zastávke, dokonca aj na cintoríne, kde wifi zužitkujeme na pripravovaný projekt virtuálny cintorín,“ uviedol starosta obce Lendak Pavol Hudáček (KDH). Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši doplnil, že wifi môže pomôcť aj návštevníkom obce, ktorým sa tak uľahčí vyhľadávanie informácií o obci či regióne, a podporí sa rozvoj turizmu.

Desať miliónov eur na Wifi

Dotáciu majú odsúhlasenú už aj ďalšie obce a viac ako stovka predložených žiadostí sa priebežne vyhodnocuje. „Legislatívny proces sme nastavili tak, aby sme mestám a obciam čo najviac zjednodušili podmienky a tým zvýšili ich úspešnosť. Naším cieľom je, aby na Slovensku malo čo najviac ľudí prístup k bezplatnému a vysokorýchlostnému internetu,“ uviedol Raši na brífingu. V prvom kole žiadostí požiadali mestá a obce o viac ako 1,5 milióna eur z celkového objemu desať miliónov eur vyčlenených na Wifi pre Teba zo zdrojov Euróskej únie. Prevádzka wifi zón bude na náklady žiadateľa, v prípade Lendaku to bude zhruba tisíc eur ročne.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vlani v lete vyhlásil pvé kolo výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na projekt WiFi pre Teba, ktorý prinesie bezplatný internet na verejných priestranstvách po celom Slovensku. Mestá a obce môžu získať v rámci Wifi pre Teba nenávratný finančný príspevok maximálne 15-tisíc eur na zakúpenie hardveru, s päťpercentnou spoluúčasťou samosprávy. V druhom kole výzvy, ktoré potrvá do 13. februára, už dostali 85 žiadostí v celkovej hodnote približne 977-tisíc eur. „Naďalej platí, že čerpanie fondov chceme samosprávam čo najviac zjednodušiť, odbremeniť ich od byrokracie. Žiadosti sa preto môžu podávať aj elektronicky. Navyše sme žiadateľom pripravili aj súťažné podklady pre verejné obstarávanie,“ uzavrel vicepremiér.

Odporúčané články

Aktualizované: Pellegriniho vláda schválila akčný plán pre okres Levoča, chce vytvoriť stovky pracovných miest Vláda prijala akčný plán okresu Snina, ktorého cieľom je znížiť nezamestnanosť

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X