Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina
Signatári výzvy Aliancie Fair-play "Pán premiér, zastavte Harabina" sa zišli pred úradom vlády, aby apelovali na premiéra Fica pred nadchádzajúcou voľbou predsedu Najvyššieho súdu SR. Bratislava, 14. máj 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
14. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Aktivisti vyzývali premiéra, aby zastavil Harabina

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Aktivisti pred budovou Úradu vlády SR v stredu rozdávajú ľuďom pohľadnice s nápisom Pán premiér, zastavte Harabina! Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play ich ľudia môžu smerovať rovno na úrad vlády.

„Strana Smer-SD a premiér Robert Fico majú v rukách to, ako dopadne budúcnosť justície na ďalších päť rokov, pretože bez hlasov nominantov strany Smer v Súdnej rade SR je Štefan Harabin nezvoliteľný,“ povedala novinárom Wienk.

Obrazom: Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina

Podľa Zuzany Wienk má volená moc priamu zodpovednosť za to, ako bude vyzerať slovenské súdnictvo. „Pre historicky najnižšiu dôveryhodnosť súdnictva vyzývame premiéra, aby využil svoje politické skúsenosti, svoj vplyv a garantoval, že Štefan Harabin nebude do tejto pozície zvolený,“ dodala.

Aktivisti chcú vedieť, ako zahlasujú poslanci

Aktivisti z Nespi.me chcú vedieť, koho by poslanci NR SR volili za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. V stredu ich preto oslovili listom, v ktorom ich požiadali, aby na internetovej stránke Nespi.me vybrali jedného z trojice kandidátov na pozíciu predsedu Najvyššieho súdu SR. Zdôrazňujú, že toto hlasovanie je anonymné. Každému bol vytvorený vlastný kód.

Aktivisti s takouto žiadosťou oslovili aj sudcov. Niektorí už odpovedali. Podľa aktivistov doteraz hlasovalo jedenásť sudcov. Rovnakú žiadosť dostanú aj členovia vlády a prezident SR. „Ide nám o to, aby sme mali prehľad, ako by kto volil,“ povedal novinárom herec Lukáš Latinák. Podľa aktivistu Jána Heteša myšlienkou projektu je dať možnosť sudcom vyjadriť sa, koho by si zvolili, ak by mohli voliť predsedu Najvyššieho súdu SR priamo.

Nespi.me chce upozorňovať na témy, ktoré ľudí trápia. Prvou témou je voľba predsedu Najvyššieho súdu SR. Cieľom projektu je vyvolať záujem a informácie pre tých, ktorým veci verejné nie sú ľahostajné. Zámerom nespi.me je zjednocovať rôzne aktivity a podporovať odbornú vecnú rovinu diskusie, ako aj aktivitu organizácií, ktoré súdnictvo dlhodobo sledujú.

Aktivisti prišli pred úrad vlády, nechcú zvolenie Harabina
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Šéfa súdu zvolia v kulturáku

Súdna rada bude 19. mája voliť nového predsedu najvyššieho súdu v Dome kultúry v Sobranciach na východnom Slovensku. V súboji o kreslo nového predsedu Najvyššieho súdu SR sa stretnú traja súperi – súčasný predseda NS SR Štefan Harabin (navrhla ho sudcovská rada domovského NS SR a sudcovské rady Okresných súdov Pezinok, Humenné, Stará Ľubovňa s podporou Združenia sudcov Slovenska, sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach a pléna sudcov Okresného súdu Čadca), predsedníčka občianskoprávneho kolégia a sudkyňa NS SR Jana Bajánková (navrhol ju minister spravodlivosti a traja členovia súdnej rady) a predsedníčka senátu správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová (navrhlo ju združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu).

Harabinovi päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu vyprší 22. júna. Zákon mu stanovuje len to, že voľby predsedu musí vyhlásiť najneskôr 45 dní pred ich konaním. Harabin bol do funkcie sudcu ustanovený 1. januára 1983 a na NS SR ho pridelili 1. januára 1993.

Odporúčané články

Harabin dosiahol vylúčenie dvoch sudcov v spore o 150-tisíc Sudcovia nezasadli, o kandidátoch tak budú rokovať po funuse

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...