Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenskí vojaci sa vrátili z Cypru z misie OSN
Slávnostný nástup profesionálnych vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl Maďarska, ktorí sa vrátili z mierovej misie OSN UNFICYP na Cypre. Nitra, 25. september 2014. Foto: SITA/Martin Havran
4. decembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Obrana potrebuje podľa Glváča vyšší rozpočet, no uskromní sa

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Celkové obranné výdavky sú na rok 2015 rozpočtované vo výške 1,03 percenta HDP. V reálnom čísle ide o sumu 803 901 553 eur. Minister obrany Martin Glváč na margo rozpočtu pre rezortu obrany uviedol, že by potrebovali viac, ale musia sa uskromniť s tým, čo majú.

Ministerstvo obrany bude mať k dispozícii viac ako 796 768 000 eur, na podporu obrany je určených viac ako 3 266 000 eur a na hospodársku mobilizáciu je vyčlenených vyše 3 866 000 eur.

Na rok 2015 sú v rozpočte vyčlenené prostriedky na rozvojové aktivity rezortu, a to najmä na rozvoj výzbroje, techniky a špeciálneho materiálu, na rozvoj centrálnej logistiky, na realizáciu budovania komunikačných a informačných systémov, nákup dopravných prostriedkov a modernizáciu leteckej techniky. Nárast výdavkov v roku 2015 oproti schválenému rozpočtu roku 2014 predstavuje 31,7 milióna eur, čo je zvýšenie o 26,8 percenta. Tento nárast je spôsobený najmä vznikom nového podprogramu Rozvoj centrálnej logistiky v roku 2014.

V rámci programu Obrana sa rozpočtuje bežná prevádzka rezortu, a to najmä riadenie, velenie a podpora obrany, vzdelávanie v rámci Akadémie ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, správa majetku ako aj operácie medzinárodného krízového manažmentu.

Rozpočtujú sa tu výdavky na vojenskú políciu, činnosť Vojenského spravodajstva, Vojenského archívu v Trnave, Úradu hlavného lekára, Centra výcviku Lešť, Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, úlohy Ordinariátu ozbrojených síl, Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v ozbrojených silách, Vojenského historického ústavu, Úradu pre obrannú štandardizáciu a Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.

Odporúčané články

Myslím, že nás čaká úspešný rok, hovorí Fico o rozpočte Slovensko má nový rozpočet, poslanci schválili viaceré zmeny

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...