Obete holokaustu si Slovensko pripomenie pamätnými kameňmi

Kamene zmiznutých
Kamene zmiznutých sa ukladajú pred domom, kde naposledy žili občania mesta zavraždení v období holokaustu. Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 1. novembra (WEBNOVINY) – Mestá Banská Bystrica a Brezno sa v stredu pripojili Slovensko k 11 krajinám, kde sa uskutočňuje projekt Stolpersteine (doslovne kamene, o ktoré sa potknete, pozn. SITA), čo je ukladanie pamätných kameňov do chodníkov pred niekdajšími domami obetí holokaustu.

Ako prvé na Slovensku pribudli dopoludnia v Brezne na Námestí M. R. Štefánika tri kamene na pamiatku rodiny známeho obchodníka s lahôdkami a výrobcu bryndze Huga Mittelmanna a popoludní štyri kamene v Banskej Bystrici.

Jeden na Dolnej ulici na pamiatku Ernesta Šeböka, obchodníka, mecenáša športu a zakladateľa hokejového a krasokorčuliarskeho oddielu v meste, a tri na Námestí SNP na pamiatku rodiny Kemeovcov – majiteľov známej galantérie U Kemov, ako ich bývalý dom Banskobystričania dodnes volajú.

Kamene majú rozmery bežnej dlažobnej kocky s približne 10 centimetrov dlhými hranami. Vrchnú plochu pokrýva mosadzná tabuľka s menom obete, dátumom narodenia a deportácie, prípadne dátumom a miestom zavraždenia.

Obrazom: Stolpersteine, zv. Kamene zmiznutých

Za účasti predstaviteľov oboch miest ich osobne osádzal autor projektu Stolpersteine, nemecký umelec Gunter Demnig. Prvé kamene položil v roku 1995 v Berlíne, v súčasnosti ich je osadených okolo 38 000. Spoluorganizátorom a iniciátorom projektu v Brezne a Banskej Bystrici je občianske združenie Antikomplex.sk.

„Kameň aspoň symbolicky navracia obyvateľov domu na miesto bydliska, do bežného mestského ruchu, z ktorého boli násilne vytrhnutí. Na rozdiel od busty či sochy si nenárokuje veľa miesta vo verejnom priestore. Sme presvedčení, že takáto nenápadná pripomienka môže presvedčivejšie priblížiť osudy mien náhodnému chodcovi všedného mestského dňa,“ povedal zakladateľ združenia Antikomplex.sk Jakub Lunter.

Inšpiráciou mu boli kamene v dlažbe ulíc v Prahe, kde v minulosti žil. Ako pripomenul, kamene z projektu Stolpersteine možno nájsť vo všetkých susedných krajinách, v Česku ich je už niekoľko stoviek v deviatich mestách.

„Zároveň nás znepokojuje, že sa v poslednej dobe, aj za podpory či tolerovania zo strany niektorých miest, odhaľujú pamätné tabule a busty kontroverzným politikom z obdobia slovenského štátu,“ dodal Lunter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom