Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska je v Poľsku, stretol sa s Komorowským
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska a prezident Poľska Bronislaw Komorowski počas oficiálneho stretnutia pri príležitosti návštevy prezidenta SR v Poľsku. Poľsko, Varšava, 15. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
14. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Andrej Kiska bol v Poľsku, s Komorowským riešili V4

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Ak chceme mať v strednej Európe pokoj, prosperitu a stabilitu, bez aktívnej úlohy Poľska to nepôjde. Vo Varšave to v utorok vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý je na oficiálnej návšteve u nášho severného suseda.

„Zaujímal som sa preto o poľský pohľad na V4 a za seba som apeloval, aby sa Poľsko neprestalo angažovať vo V4,“ povedal Kiska na spoločnej tlačovej besede s poľskou hlavou štátu Bronislawom Komorowským. Prezident Komorowski vo svojom vystúpení poznamenal, že zoskupenie V4 je pre Poľsko dôležité. Poliaci preto podľa neho podporujú predsedníctvo Slovenska vo V4, ktoré sa začalo 1. júla.

Obrazom: Andrej Kiska je v Poľsku, stretol sa s prezidentom Komorowským

Slovensko podľa Kisku vníma nižšiu mieru bezpečnosti v našom regióne, prezident je preto zástancom spoločných projektov v oblasti obrany. „Podľa môjho názoru týmto môžeme znižovať náklady a získať aj pochopenie občanov, že konáme zodpovedne, uvážlivo a efektívne,“ dodal.

Bronislaw Komorowski v utorok slovenského prezidenta pozval na stretnutie hláv štátov V4, pobaltských krajín, Bulharska a Rumunska, ktoré by sa malo uskutočniť 22. júla vo Varšave. Prezidenti sa chcú dohodnúť na spoločných postojoch pred summitom NATO, ktorý bude v septembri vo Walesi. „Považujem za svoju povinnosť prispieť k tomu, aby Slovensko na summite NATO zaujalo jasný, zodpovedný a poctivý postoj,“ podotkol Kiska.

Prezidenti sa zhodli, že vzťahy medzi oboma krajinami sú na veľmi dobrej úrovni. Kiska pripomenul, že Komorowski bol vôbec prvým prezidentom, ktorý mu zablahoželal k zvoleniu. „Poslal mi odkaz len pár minút po zvolení a bolo to predzvesťou výborných vzťahov.“

Aj vzťahy v ekonomike sú podľa Komorowského dobré, obchodná výmena sa však ešte dá zlepšiť. Podľa Kisku by bolo treba popracovať aj na lepšom dopravnom spojení severu Slovenska a juhu Poľska. Prezidenti sa tiež dohodli, že prevezmú záštitu nad projektom vybudovania slovensko-poľského plynového prepojenia.

Andrej Kiska je v Poľsku, stretol sa s Komorowským
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Odporúčané články

Andrej Kiska rieši vilu na Slavíne, Gašparovič sľub nesplnil Prezident Kiska daruje výplatu chudobným, záujem je veľký

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...