Občianski demokrati vo voľbách podporujú Schwarzenberga

Karel Schwarzenberg
Foto: SITA/Michal Burza

PRAHA 15. januára (WEBNOVINY) – Grémium českej Občianskej demokratickej strany (ODS) na svojej pravidelnej pondelňajšej schôdzi vyslovilo podporu Karlovi Schwarzenbergovi.

Predseda strany a premiér Petr Nečas uviedol, že to považuje za „prirodzené“. Kandidát občianskych demokratov Přemysl Sobotka v prvom kole českých prezidentských volieb úplne prepadol a ODS tak riešila, aký postoj zaujme pred kolom druhým. Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg o post prezidenta zabojujú 25. a 26. januára.

„Považujeme za prirodzené, že grémium ODS vyslovuje podporu prezidentskej kandidatúre Karla Schwarzenberga, a chceme vyzvať voličov, aby ho podporili v druhom kole prezidentských volieb,“ povedal na záver zasadnutia užšieho vedenia strany Nečas.

Pripomenul pritom postoj občianskych demokratov v predchádzajúcich voľbách, v ktorých podľa jeho slov „v prípade nepostúpenia vždy podporili iného pravicového kandidáta“.

Bezvýhradnú podporu však rozhodnutie grémia nemá. Europoslanec Jan Zahradil si napríklad myslí, že ODS by nikomu nemala „vyjadrovať explicitnú podporu“, uvádza spravodajský portál iDNES.cz.

Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Miloš Zeman so ziskom viac ako 24 percent hlasov. Na druhom mieste so stratou menej ako jedného percenta skončil minister zahraničných vecí a predseda vládnej strany TOP 09 Karel Schwarzenberg, ktorý tak z ďalšieho boja vyradil bývalého predsedu úradníckej vlády Jana Fischera. Ten ako veľký favorit získal menej ako 16,5 percenta, čo nestačilo na postup do druhého kola. Sobotka skončil hlboko v poli porazených so ziskom necelých 2,5 percenta hlasov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel SchwarzenbergMiloš ZemanPetr Nečas
Firmy a inštitúcie ODS Občianska demokratická strana