Obchodníkov s tabakom čakajú zmeny, potrebujú nové povolenia

Bulharský tabak smeroval z Ukrajiny
Viac ako päť ton nelegálneho rezaného tabaku objavili colníci v kamióne na hraničnom priechode Vyšné Nemecké v okrese Sobrance. Bulharský tabak, ktorý podľa dokladov smeroval z Ukrajiny do košickej firmy, ukrývali v škatuliach pod sušenými tabakovými listami. Colníci otvorili 519 kartónov, v nich bolo 5 014 kg rezaného tabaku. Bratislava, 27. máj 2013. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Podnikateľom, ktorí chcú obchodovať s tabakovou surovinou a mali vydané povolenia na obchodovanie s tabakom, končí ich platnosť a od marca sa im ukladá povinnosť požiadať o vydanie povolenia na obchodovanie s tabakovou surovinou.

Zároveň sú povinní do 15. marca oznámiť colnému úradu stav zásob na sklade k 1. marcu. Za nesplnenie nových povinností im hrozí sankcia od 60 eur do 20 tis. eur. Nová povinnosť vyplynula z novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, kde sa zaviedol nový predmet dane „tabaková surovina“ (sušené tabakové listy) a jej zdaňovanie v prípade, že sa použije na konečnú spotrebu.

Chcú chrániť zdravie

Ako uviedla hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová, hlavným cieľom novely zákona účinnej k 1. marcu tohto roka je ochrana zdravia obyvateľov elimináciou nelegálne vyrobených tabakových výrobkov a obmedzenie daňových únikov na predmetnej spotrebnej dani.

Novela zákona preto prináša komplexnú úpravu sledovania obehu tabakovej suroviny. Základom dane je množstvo tabakovej suroviny vyjadrené v kilogramoch a sadzba dane sa stanovuje vo výške 71,11 eura za kilogram.

Sprísnené podmienky obchodovania

Zároveň sa upravujú podmienky obchodovania s tabakovou surovinou. Za obchodovanie s tabakovou surovinou v rámci podnikania sa považuje pestovanie rastliny druhu Nicotiana tabacum, sušenie, vyžilovanie alebo fermentovanie tabakovej suroviny, príjem, skladovanie, alebo výdaj tabakovej suroviny a dodanie tabakovej suroviny na daňovom území na konečnú spotrebu alebo inému prevádzkovateľovi živnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom