Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bulharský tabak smeroval z Ukrajiny
Viac ako päť ton nelegálneho rezaného tabaku objavili colníci v kamióne na hraničnom priechode Vyšné Nemecké v okrese Sobrance. Bulharský tabak, ktorý podľa dokladov smeroval z Ukrajiny do košickej firmy, ukrývali v škatuliach pod sušenými tabakovými listami. Colníci otvorili 519 kartónov, v nich bolo 5 014 kg rezaného tabaku. Bratislava, 27. máj 2013. Foto: SITA/Marián Peiger
25. 02. 2014 12:33 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Obchodníkov s tabakom čakajú zmeny, potrebujú nové povolenia

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Podnikateľom, ktorí chcú obchodovať s tabakovou surovinou a mali vydané povolenia na obchodovanie s tabakom, končí ich platnosť a od marca sa im ukladá povinnosť požiadať o vydanie povolenia na obchodovanie s tabakovou surovinou.

Zároveň sú povinní do 15. marca oznámiť colnému úradu stav zásob na sklade k 1. marcu. Za nesplnenie nových povinností im hrozí sankcia od 60 eur do 20 tis. eur. Nová povinnosť vyplynula z novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, kde sa zaviedol nový predmet dane „tabaková surovina“ (sušené tabakové listy) a jej zdaňovanie v prípade, že sa použije na konečnú spotrebu.

Chcú chrániť zdravie

Ako uviedla hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová, hlavným cieľom novely zákona účinnej k 1. marcu tohto roka je ochrana zdravia obyvateľov elimináciou nelegálne vyrobených tabakových výrobkov a obmedzenie daňových únikov na predmetnej spotrebnej dani.

Novela zákona preto prináša komplexnú úpravu sledovania obehu tabakovej suroviny. Základom dane je množstvo tabakovej suroviny vyjadrené v kilogramoch a sadzba dane sa stanovuje vo výške 71,11 eura za kilogram.

Sprísnené podmienky obchodovania

Zároveň sa upravujú podmienky obchodovania s tabakovou surovinou. Za obchodovanie s tabakovou surovinou v rámci podnikania sa považuje pestovanie rastliny druhu Nicotiana tabacum, sušenie, vyžilovanie alebo fermentovanie tabakovej suroviny, príjem, skladovanie, alebo výdaj tabakovej suroviny a dodanie tabakovej suroviny na daňovom území na konečnú spotrebu alebo inému prevádzkovateľovi živnosti.

Odporúčané články

Colníkom sa darí, zlikvidovali vyše 17 ton ilegálneho tabaku Ozbrojenci chránili poľský kamión s miliónmi kusov cigariet

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.