Obetí zemetrasenia v Ekvádore pribúda, Slováci sú v poriadku

Zemetrasenie
Ekvádor zasiahlo zemetrasenia s magnitúdou 7,8, počet obetí stúpa. Foto: SITA/AP

QUITO 18. apríla (WebNoviny.sk) – Oficiálny počet mŕtvych v dôsledku sobotňajšieho zemetrasenia v Ekvádore sa zvýšil na 350, hľadanie ďalších obetí a živých ľudí pod zrútenými budovami však stále pokračuje.

Ekvádorský minister bezpečnosti César Navas to uviedol vo vyjadrení pre televíznu stanicu Teleamazonas, ktoré prevzala agentúra AP.

Španielsky Červený kríž, ktorého pracovníci pomáhajú ekvádorským kolegom, vyhlásil, že zatiaľ nie je k dispozícii oficiálny odhad počtu obyvateľov postihnutých týmito ničivými otrasmi. Predpokladá však, že určitý druh pomoci bude potrebovať 70.000-100.000 Ekvádorčanov. Dočasné ubytovanie by mohlo využiť 3000-5000 ľudí, ktorí prišli o svoje domovy, uviedol Červený kríž.

Slováci a Česi sú v poriadku

Radiožurnál Českého rozhlasu informoval, že v Ekvádore je s cestovnou kanceláriou Away skupina fotografov, troch Čechov a dvoch Slovákov. Sú však mimo oblasť, ktorú zasiahlo zemetrasenie. V súčasnosti putujú amazonským pralesom a podľa najnovších informácií Olgy Šilhovej z cestovnej kancelárie sú všetci v poriadku.

Hovorkyňa Českého ministerstva zahraničných vecí Irena Valentová pre rozhlas povedala, že „všetci českí občania, ktorí boli registrovaní v našej cestovateľskej databáze Drozd, nám potvrdili, že sú v poriadku… V túto chvíľu nemáme informácie o obetiach zemetrasenia. Budeme čakať na informácie od ekvádorských úradov.“

Úrady v jednej z najviac postihnutých provincií Manabí s hlavným mestom Portoviejo oznámili, že z väzenia El Rodeo neďaleko tohto mesta ušlo počas chaosu po zemetrasení 180 väzňov. Dvadsať z nich sa podarilo zadržať a niektorí sa vrátili sami, väčšina je však na úteku. V niekoľkých mestách postihnutých zemetrasením došlo navyše k rabovaniu.

Prezident navštívil jednu z najpostihnutejších oblastí

Ekvádorský prezident Rafael Correa skrátil po sobotňajšom zemetrasení v tejto juhoamerickej krajine návštevu Vatikánu a odletel priamo do jednej z najpostihnutejších oblastí na tichomorskom pobreží. Vo svojom prvom verejnom vyjadrení k najsilnejšiemu zemetraseniu v Ekvádore po desaťročiach v noci z nedele na pondelok povedal, že prioritou zostáva nájsť preživších.

V príhovore z tragédiou postihnutého mesta Portoviejo varoval, že počet obetí v najbližších dňoch pravdepodobne značne stúpne. Zdôraznil však, že existujú dôkazy o tom, že pod troskami budov sú ešte stále živí ľudia.

Correa označil zemetrasenie s magnitúdou 7,8 za najhoršiu prírodnú katastrofu, ktorá postihla Ekvádor od roku 1949, kedy zemetrasenie v meste Ambato zabilo tisíce ľudí.

Podľa americkej geologickej služby USGS sa epicentrum otrasov nachádzalo 27 kilometrov juhovýchodne od pobrežného mesta Muisne, v riedko obývanej oblasti rybárskych prístavov, obľúbenej najmä medzi zahraničnými turistami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rafael Correa