Obecné a mestské zastupiteľstvá môžu rokovať online, zvýšia sa aj pokuty za priestupky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
počítač, klávesnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Obecné a mestské zastupiteľstvá môžu rokovať online. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili vládny návrh zákona z dielne Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením Covid-19. Rokovania zastupiteľstiev sa po novom môžu uskutočniť prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami komunikačnej technológie.

Z rokovania vyhotovia záznam

Obce budú môcť schváliť uznesenie formou per rollam iba vo výnimočných situáciach, keď existujú vážne dôvody, pre ktoré nie je možné uskutočniť štandardné rokovanie zastupiteľstva ani rokovanie prostredníctvom videokonferencie či inými prostriedkami komunikačnej technológie. Hlasovať bude možné korešpondenčne v listinnej podobe alebo prostredníctvom elektronických prostriedkov s použitím e-mailových adries poslancov. Návrh zákona prijalo plénum v skrátenom legislatívnom konaní. Jeho schválenie ukončilo piatu schôdzu NR SR.

Viac o téme: Koronavírus

Z rokovania obecného zastupiteľstva vyhotoví obec obrazovo-zvukový alebo zvukový záznam, ktorý do 48 hodín po ukončení rokovania zverejní na webovom sídle obce, ak ho má zriadené. Obec má taktiež povinnosť zverejniť zápisnicu z rokovania na svojej úradnej tabuli a webovom sídle. Vylúčila sa možnosť, že zastupiteľstvá budú rokovať bez účasti verejnosti.

Schválený zákon takisto deklaruje, že rezort vnútra môže počas mimoriadnej situácie spojenej s pandémiou v nevyhnutnom rozsahu obmedziť prijímanie žiadostí o vydanie občianskych preukazov, cestovných pasov, vodičských preukazov alebo napríklad zbrojných preukazov. Platnosť starých občianskych alebo vodičských preukazov sa tak počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu automaticky predĺži do obdobia po skončení krízovej situácie.

Pokuta 1000 eur

Platnosť prechodného pobytu, trvalého pobytu alebo tolerovaného pobytu, ktorá by inak uplynula počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením Covid-19, alebo ktorého platnosť by skončila do jedného mesiaca od odvolania krízovej situácie, sa predlžuje až do uplynutia dvoch mesiacov od odvolania krízovej situácie,“ píše sa v zákone.

Zvýši sa taktiež pokuta v blokovom konaní za priestupky na úseku civilnej ochrany v čase mimoriadnej situácie na 1 000 eur. „Konkrétne sa to týka priestupkov spáchaných neuposlúchnutím varovných signálov, pokynov a výziev orgánov verejnej moci, právnických osôb a fyzických osôb v súvislosti s plnením úloh podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva,“ informuje rezort vnútra. Pokuty za takéto priestupky môžu ukladať aj orgány Policajného zboru a obecné a mestské polície.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR