Občianstvo nie je o ľudských právach, rozhodol Európsky súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pasy
Foto: SITA

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Európsky súd pre ľudské práva vyslal signál pre všetkých, ktorí sa snažia štátne občianstvo využiť na očiernenie Slovenska doma aj v zahraničí, že strata občianstva nie je o ľudských právach.

V stanovisku pre agentúru SITA to tvrdí ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na základe jednomyseľného rozhodnutia súdu o sťažnosti „dvoch bývalých slovenských občanov“, ktorých pred súdom zastupoval maďarský právnik Zoltán Lomnici vo veci straty štátneho občianstva SR.

Súd rozhodol tento týždeň, v utorok 4. júna.

Ako sa v stanovisku rezortu diplomacie píše, Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že sťažovatelia sa pre maďarské štátne občianstvo rozhodli dobrovoľne v čase, keď platili predmetné ustanovenia zákona o štátnom občianstve SR.

„Súd v rozhodnutí uviedol, že sťažovatelia boli uzrozumení s tým, že dobrovoľným nadobudnutím maďarského občianstva stratia občianstvo slovenské. V uvedenom prípade preto nedošlo k svojvoľnému odobratiu štátneho občianstva SR,“ informuje rezort o rozhodnutí súdu.

Ministerstvo je presvedčené, že toto rozhodnutie predstavuje významný precedens. Zároveň podľa rezortu potvrdzuje dlhodobo zastávanú pozíciu Slovenska v tom, že nie je možné prepájať stratu štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle s otázkou porušenia ľudských práv.

Súčasné znenie zákona o občianstve, ktoré umožňuje stratu štátnej príslušnosti, presadila v roku 2010 vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Ten totiž umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu. Kabinet Ivety Radičovej chcel zákon upraviť, ale zmenu sa presadiť nepodarilo.

Rezort vnútra pripravuje novelu zákona o občianstve, spolupracuje s rezortom diplomacie a tiež Radou Európy či Vysokým komisárom OBSE pre národnostné menšiny. Ako by mohla legislatívna zmena vyzerať, naznačil ešte vlani minister vnútra Robert Kaliňák. Udeľovanie občianstva by malo byť naviazané na trvalý pobyt.

„Znamená to, že aj občan Slovenskej republiky môže nadobudnúť maďarské občianstvo a nestratí slovenské za predpokladu, že má trvalý pobyt v Maďarsku a získa občianstvo na základe tohto pravidla, nie na základe národnej príslušnosti, ale na základe tohto pravidla, ktoré je vo všetkých štátoch všeobecne uznávané,“ povedal Kaliňák v decembri.

ESĽP dal podľa Lajčáka odpoveď na neférovú kampaň

Lajcak
Foto: SITA/AP

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák verí, že po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva utíchne svojvoľné vykladanie slovenského zákonodarstva a ústavy v súvislosti s dvojitým občianstvom.

Pre nás je vždy zadosťučinením, keď príslušná európska inštitúcia nám potvrdí, že máme pravdu. Osobitne, keď sme obviňovaní, že to tak nie je,“ vyhlásil Lajčák.

Podľa Lajčáka dalo rozhodnutie ESĽP veľmi jasnú odpoveď na neférovú kampaň o tom, že slovenský zákon o občianstve porušuje ľudské práva. „Bolo jasne povedané, že náš zákon je v súlade s príslušnou európskou legislatívou, tí ľudia vedeli, aké sú dôsledky. Čiže strata občianstva neznamená porušenie ľudských práv,“ povedal.

Zároveň upozornil, že problémom nie je slovenský zákon, ale problémom sú zákony dva. „Slovenský zákon bol prijatý ako odpoveď na maďarský zákon a ktokoľvek tvrdí, že maďarský zákon je dokonalý a slovenský je zlý, tak po rozhodnutí európskeho súdu, má jasnú odpoveď, že nemá pravdu,“ vyhlásil Lajčák s tým, že maďarská strana prijala ten svoj napriek nášmu naliehaniu a bez konzultácie so Slovenskom, hoci sa týka našich občanov.

Keďže Lajčák vidí problém na oboch stranách, otázku o občianstve a jeho strate treba podľa neho riešiť bilaterálne, pokojne a odborne. S maďarským ministrom zahraničných vecí Jánosom Martonyim poverili svojich právnych expertov, aby im predložili návrh riešenia celej záležitosti. Experti sa podľa Lajčákových slov stretávajú a tieto návrhy pripravujú. „My s maďarskou stranou rokujeme, rokujeme odborne, vecne, veľmi otvorene a budeme hľadať také riešenie, ktoré bude adresovať tento problém ako problém bilaterálny. A z tohto hľadiska naozaj vítame rozhodnutie ESĽP, pretože dal veľmi jasnú odpoveď všetkým krikľúňom,“ zdôraznil Lajčák. Ako dodal, atmosféra medzi oboma krajina sa zmenila k lepšiemu, čo si však nevšimli slovenskí a maďarskí jednotlivci, ktorí nevedia nič iné, ako rozdúchavať vášne.

Podľa Mostu ESĽP nerozhodol o tom, že zákon o občianstve je spravodlivý

Bela bugar, gabor gal, most hid
Zľava: Poslanec NR SR za stranu Most-Híd Gábor Gál a predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Strana Most-Híd považuje za protiústavný stav, v ktorom sa ľudia rozdeľujú na tých, ktorí ešte mohli mať dve občianstva, a na tých, ktorí si to už po zmene zákona o občianstve nemôžu dovoliť.

Na svojom názore strana trvá i napriek utorkovému rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva o sťažnosti dvoch ľudí, ktorí prišli o slovenské občianstvo.

Ako vo štvrtok informovalo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, verdikt súdu potvrdil, že sťažovatelia sa pre maďarské štátne občianstvo rozhodli dobrovoľne.

„V uvedenom prípade preto nedošlo k svojvoľnému odobratiu štátneho občianstva SR,“ informoval rezort diplomacie. Gábor Gál z Mosta-Híd v stanovisku pre agentúru SITA tvrdí, že v Štrasburgu sa v tomto prípade nerozhodovalo o protiústavnosti straty občianstva.

„Pred Európskym súdom v Štrasburgu zlyhal pokus dvoch občanov o modelový prípad, ktorý by potom vynútil zmenu súčasnej legislatívy.

Podľa nášho názoru však to, že tento pokus nebol Štrasburgom podporený, ešte neznamená, že ide o dobrý a spravodlivý zákon, ktorý by sme mali zachovať,“ píše Gál a dodáva, že Slovensko by sa malo tešiť každému občanovi, ktorý by chcel zostať občanom Slovenskej republiky, a nie ich silou mocou vyhnať zo spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gábor GálMiroslav LajčákRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva