Obchodný spor medzi USA a Čínou sa môže vyriešiť, Trump verí v dosiahnutie dohody

čína, USA
Foto: ilustračné, Thinkstock.

PEKING, WASHINGTON 7. januára (WebNoviny.sk) – Čína zaujala pozitívny tón pred tohtotýždňovými rokovaniami s Washingtonom o obchodnom spore, ktorý ohrozuje globálny ekonomický rast.

Začiatok rokovaní bol naplánovaný na pondelok, ale americké veľvyslanectvo v Číne ani čínske ministerstvo obchodu sa však zatiaľ nevyjadrili, či už prebiehajú, a nezverejnili ani podrobnosti programu vyjednávaní. Zástupcovia budú mať „pozitívne a konštruktívne diskusie„, uviedol ešte v piatok hovorca čínskeho rezortu zahraničia Lu Kang.

Americkú delegáciu vedie námestník obchodného zástupcu USA Jeffrey D. Gerrish. Súčasťou delegácie sú predstavitelia odvetví poľnohospodárstva, energetiky, obchodu, financií a rezortu zahraničia. Čínska vláda nezverejnila informácie o tom, kto bude zastupovať Peking.

Americký prezident Donald Trump tiež vyjadril optimizmus v súvislosti s obchodnými rokovaniami s Čínou. V nedeľu uviedol, že nedávno sa rozprával s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. „Naozaj som presvedčený, že chcú dosiahnuť dohodu. Clá určite Čínu veľmi poškodili,“ povedal Trump.

Podľa prieskumu banky UBS 37 percent z 200 priemyselných výrobcov, ktorých oslovila vo svojom prieskume, v uplynulých 12 mesiacoch presunuli produkciu mimo Číny. Hrozba zvýšenia amerických ciel bola „dominantným faktorom“ pre takmer polovicu z nich. Ostatní výrobu presunuli pre rast nákladov alebo pre sprísnenie environmentálnych pravidiel. „Väčšina firiem očakáva, že obchodná vojna bude eskalovať,“ uviedla banka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump