Občianska konzervatívna strana podporuje Jána Luntera na post predsedu BBSK

Ján Lunter
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Foto: SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Predsedníctvo Občianskej konzervatívnej strany (OKS) vyjadrilo podporu nezávislému kandidátovi na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jánovi Lunterovi. OKS vo svojom vyjadrení vysoko oceňuje zodpovedné rozhodnutie kandidáta Martina Klusa, ktorý bol spoločným kandidátom širokej koalície demokratických pravicových strán a v utorok sa vzdal kandidatúry v prospech Jána Luntera.

„OKS očakáva, že sa v záujme porážky fašizmu v Banskobystrickom kraji rovnako zodpovedne zachovajú aj ďalší demokratickí kandidáti a že Jána Luntera podporia všetky demokratické politické sily,“ uviedol predseda OKS a poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál.

Podpora demokratických strán

O výsledku volieb podľa jeho slov nerozhodnú prieskumy verejnej mienky, ani predvolebné deklarácie, ale voliči vo volebných miestnostiach. OKS vyzvalo všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov, aby sa 4. novembra zúčastnili na voľbách a rozhodli o tom, že Banskobystrický samosprávny kraj bude mať v budúcom volebnom období predsedu aj poslancov zastupiteľstva, ktorí si ctia hodnoty slobodnej a demokratickej spoločnosti.

Ján Lunter svoju kandidatúru na post predsedu BBSK oficiálne potvrdil 4. apríla. Narodil sa v Telgárte a ľudia ho poznajú ako zakladateľa rodinnej firmy vyrábajúcej vegetariánske výrobky v Banskej Bystrici. V jesenných voľbách mu podporu doteraz okrem OKS deklarovala strana Smer-SD, Most-Híd, strana SKOK-ELD, strana Šanca a pridalo sa aj hnutie Progresívne Slovensko.

Zakladateľ rodinnej firmy

Podporu mu vyjadril aj Martin Klus kandidujúci za koalíciu SaS, OĽANO, NOVA, KDH a OKS, ktorý sa v utorok 3. októbra na základe výsledkov voličských prieskumov vzdal kandidatúry v jeho prospech.

O kreslo predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa po odstúpení kandidátov Martina Klusa a Jozefa Šimka bude uchádzať 15 kandidátov, z toho jedna žena. Okrem súčasného predsedu Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS) sú to nezávislí kandidáti generálny riaditeľ Múzea SNP a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Stanislav Mičev, bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, podnikateľ Ján Lunter, prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak, starosta obce Mýtna Pavel Greksa a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Igor Kašper.

Podpora od Klusa

Za jednotlivé strany sa o post predsedu uchádzajú kandidáti Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), poslanec MsZ vo Zvolene Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Michal Kantor (Strana zelených Slovenska), podpredseda Strany rómskej koalície Vojtech Kökény, Viliam Baňák (Jednota ľavicová strana Slovenska), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Zdenek Očovan (Politická strana NAJ) a predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni.

Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnia 4. novembra. Poslanci Národnej rady SR schválili na jar tohto roku novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov a päťročný výkon ich funkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan SaktorJán LunterMartin KlusMilan UrbániOndrej DostálStanislav Mičev
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)OKS Občianska konzervatívna strana