Objavili fosíliu krokodíla, ktorý dokázal prežúvať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Krokodíl
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Americkí vedci z Ohio University objavili v Tanzánii 100 miliónov rokov staré fosílie malého druhu krokodíla, ktorý dokázal na rozdiel od dnešných zástupcov tejto skupiny plazov prežúvať. Svoj objav publikovali v časopise Nature.

Novoobjavený druh pomenovali odborníci na čele s Patrickom O’Connorom Pakasuchus kapilimai. Fosílie ôsmich jedincov vrátane jednej kompletnej kostry objavil O’Connor spolu s kolegami v roku 2008 v tanzánijskom regióne Rukwa.

Pakasuchus kapilimai dorastal do veľkosti domácej mačky a žil v období pred 110 až 80 miliónmi rokov. Od dnešných krokodílov sa Pakasuchus odlišoval napríklad tým, že na súši trávil viac času než vo vode. Taktiež mal ohybnejšiu chrbticu a relatívne malý šupinový pancier na brušnej časti, vďaka čomu mohol skákať a loviť tak hmyz a inú lietajúcu korisť. Najvýraznejšou odlišnosťou však boli jeho zuby. Okrem klasických zubov určených na trhanie koristi mal aj zuby podobné dnešným stoličkám cicavcov, ktoré sú určené na žuvanie. Dnešné krokodíly prežúvať nedokážu a preto svoju korisť trhajú a následne priamo prehĺtajú. „Na prvý pohľad tento krokodíl veľmi pripomína cicavce,“ uviedol O’Connor, podľa ktorého tento objav predstavuje ďalší z dôkazov, že krokodíly boli v minulosti omnoho rozmanitejšou skupinou živočíchov ako v súčasnosti.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia