Objavili 125 miliónov rokov starú fosíliu cicavca s ostňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spinolestes xenarthrosus mal podľa vedcov veľkosť medzi myšou a potkanom a jeho hmotnosť bola približne 60 gramov. Foto: Youtube.com

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím vedcov pod vedením Angely Buscalioni z Autonómnej univerzity v Madride popísal nový druh prehistorického cicavca, ktorý mal ostne podobné ako dnešné ježe. Fosílne pozostatky živočícha, ktorého pomenovali Spinolestes xenarthrosus, objavili na nálezisku Las Hoyas v Španielsku vo veľmi dobrom stave, pričom sa zachovali aj tkanivá srsti a kože či vnútorných orgánov. Fosília stará 125 miliónov rokov im tak ponúkla detailný pohľad na zatiaľ najstaršieho známeho cicavca s ostňami.

„Zvyčajne nájdete kosti či kostru, čo sa v prípade cicavcov stalo veľakrát, no nikdy sa nenašli tieto jemné časti v takom dobrom stave,” vysvetlil Thomas Martin z Univerzity v Bonne. Vedci okrem tkanív srsti, ostňov a šupín mohli analyzovať aj zachované tkanivá pľúc a pečene. Spinolestes xenarthrosus mal podľa vedcov veľkosť medzi myšou a potkanom a jeho hmotnosť bola približne 60 gramov. Mal veľké uši a špicatú tvár s krátkou hrivou a jemné srstnaté brucho. Na chrbte mal ostne a šupiny podobne ako pásavce, čo mu pomáhalo brániť sa voči predátorom. „Ak prišiel predátor a pohrýzol ho na chrbte, ostne ľahko odpadli a ostali v predátorovej tlame,” vysvetlil Martin, ktorý spolu s kolegami zverejnil popis nového druhu v časopise Nature.

Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.com a www.nature.com.

https://www.youtube.com/watch?v=xLPxo1wq3Mk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať