Obchody sa v nedeľu zo sanitárnych dôvodov zatiaľ neotvoria, trvalý zákaz je však pre sulíkovcov neprípustný (video)

Igor Matovič, Richard Sulík
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 9. júna 15:30

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na utorňajšej tlačovej konferencii oznámil ďalšie veľké uvoľňovanie opatrení, ale otvorenie obchodov v nedeľu zatiaľ medzi nimi nebolo. Ako povedal, zo sanitárnych dôvodov zostanú naďalej zatvorené. Do kedy bude platiť súčasný stav podľa premiéra záleží na rozhodnutí konzília epidemiológov.

Výhrada vo svedomí

Matovič sa však netají tým, že by chcel mať obchody v nedeľu zatvorené natrvalo. Na otázku o možnosti, že by si vtedy mohli predavačky uplatniť výhradu vo svedomí, čo teda znamená, že by v nedeľu išiel do obchodu pracovať len ten, kto chce, Matovič odpovedal, že je to „Potemkinova dedina“.

Mali by podľa vás byť obchody v nedeľu zatvorené?

„Dať predavačke v obchode v čase, keď rastie nezamestnanosť, ‚akože‘ výhradu vo svedomí, že ona môže prísť za majiteľom predajne a povedať, že ona si uplatňuje výhradu vo svedomí a že v nedeľu nepríde do roboty, tak ten majiteľ predajne jej povie arrivederci,“ vysvetlil.

Podľa Matoviča je totiž dostatok ďalších nezamestnaných ľudí, ktorí by ju nahradili. „Tváriť sa, že toto je riešenie, je robiť z tých predavačiek hlupákov,“ dodal.

SaS hovorí o góle do vlastnej brány

Zatiaľ je teda otázne, ako to v koalícii s obchodmi v nedeľu dopadne, pretože pre stranu Sloboda a Solidarita (SaS) je trvalý zákaz nedeľného predaja neprípustný. K téme sa vyjadrili v utorok na tlačovej konferencii.

Podľa liberálov ide zákaz nedeľného predaja proti zdravému rozumu a proti zamestnanosti a je založený na ideológii. „V tejto chvíli je to gól do vlastnej brány,“ uviedla na tlačovej besede tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

SaS poukazuje, že Slovensko aktuálne žije úplne inými problémami. Takýto krok si pre súčasnú ekonomickú situáciu nemôže dovoliť, o prácu by údajne prišlo okolo 4 000 ľudí. Téma je podľa Halgašovej umelo vytvorená a nevzniká na základe objektívnej potreby.

Opozícia sa podľa liberálov tvári, že jej ide o ochranu rodiny. SaS však upozorňuje, že v nedeľu nepracujú iba ľudia v maloobchode, ale aj ďalšie povolania, ako lekári či policajti. Zároveň poukazuje, že v prípade maloobchodu nejde o prácu každú nedeľu, ale väčšinou iba jednu do mesiaca.

Liberáli sú otvorení diskusii o tejto téme, tá však musí byť podložená relevantnými dátami a konečný návrh musí byť dohodou všetkých koaličných strán. Veria, že ich koaliční partneri si ctia koaličnú zmluvu a za opozičný návrh na zákaz nedeľného predaja nezahlasujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita