Obrana za bývalého vedenia šafárila, vinník nie je

Armáda
Foto: SITA/Dušan Hein
Martin Glváč
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Bývalé vedenie ministerstva obrany podľa terajšieho šéfa rezortu Martina Glváča poistilo autá dvojnásobne drahšie.

Koncom minulého volebného obdobia predstavitelia ministerstva uzavreli zmluvu o povinnom zmluvnom poistení pre vozový park MO SR na štyri roky vo výške deväť miliónov eur.

Glváč tvrdí, že podľa prieskumu trhu mala hodnota zákazky dosahovať iba päť miliónov eur.

Rámcovú zmluvu považuje minister za jednoznačne nevýhodnú pre nadhodnotené sadzby poistného, druhý uchádzač podľa jeho slov ponúkol nižšiu cenu, nepočíta sa s bonusmi a malusmi, nedá sa rokovať o znížení poistného a kritériá tendra nie sú zapracované do zmluvy.

Glváč zároveň hovorí, že predchádzajúce vedenie vo viacerých prípadoch porušilo zákon o verejnom obstarávaní. „Neboli dodržané princípy rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie, transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti,“ konštatoval.

„Nemôžeme hovoriť o morálke a etike, nová zmluva bola podpísaná 19. marca 2012, deväť dní po voľbách,“ doplnil. Zdôraznil, že vo výberovom konaní boli stanovené neprimerané podmienky účasti, nesprávne boli tiež zvolené kritériá na vyhodnotenie ponúk aj nejasnosti pri revíznych postupoch.

Kontrakt minister nebude plniť

Zmluvu, ktorá je uzavretá na obdobie od 1. apríla 2012 do 31. marca 2016, minister obrany plniť nebude.

„Budem robiť všetky kroky, aby k plneniu zmluvy tak, ako je podpísaná, neprišlo,“ konštatoval. S víťazom chce Glváč podpísať dohodu o neplatnosti zmluvy a vypísať nové transparentné obstarávanie, kde jediným kritériom bude najnižšia cena.

Proces obstarávania sa začal koncom júla 2011 za ministrovania Ľubomíra Galka (SaS), uzavrel sa v druhej polovici marca 2012, keď rezort viedla bývalá premiérka Iveta Radičová.

Galko presunul zodpovednosť na Radičovú

Zodpovednosť za podpis zmluvy padá podľa Galka na plecia Ivety Radičovej.

Zmluva na to poistenie bola uzavretá v čase, keď už štyri mesiace viedla rezort Iveta Radičová. To znamená, že na zmluvu sa treba pýtať v prvom rade jej,“ povedal Galko agentúre SITA. Podpísať zmluvu za 270 miliónov Sk deväť dní po voľbách nepovažuje Galko za šťastné. „To mohlo počkať na nového ministra,“ doplnil.

Proces obstarávania sa síce podľa bývalého šéfa rezortu začal už za jeho ministrovania, podstatné však je, kedy bola zmluva podpísaná. Radičová už v čase podpisu podľa Galka musela mať výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. „Aj keby tie výsledky boli v poriadku, tak si myslím, že zmluva za deväť mil. eur mohla počkať na nového ministra,“ uzavrel.

Ministerstvo má vraj rizikovejšie autá

„Podľa spomínanej rámcovej zmluvy zatiaľ nebolo uzatvorené žiadne poistenie. V súčasnosti sú vozidlá poistené podľa podmienok predchádzajúcej zmluvy uzatvorenej koncom roku 2007 s účinnosťou od 1. januára 2008,“ uviedla riaditeľka odboru firemnej komunikácie poisťovne Allianz Lucia Muthová.

Dodala, že ministerstvo obrany je pre Allianz významným a rešpektovaným partnerom, a preto boli a aj sú ochotní rokovať o prípadných zmenách a úpravách podmienok poistných zmlúv. Na príklade uviedla, že pri prehodnocovaní podmienok v roku 2010 poisťovňa tiež pristúpila k úprave podmienok a po rokovaniach znížila poistné na rok 2011.

Vop
Foto: Archív: SITA/Richard Nemec

Muthová podčiarkla, že ministerstvo obrany disponuje vozidlami, ktoré nie sú porovnateľné po rizikovej stránke s vozidlami bežných fyzických alebo právnických osôb.

„Ide teda o rizikovejšiu skupinu vozidiel, napríklad vozidlá s právom prednostnej jazdy, vozidlá prevážajúce nebezpečný náklad či jazdiace nielen po bežných cestných komunikáciách, ale aj v priestoroch, kde sa bežný občan nedostane, napríklad letiská,“ uviedla s dodatkom, že z poistenia poisťovňa hradila aj škody, aké sa bežnému občanovi nestávajú.

Na záver Muthová pripomenula, že ministerstvo si mohlo spoluprácu s poisťovňou preveriť aj v mimoriadne vážnych situáciách, napríklad pri výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, kedy ministerstvu poskytli okamžite zálohu vo výške 40 miliónov korún na úhradu nákladov spojených s odpratávacími prácami a na obnovenie výroby v hale pre automobilový priemysel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováĽubomír GalkoMartin Glváč