Obchodovanie s deťmi stále vyšetrujú, našli sa ďalšie dôkazy

Malajzia deti
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Bývalá poslankyňa za SaS Natália Blahová bola 16. septembra vypovedať vo veci z korupcie v súvislosti s podozreniami okolo možného obchodovania s deťmi.

Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie strany Sloboda a Solidarita. „Predložila som vyšetrovateľovi Národnej protikorupčnej jednotky listinné dôkazy, ktoré tieto podozrenia vyvolali. Ide o projekty a zmluvy talianskej adopčnej agentúry so slovenskými inštitúciami, na ktorých spolupracovali štátni zamestnanci. Tí mali priamy vplyv na to, akým spôsobom a koľko slovenských detí bude osvojených do zahraničia,“ povedala Blahová.

Bývalá poslankyňa upozorňuje na fakt, že zo 443 adoptovaných detí v zahraničí je viac ako polovica práve v Taliansku. Pritom dohovor o medzištátnych osvojeniach podpísalo so Slovenskom viac ako 80 zmluvných štátov.

Trestné oznámenie pre podozrenie z obchodovania s deťmi, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj prijímania úplatku podali na Generálnej prokuratúre SR ešte 26. júla Blahová z Asociácie náhradných rodín, poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) a generálna manažérka strany SaS Jana Kiššová.

Z generálnej prokuratúry sa sťažnosť ešte v auguste dostala na Okresnú prokuratúru Bratislava I. Tá následne odstúpila trestné oznámenie v súvislosti s vyšetrovaním medzištátnych adopcií vyšetrovateľovi Policajného zboru Krajského riaditeľstva v Bratislave a vo zvyšnej časti Organizačnému a kontrolnému odboru Generálnej prokuratúry SR pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a sčasti Generálnej prokuratúre SR Úradu špeciálnej prokuratúry Bratislava pre podozrenie z trestného činu prijímania úplatku.

Trestné oznámenie v časti týkajúcej sa podozrenia zo spáchania trestného činu prijímania úplatku odovzdal Úrad špeciálnej prokuratúry na vybavenie vyšetrovateľovi Národnej protikorupčnej jednotky, expozitúra Bratislava, ktorý by mal oznamovateľky trestného oznámenia informovať o ďalšom postupe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KiššováLucia NicholsonováNatália Blahová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita