Obrazom: Albertu ničí požiar, vyhlásili stav ohrozenia

Provinciu Alberta ničí požiar, vyhlásili stav ohrozenia
Mohutný lesný požiar si vynútil evakuáciu 88 000 obyvateľov. Plamene zničili alebo poškodili okolo 1600 domov a iných budov a rozšírili sa na plochu s rozlohou vyše 10 000 hektárov. Foto: The Canadian Press via AP

FORT MCMURRAY 5. mája (WebNoviny.sk) – V západokanadskej provincii Alberta vyhlásili v stredu stav ohrozenia v súvislosti s mohutným lesným požiarom, ktorý ohrozuje mesto Fort McMurray a vynútil si už evakuáciu 88 000 miestnych obyvateľov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

„Vzhľadom na vážnosť a rozsah vzniknutej situácie, kabinet (Alberty) vyhlásil provinčný stav ohrozenia,“ oznámila v stredu na Twitteri miestna ministerka pre komunálne záležitosti Danielle Lariveeová. Opatrenie podľa nej umožní lepšiu mobilizáciu zdrojov na boj s prírodným živlom.

Obrazom: Mohutný požiar v kanadskej provincii Alberta

Podľa premiéra Alberty už plamene zničili alebo poškodili okolo 1600 domov a iných budov a rozšírili sa na plochu s rozlohou vyše 10 000 hektárov. Ich likvidáciu komplikuje silný vietor v kombinácii s vysokými teplotami a suchom. Požiar sa šíri aj v obytných oblastiach Fort McMurray a v stredu večer sa priblížil aj k miestnemu medzinárodnému letisku, ktoré preto dočasne prerušilo svoju prevádzku. Zrušené boli všetky komerčné odlety i prílety.

Vďaka rýchlym evakuáciám a úsiliu miestnych úradov a hasičov sa doposiaľ podarilo predísť zraneniam a obetiam na životoch. S ohňom bojuje viac ako 250 hasičov z celej Alberty za pomoci 10 hasičských vrtuľníkov a 17 lietadiel.

Fort McMurray je hlavným mestom regiónu, v ktorom sa nachádzajú rozsiahle ložiská nekonvenčnej ropy, takzvané athabaské ropné piesky. Zásoby ropy, ktoré sa tam nachádzajú, sú tretie najbohatšie na svete po Saudskej Arábii a Venezuele. Požiar sa počas uplynulého víkendu priblížil už aj k ťažobným zariadeniam.

Podľa agentúry AP je aktuálne na území Alberty asi 30 ohnísk lesných požiarov. V provincii platí prísny zákaz zakladania ohňov na voľnom priestranstve s výnimkou vyhradených miest v kempoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom