Obchvat Hornej Štubne na R3 otvorili v polovičnom profile

Cesta

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v utorok odovzdala do užívania 4,3-kilometrový obchvat Hornej Štubne na rýchlostnej ceste R3 v okrese Turčianske Teplice. Motoristi zatiaľ môžu užívať úsek v dvoch jazdných pruhoch v polovičnom profile. NDS odovzdala cestu do užívania po dvoch rokoch prác, ale o rok skôr ako sa pôvodne plánovalo. Náklady na výstavbu obchvatu dosiahli podľa diaľničiarov vyše 20 mil. eur, čo oproti zmluvnej cene vo výške 19,44 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty znamená navýšenie zhruba o 4 %.

Diaľničná spoločnosť nepotvrdila informácie, že by sa celkové reálne náklady po finančnom uzavretí stavby mohli zvýšiť až o 10 %. Je to limit pre dodatočné navyšovanie cien za výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. „Zatiaľ nemáme vedomosť o tom, že by malo navýšenie zmluvnej ceny dosiahnuť 10 %,“ informoval v utorok agentúru SITA hovorca NDS Marcel Jánošík. Urýchlenie výstavby obchvatu Hornej Štubne podľa neho umožnila optimalizácia jej technológie. Vylúčil pritom, že by rýchlejšie tempo výstavby mohlo následne spôsobiť na rýchlostnej ceste chyby ako napríklad v lete po otvorení úseku diaľnice D1 Jablonov – Studenec. „Nie, pretože sa nemenili technologické postupy budovania násypov. NDS postupovala podľa projektu,“ dodal Jánošík.

Na otvorení cesty sa zúčastnil aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ. Dodávateľom stavby je Združenie Horná Štubňa R3 v zložení Skanska SK, a.s. a Strabag, s.r.o.

Odovzdanie obchvatu Hornej Štubne o rok skôr a za cenu skoro totožnú s vysúťaženou je podľa poslanca a exministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer-SD) výsledkom snahy predchádzajúcej vlády o rýchle a kvalitné stavanie diaľnic a rýchlostných ciest. „Aj v prípade Hornej Štubne sú za mnou reálne stavby s reálnymi číslami a v reálnom čase,“ tvrdí bývalý minister dopravy. Ako dodal, opakom je výsledok analýzy stavieb postavených počas vlád Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Terajší minister dopravy Ján Figeľ (KDH) sa podľa Vážneho vracia do obdobia rokov 1998 až 2006, keď boli diaľnice stavané dlho a predražene.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Figeľ
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť