Obetiam júlových útokov v Nórsku venovali spomienkový obrad

Norsko
Foto: SITA/AP

OSLO 21. augusta (WEBNOVINY) – Nórom sa spoločne podarilo poraziť nenávisť a mali by zostať verní svojej „otvorenosti, tolerancii a pocitu súdržnosti“. Premiér Jens Stoltenberg to povedal počas nedeľňajšieho spomienkového obradu venovaného obetiam útokov v Osle a na ostrove Utöya, kde nórsky pravicový extrémista Anders Behring Breivik 22. júla zabil 77 ľudí.

Na podujatí v jednej z najväčších koncertných siení hlavného mesta sa zúčastnilo okolo 6900 ľudí vrátane pozostalých, členov nórskej kráľovskej rodiny a domácich i zahraničných politických predstaviteľov. Stoltenberg pri tejto príležitosti adresoval svojim spoluobčanom výzvu, aby naďalej podporovali príbuzných obetí ako aj tých, čo útoky prežili, a aby napriek trpkej skúsenosti nezradili ideály demokracie a otvorenosti, ktoré sa snažil Breivik svojim činom rozbiť.

Privítame doma tých, ktorí zblúdili. Ale proti tým, ktorí sa uchyľujú k násiliu, budeme bojovať celým demokratickým arzenálom,“ vyjadril sa premiér. „Súčasťou procesu trúchlenia sú výzvy, ktoré si ťažko dokážeme predstaviť: Prázdna stolička v jedálni, narodeniny bez oslávenca, prvé Vianoce,“ pripomenul Stoltenberg. „Vy všetci môžete pomôcť. Upečte im koláč, pozvite ich na kávu, choďte spoločne na prechádzku! Nie je žiadny lepší dar ako láskavosť,“ dodal.

Medzi zahraničnými hosťami v publiku boli aj viaceré hlavy štátov a vlád vrátane prezidentov Fínska a Islandu a premiérov všetkých škandinávskych krajín. Nechýbala ani švédska korunná princezná Victoria a dánsky princ Fredrik.

Breivikov útok na letný tábor vládnej Robotníckej strany sa stal osudným pre 69 účastníkov prevažne v tínedžerskom veku. Spolu s výbuchom v centre Osla, ktorý zabil ôsmich ľudí, ide o najhoršie krviprelievanie v Nórsku od skončenia druhej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikJens Stoltenberg