Obete rómskeho holokaustu si poslanci OĽaNO pripomenuli darovaním krvi a otvorením výstavy

Peter Pollák
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák (uprostred) počas pietneho kladenia vencov pri príležžitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 2. augusta (WebNoviny.sk) – Už po jedenástykrát robíme dobrú vec a zároveň ukazujeme, že krv má len jednu farbu a všetci sme si rovní. Nikto nie je nadradený, či podradený, sú len dobrí a zlí ľudia, a tých nájdeme všade – v rómskej osade, ale aj vo vláde.

Pri príležitosti stredajšieho Pamätného dňa rómskeho holokaustu to uviedol bývalý vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO).

Najtragickejšia udalosť histórie

Pollák si spolu so štyrmi poslancami z hnutia OĽaNO pripomenuli obete rómskeho holokaustu darovaním krvi a otvorením pamätnej výstavy v Hanušovciach nad Topľou. Agentúru SITA o tom informoval Matúš Bystriansky z tlačového oddelenia OĽaNO.

„Vďaka dobrým ľuďom sa podarilo darovať už viac ako sto litrov krvi. Teším sa, že sa angažujeme spoločne, Nerómovia aj Rómovia. Prvýkrát sme s touto aktivitou začali pred tromi rokmi. Darcov sme už oslovili v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, viacnásobne sme darovali krv v Spišskej Novej Vsi, Levoči či v Kráľovej Lehote. Dnes sme v Hanušovciach, aby sme pomohli. A tiež aby sme si pripomenuli jednu z najtragickejších udalostí v histórii – holokaust,“ povedal Pollák, ktorý je expertom hnutia pre rómsku problematiku a dnes sa tiež pridal k darcom.

Jedenásty ročník spomienkového podujatia podporili aj štyria poslanci NR SR Erika Jurinová, Anna Verešová, Jozef Lukáč a Miroslav Sopko (všetci OĽANO).

„Peter Pollák ma oslovil s myšlienkou darovať krv a zorganizovať spomienkovú výstavu na miestnej stanici v Hanušovciach. Darovať krv znamená zachrániť život. Zároveň je našou povinnosťou nezabudnúť na hrôzy, ktoré sa počas druhej svetovej vojny udiali. Nemohla som odmietnuť,“ uviedla Jurinová, ktorá je predsedníčkou parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Darovali krv so spomienkou na holokaust

Krv po prvýkrát daroval Miroslav Sopko, pridala sa aj mnohonásobná darkyňa Anna Verešová. „Podarilo sa spojiť darovanie krvi s pamiatkou rómskeho holokaustu – o to je pre mňa dnešný odber cennejší. Holokaust bol peklom na zemi. Ľudia umierali bez jedla, vody, doslova ich vraždili. Nemôžeme byť cynickí a pozerať sa na holokaust ako na minulosť, ktorá je dávno za nami. Dokonca v dnešnej dobe, v 21. storočí, sa nájdu ľudia, ktorí si dovolia ho popierať. To je neprípustné. Ako môže byť niekto tak chladný a neúctivý voči toľkým nevinným obetiam? Predsa umierali aj deti, nevinné ženy, spravodliví ľudia,“ doplnila Verešová.

V pracovnom tábore v Hanušovciach počas vojny zahynulo pri práci v neľudských podmienkach niekoľko stoviek Rómov. Výstava Poraimos – Rómsky holokaust na železničnej stanici v Hanušovciach nad Topľou bude sprístupnená verejnosti do konca septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna VerešováErika JurinováMiroslav SopkoPeter Pollák
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti