Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ziaci sutaz deti
Foto: SITA/Marián Peiger
19. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obeťou šikany sa na školách stala viac ako pätina žiakov

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Obeťou šikanovania v škole bola viac ako pätina žiakov. Zistila to Štátna školská inšpekcia, ktorá v 134 základných školách v minulom školskom roku zisťovala bezpečnosť školského prostredia.

Žiaci sa však priznali aj k tomu, že sa podieľali na ubližovaní spolužiakom. „Ubližovanie spolužiakovi jednorazovo priznalo až 17,17 percenta opýtaných a opakovane 6,52 percenta. Počty agresorov boli reálne zrejme väčšie, pretože v tomto prípade sa nemuseli v dotazníku všetci vyjadriť pravdivo,“ popisuje svoje zistenia inšpekcia v Správe o stave bezpečnosti školského prostredia a prevencie negatívnych javov v správaní žiakov v základnej škole v školskom roku 2013/2014, ktorú zverejňuje inšpekcia na svojom webovom sídle.

V minulom školskom roku sa obeťou šikanovania stalo viac ako 20percent žiakov základných škôl. Výsledky inšpekcie sú podobné s tými predchádzajúcimi zo školského roku 2012/2013, keď osobnú negatívnu skúsenosť so šikanovaním priznala štvrtina chlapcov a 20 percent dievčat.

Viac ako 12 percent žiakov malo v minulom školskom roku jednorazovú negatívnu skúsenosť so šikanovaním, vo viac ako 10 percentách prípadov však ide o opakovaný jav. Opakované zámerné, zlomyseľné obťažovanie a ohrozovanie zo strany iných priznalo o niečo viac chlapcov ako dievčat.

Žiaci sú najčastejšie šikanovaní v kolektíve triedy

Svedkom šikanovania bolo viac ako 42 percent žiakov, približne rovnako chlapcov a dievčat. Najčastejšie sa to dialo medzi žiakmi v kolektíve triedy, ale aj školy. „Najviac boli žiaci ohrozovaní zo strany svojich spolužiakov. Menej obetí označilo za agresora inú osobu,“ uvádzajú inšpektori v správe.

Najčastejšie sa deti so šikanovaním stretávali v budove školy, hlavne počas prestávok a mimo školy pred začiatkom vyučovania a po vyučovaní. Z hľadiska formy šikanovania prevládalo psychické násilie. „Najčastejšie uvádzanými spôsobmi ubližovania boli ponižovanie, urážanie, vysmievanie sa, zastrašovanie, nadávky,“ zistili školskí inšpektori.

Väčšina chlapcov radšej mlčí

Takmer 13 percent detí sa v dotazníkoch priznalo, že sa necíti v škole bezpečne. Z niektorého spolužiaka alebo spolužiakov malo niekedy strach viac ako 14 percent žiakov. Väčší strach zo spolužiakov mali dievčatá. Deti sa najčastejšie pre šikanovanie obracali na rodičov, ale aj na triedneho učiteľa, priateľa, spolužiaka. Časť žiakov, prevažne chlapcov, o šikanovaní mlčalo.

Bezpečnosť školského prostredia sledovala Štátna školská inšpekcia v 134 základných školách. Dotazníky vypĺňalo 4 403 žiakov piateho až ôsmeho ročníka – 2 170 chlapcov a 2 233 dievčat aj 217 členov žiackej školskej rady.

Školská inšpekcia konštatuje, že školy a učitelia sa venovali prevencii proti šikanovaní na vyučovaní, aj formou rôznych činností, napríklad organizovaním súťaží či rôznych kurzov alebo účasťou na výchovných koncertoch či besedách s odborníkmi.

Pre zlepšenie situácie na školách inšpekcia odporúča, aby vedenie školy zapojilo členov žiackej školskej rady do prevencie a riešenia šikanovania v škole, aby sa podieľali na tvorbe pravidiel správania sa, aby sa v školách viedla otvorená diskusia o šikanovaní, a aby sa učitelia vzdelávali v oblasti prevencii.

Odporúčané články

Fico prehovorí s Merkelovou, odmieta platiť za dlhy Ukrajiny Odvodové úľavy pri študentských brigádach sa zvýšia

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...