Polícii sa prihlásilo tretie dievča. Tvrdí, že ju poslanec Herák údajne viackrát zneužil

NR SR: Rokovanie 30. schôdze
Poslanec NR SR Ján Herák počas vyhlásenia na tému: Obvinenie zo zneužitia maloletej osoby v rámci rokovania 30. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 26. máj 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 9. júna 16:39

Polícii sa prihlásilo tretie dievča, ktoré tvrdí, že ju nezaradený poslanec Ján Herák údajne zneužil. Informovala o tom televízia Markíza na internetovej stránke Tvnoviny.sk. Podľa informácií portálu podal riaditeľ detského domova zo západného Slovenska koncom mája tohto roka trestné oznámenie.

Jeho chovankyňa tvrdí, že sa stala obeťou poslanca Jána Heráka ešte v roku 2018. Malo sa tak stať v tábore v Trenčianskom kraji, keď mala 14 rokov a zneužiť ju mal aj neskôr a viackrát. Znamená to, že voči poslancovi svedčia už tri dievčatá.

Televízia tiež informovala, že polícia obnovila starý prípad z roku 2018, v ktorom Ján Herák čelil trestnému stíhaniu za sexuálne zneužitie 16-ročného dievčaťa. Malo ísť o chovankyňu jedného z detských domovov.

K prípadu sa vrátili na pokyn prokuratúry

V roku 2018 poslanca z tohto činu neobvinili a stíhanie zastavili. Podľa televízie sa však polícia k prípadu vrátila na pokyn prokuratúry. Skutok sa údajne odohral na vianočnom tábore pre deti z detských domovov. Dievča podľa informácií televízie opísalo, ako ju Herák, ako vedúci tábora, vyzliekol a vykonal na nej súlož.

Herák už čelí jednému stíhaniu za sexuálne zneužitie maloletej, okrem toho musí vysvetľovať aj podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Informácií k tomuto prípadu je minimum, keďže ide o osobu mladšiu ako 15 rokov. Podľa obvinení ju mal zneužiť minulý rok v lete počas detského tábora v dedine pri Nitre.

Dievča je v detskom domove, trestné oznámenie údajne podala riaditeľka domova. Poslanec obvinenia odmieta.

Heger i Sas vyzýva Heráka na odchod z parlamentu

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) by sa v prípade podozrení, aké sú voči nezaradenému poslancovi Jánovi Herákovi vzdal poslaneckého mandátu. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. K vzdaniu mandátu poslanca ho vyzvala aj strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že prípad obvinenia Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia, a tiež na systém prevencie.

„Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje. Aj preto vyjadrujeme podporu všetkým ženám, ktoré sa doteraz báli prehovoriť. Obete nemôžu ostať nikdy bez podpory. Tak, ako je prioritou vlády boj proti korupcii, malo by sa ňou stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia a to s ohľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú,“ doplnila Zemanová.

Pridáva sa aj strana Za ľudí

Strana Za ľudí verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Uvádza sa tak v stanovisku, ktoré zaslalo tlačové oddelenie strany.

„Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo. Strana Za ľudí preto vyzýva pána poslanca Jána H., aby sa vzdal poslaneckého mandátu,“ doplnila strana v stanovisku.

OĽaNO verí v zodpovedné rozhodnutie

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje vzdanie sa poslaneckého mandátu zo strany Jána Heráka vzhľadom na závažnosť obvinení za správne riešenie. „Veríme, že nezaradený poslanec Ján H. prijme zodpovedné rozhodnutie,“ dodalo hnutie v stanovisku, ktoré zaslal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

„Je vyslovene na poslancovi Jánovi H. a hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré ho za poslanca nominovalo, akým spôsobom sa k tomu postavia. Je to zároveň odpoveďou pre verejnosť,“ uviedlo v stanovisku hnutie Sme rodina s tým, že si treba uvedomiť, že existuje aj prezumpcia neviny. Stanovisko agentúre SITA poskytla Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Herák