Obnova kaštieľa v Rusovciach by mala stáť 90 miliónov, sprístupniť ho chcú v roku 2023

VIZUALIZÁCIA: Projekt obnovy NKP v Rusovciach
Vizualizácia kaštieľa, areálu s parkom a záhradami z vtáčej perspektívy. Úrad vlády SR počas tlačovej konferencie predstavil projekt obnovy kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Rusovce spolu so zástupcami Združenia Národná kultúrna pamiatka (NKP) Rusovce s tým, že rekonštruovať sa bude budova kaštieľa, park, záhrady aj čeľadník. Rekonštrukcia kaštieľa a areálu by mala byť hotová do roku 2023. Bratislava, 11. jún 2018. Foto: SITA/Združenie NKP Rusovce

BRATISLAVA 10. júla (WebNoviny.sk) – Kaštieľ v Rusovciach a jeho areál by sa mal v obnovenej podobe verejnosti predstaviť o päť rokov v lete.

Nová podoba kaštieľa a jeho areálu, ktoré majú slúžiť štátnej reprezentácii a čiastočne aj verejnosti, by mala štát stáť v rokoch 2018 až 2023 spolu 90 317 007,2 eura, z toho päť miliónov eur sa plánuje získať z európskych zdrojov.

Vyplýva to z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy, zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu. Analýza je súčasťou Návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Rusovce vrátane priľahlého areálu. Návrh je na programe stredajšieho rokovania vlády.

Najviac sa prispeje zo štátneho rozpočtu

Podľa materiálu má vedúci Úradu vlády SR do 31. júla 2023 zabezpečiť rekonštrukciu NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu v súlade s návrhom na zabezpečenie financovania celej rekonštrukcie. Zároveň minister financií má zabezpečiť finančné prostriedky na rekonštrukciu do roku 2023.

Ako sa píše v materiáli, rekonštrukcia kaštieľa a areálu sa navrhuje platiť zo štátneho rozpočtu a zo zdrojov Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu, prípadne alternatívne financovaním zo štátneho rozpočtu.

Pritom sa počíta so sumami zo štátneho rozpočtu, o ktoré sa má každoročne, počas trvania rekonštrukcie, zvýšiť rozpočet Úradu vlády SR. Konkrétne tento rok o 298 125 eur, v roku 2019 o 15 751 226 eur, v roku 2020 o 15 625 000 eur, v roku 2021 o 16 545 000 eur, v roku 2022 o 12 315 829 eur a v roku 2023 o 10 562 326 eur. Ide o sumy bez DPH, pričom sa predpokladá úspora.

Spolu by to teda bolo 71 097 506 eur bez DPH, čo je po pripočítaní 20-percentnej DPH 85 317 007,2 eura. Ak sa k tejto sume pripočíta päť miliónov eur plánovaných z európskych zdrojov, vyjde suma 90 317 007,20 eura.

Verejné obstarávanie na rekonštrukciu

Po schválení návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku sa začne verejné obstarávanie na jednotlivé časti. Konkrétne na časť rekonštrukcie kaštieľa do 30 dní odo dňa schválenia návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku; na časť arboristika a krajinná architektúra do 30 dní odo dňa schválenia návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku; na časť rekonštrukcie čeľadníka až po zapracovaní výsledkov stavebnotechnického prieskumu a na časť interiér a mobiliár bude verejné obstarávanie vyhlásené najneskôr 24 mesiacov pred plánovaným ukončením rekonštrukcie.

Obnova objektu kaštieľa s priľahlými plochami, prístupovými komunikáciami a inžinierskymi sieťami je naplánovaná na 54 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi stavby.

Obnova objektu čeľadníka s priľahlými plochami, prístupovými komunikáciami je naplánovaná taktiež na 54 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi stavby. Na rovnaký čas je plánovaná i výsadba, výruby a arboristické ošetrenia stromov v parku, následná úprava trávnikov a doplnenie prvkov drobnej architektúry.

Park vrátia do podoby v 20. storočí

Úrad vlády SR 11. júna predstavil projekt obnovy kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Rekonštruovať sa bude budova kaštieľa, park, záhrady aj čeľadník. Projekt rekonštrukcie kaštieľa zahŕňa komplexnú rekonštrukciu exteriérov aj fasád. V interiéri chcú zachovať a obnoviť všetky historické maľby, povrchy stien a stropov. Interiérový mobiliár reprezentačných priestorov bude nový. Výzdobu doplnia o originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea.

Budovu čeľadníka, ktorá bude prístupná verejnosti, tiež komplexne zrekonštruujú. Pôvodné nádvorie zastrešia a verejnosť ho bude môcť využívať ako oddychový priestor a sobášnu sieň. Na prízemí bude komunitné centrum, múzeum a reštaurácia. Areál s parkom a záhradami bude tiež slúžiť verejnosti. Rekonštrukcia aj vďaka dobovým fotografiám vráti park do podoby, akú nadobudol počas vlastníctva Lónayovcov, teda po roku 1906.

Počas rekonštrukcie obnovia zachovanú časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej a južnej strane kaštieľa, dva altánky a kamennú lavicu so stolom. Park vybavia novým systémom osvetlenia a osadia nové lavičky. Pribudne tiež detské ihrisko s pitnou fontánkou. Trávnikové plochy zrevitalizujú, úrad vlády uvažuje o výsadbe 114 stromov, 755 kríkov, vyše 17 000 trvaliek a viac ako 341 000 cibuľovín.

Kaštieľ v Rusovciach je národnou kultúrnou pamiatkou a už roky chátra. Kaštieľ by po celkovej rekonštrukcii mal slúžiť na reprezentatívne účely a čeľadník by mal byť k dispozícii rôznym občianskym združeniam pôsobiacim na území Rusoviec, miestnemu úradu a verejnosti. Plánuje sa, že park bude po revitalizácii napojený na blízku cyklotrasu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR