Obraz detských hemofilikov vystavia v Nitre

Obraz
Unikátny obraz s názvom Kráľovský rod si môžu od štvrtka pozrieť návštevníci v nitrianskom obchodnom centre Max. Obraz namaľovali deti, ktoré boli v letnom tábore hemofilikov v Turčianskych Tepliciach v prvej polovici augusta. Dielom chcú upozorniť na hemofíliu, ako vzácne dedičné ochorenie, ako aj na iné druhy vrodených krvácavých ochorení. Bratislava, 11. september 2010. Foto: SITA/Bayer Schering Pharma

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Unikátny obraz s názvom Kráľovský rod si môžu od štvrtka pozrieť návštevníci v nitrianskom obchodnom centre Max. Obraz namaľovali deti, ktoré boli v letnom tábore hemofilikov v Turčianskych Tepliciach v prvej polovici augusta. Dielom chcú upozorniť na hemofíliu, ako vzácne dedičné ochorenie, ako aj na iné druhy vrodených krvácavých ochorení. „Názov projektu vychádza z faktu, že hemofília sa historicky spája s najznámejšou prenášačkou tohto ochorenia, britskou kráľovnou Viktóriou, ktorej potomkovia ju postupne rozšírili po celej Európe.

Obraz znázorňuje rodostrom, do listov ktorého deti kreslili či už seba samých ako princezné a princov, alebo svoje životné pocity,“ vysvetlila Lele Zemanová z farmaceutickej spoločnosti Bayer, ktorá sa venuje výskumu hemofílie.

Do projektu sa zapojilo 20 detí, ktoré maľovali pod vedením výtvarníčky Dariny Berkovej, autorky nosnej časti obrazu. Tú tvoria konáre stromu, ktoré vychádzajú symbolicky z kmeňa, ktorý zároveň vytvára akýsi trón pre kráľovnú Viktóriu. Dielo je nadrozmerné, má približne 3,5 x 1,5 m a pripomína dobový gobelín. „Obraz je maľovaný na plátno s olejovými a akrilovými farbami,“ uviedla Zemanová.

Obraz Kráľovský rod bude v Nitre vystavený do konca septembra odkiaľ sa presunie do Banskej Bystrice do nákupného centra Európa. „Postupne bude obraz vystavený v ôsmych mestách. Záver putovných výstav vyvrcholí v apríli 2011 v Bratislave v Auparku pri príležitosti Svetového dňa hemofílie a medzinárodného kongresu Hemofilické dni,“ informovala Zemanová.

Hemofília je vrodená porucha zrážanlivosti krvi, ktorá sa prejavuje zvýšeným krvácaním. Odhaduje sa, že touto poruchou trpí celosvetovo 300 až 400 tisíc ľudí. Na Slovensku žije 550 pacientov s týmto ochorením, z toho je 125 detí do 18 rokov. Neliečené ochorenie môže viesť k závažnému poškodeniu zdravia, najmä pohybového ústrojenstva a významne skracuje dobu života.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom