Obchodníci a prevádzkovatelia súhlasia s opatreniami, ale žiadajú okamžitú pomoc od štátu

Koronavírus, gastro
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 12. októbra, 14:35

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) v zásade súhlasí s prijatými opatreniami Ústredným krízovým štábom (ÚKŠ) v nedeľu, ktoré budú platné od 15. októbra 2020. Dôrazne však žiada vládu, aby v najbližších dňoch predstavila kompenzačné mechanizmy, ktoré umožnia podnikateľom v maloobchode, gastre a službách prežiť.

„Myslíme si totiž, že gastrosektor týmto dostane ranu, ktorá môže zlikvidovať prakticky celý tento sektor,“ reagoval na prijaté opatrenia predseda ISKM Daniel Krakovský.

Zníženie reštauračnej DPH

Podľa ďalšej iniciatívy – Zachráňme gastro! by veľmi pomohlo dočasné zníženie reštauračnej DPH na 5 %. Medzi ďalšie mechanizmy by mohla byť zaradená kompenzácia fixných nákladov zatvorených prevádzok a nákladov na boj proti pandémii.

Viac o téme: Koronavírus

Novo prijaté opatrenia sa podľa ISKM zásadným spôsobom opäť dotknú maloobchodníkov a najmä gastrosektora, ktorý už od začiatku pandémie prežíva mimoriadne ťažké časy.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Rozumieme okolnostiam, pre ktoré musí k sprísneniu opatrení prísť. Chápeme, že zdravie obyvateľov je na prvom mieste a za našich členov môžeme konštatovať, že často sú naše interné opatrenia striktnejšie ako tie, ktoré schváli vláda. Záleží nám totiž na našich zamestnancoch a zákazníkoch, ktorí navštevujú naše prevádzky. Veríme preto, že opatrenia sú prijímané v záujme nás všetkých a pri ich prijímaní sú zohľadnené všetky podstatné okolnosti,“ pokračoval Krakovský.

Podnikatelia majú svoje zdroje vyčerpané

Súčasné opatrenia na odškodnenie strát v gastrosektore sa podľa ISKM ukázali ako nedostatočné, podnikatelia majú svoje zdroje vyčerpané, pretože ich použili na jar. ISKM pre žiada od vlády urýchlene predstaviť kompenzačné mechanizmy.

„Nemôžeme sa pozerať na to, ako podnikatelia zatvárajú svoje dlhoročné prevádzky preto, lebo pomoc štátu v týchto ťažkých časoch prichádza neskoro a byrokratické prekážky na jej čerpanie obmedzujú veľké množstvo podnikateľov od čerpania takejto podpory. Žiadame o jednoduchú dotačnú schému, ktorá bude do veľkej miery kompenzovať náklady maloobchodníkov a podnikateľov v službách a gastre, ideálne formou priamej finančnej podpory zohľadňujúcej fixné náklady,“ doplnil predseda ISKM.

Prevádzkovatelia gastro prevádzok z ďalšej iniciatívy – Zachráňme gastro! rešpektujú, že boj proti pandémii je prvoradý, a tak ako do dnes, aj budúci týždeň sa opatreniam prispôsobia. Pre reštaurácie a podobné podniky je to však podľa tejto iniciatívy absolútny lockdown a bez adekvátneho odškodnenia im hrozí okamžitý krach.

„Kompenzácia nájmov a drobné príspevky na zamestnanosť nebudú stačiť. Mnohí členovia našej iniciatívy už podniky pozatvárali a zamestnancov prepúšťali. Teraz príde druhá vlna zatvárania a prepúšťania a všetci by sme chceli, aby bola čo najmenšia. Preto prosíme vládu, aby čím skôr deklarovala, ako odškodní tých, ktorí od marca znášajú najväčšie bremeno obmedzení. Veľmi by pomohla realizácia programového vyhlásenia vlády o dočasnom znížení daňového zaťaženia v cestovnom ruchu a gastronómii pretavená do dočasného zníženia reštauračnej DPH na 5 % tak, ako je to bežné v EÚ. Medzi ďalšie by mohla patriť kompenzácia fixných nákladov zatvorených prevádzok a nákladov na boj proti pandémii,“ reagoval Ján Laš z Iniciatívy Zachráňme gastro!.

O nás bez nás

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) rešpektuje opatrenia, ktoré boli ohlásené po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR a obchodníci ich budú reflektovať.

Zároveň však dodáva, že takáto regulácia v obchode je skôr kontraproduktívna a jej zavádzanie je výsledkom nepoučenia sa z prvej vlny pandémie koronavírusu.

„Najväčšiu výhradu máme k nesystémovému zavádzaniu opatrení v duchu hesla ‚o nás bez nás‘,“ informoval o tom v pondelok predseda predstavenstva SAMO Martin Krajčovič.

Krízový štáb navrhuje ďalej regulovať obchodné prevádzky napriek tomu, že doposiaľ nebolo podľa SAMO preukázané šírenie vírusu v rámci obchodných prevádzok, keďže obchodníci nad rámec regulácie štátu prijali účinné hygienické a prevádzkové opatrenia.

Kontraproduktívne seniorské hodiny

„Od marca vyzývame vládu a ÚKŠ, aby komunikovali zmeny s dotknutými subjektmi. Neprišlo k vyhodnoteniu opatrení z jari a na diskusiu sa nevyužil ani čas medzi prvou a druhou vlnou pandémie koronavírusu. Už od augusta sme evidovali zhoršovanie situácie, za SAMO sme žiadali osobne aj verejne účasť v krízovom štábe alebo aspoň konzultácie, aby sme vedeli s dostatočným predstihom pripraviť efektívne rozhodnutia vychádzajúce z praxe, a nie rozhodnutia od zeleného stola, bez diskusie,“ doplnil Krajčovič.

V piatok 9. októbra SAMO opätovne žiadalo o zaradenie zástupcu obchodu do krízového štábu alebo aspoň konzultácie v prípade zavádzania nových regulácií v obchode. Toto všetko ostáva bez odozvy a ÚKŠ opäť prijal nové opatrenia bez diskusie.

„Kontraproduktívne sa ukázali počas prvej vlny aj tzv. seniorské hodiny. Napriek tomu ich ÚKŠ opätovne navrhuje zaviesť. Seniori ich nevyužívajú a obchody sa tým blokujú, napríklad pre mamičky na materskej dovolenke a následne po ich skončení sa z dôvodu regulácie zvyšuje koncentrácia zákazníkov,“ dodal Krajčovič.

Nové opatrenia v súvislosti s koronavírusom

Ústredný krízový štáb prijal na nedeľňajšom rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Prevádzky verejného stravovania budú môcť od štvrtka vydávať jedlo len zabelené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri.

Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny. Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení.

Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrakovskýJán Laš
Firmy a inštitúcie ICM Iniciatíva slovenských maloobchodníkovIniciatíva Zachráňme gastro!