Finále Ligy majstrov: Juventus Turín - FC Barcelona
Hráči FC Barcelona s víťaznou trofejou po finálovom zápase Ligy majstrov, v ktorom na Olympijskom štadióne v Berlíne porazili Juventus Turín. Berlín, 6. jún 2015. Foto: SITA/AP

BERLÍN 6. júna (WEBNOVINY) – Po štyroch rokoch sa futbalisti FC Barcelona vrátili na európsky klubový trón. V sobotňajšom finále Ligy majstrov 2014/2015 zvíťazili nad Juventusom Turín 3:1 (1:0).

Súboj sa hral na Olympijskom štadióne v Berlíne, ktorý dal pre účely olympijských hier 1936 postaviť Adolf Hitler. Po spojeneckom víťazstve v roku 1945 štadión pripadol do britského sektora. V roku 2002 počas renovačných prác na ňom našli 250 kilogramov vážiacu britskú bombu.

Výsledok finálového zápasu Európskej ligy:

Barcelona ziskom „ušatej trofeje“ skompletizovala prestížne „treble“, keďže v doterajšom priebehu sezóny 2014/2015 vyhrala domácu ligovú súťaž aj národný pohár. Futbalová verejnosť sa tak stala svedkom ôsmeho treble (zisk európskeho pohára a víťazstvo v domácej ligovej a pohárovej súťaži, pozn.) v doterajšej histórii. Doteraz sa podobný úspech podaril siedmim klubom (Celtic Glasgow, Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven, Manchester United, FC Barcelona, Inter Miláno, Bayern Mníchov), mužstvo z metropoly Katalánska je prvým, ktoré „treble“ získalo dvakrát.

Obrazom: Finále Ligy majstrov

Juventus je dvojnásobným držiteľom európskeho pohára číslo jeden (1985 a 1996). Pred finálovým zápasom ťahal v Lige majstrov deväťzápasovú sériu bez prehry a v semifinále vyradil Real Madrid (2:1 doma, 1:1 vonku).

Barcelona sa cez nemecký Bayern Mníchov (3:0 doma, 2:3 vonku) prebojovala do svojho ôsmeho finále. Okrem tejto sezóny sa zo zisku „ušatej trofeje“ radovala aj v rokoch 1992, 2006, 2009 a 2011. Piatym triumfom sa vyrovnala práve Bayernu (1974, 1975, 1976, 2001, 2013).

Výsledok finále Ligy majstrov:

– hralo sa na Olympijskom štadióne v Berlíne

Juventus Turín (Tal.) – FC Barcelona (Šp.) 1:3 (0:1)

rozhodovali: Cüneyt Cakir – Bahattin Duran, Tarik Ongun (všetci Tur.)

4. – 0:1 I. Rakitič

55. – 1:1 A. Morata

68. – 1:2 L. Suárez

90.+7 – 1:3 Neymar

Žlté karty: 2:1

11. A. Vidal (Juventus), 42. P. Pogba (Juventus), 70. L. Suárez (Barcelona)

držanie lopty: (v %) 39-61, strely na bránu: 6:7, rohové kopy: 8:6

Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra (89. Coman) – Marchisio, Pirlo, Pogba – Arturo Vidal (79. R. Pereyra) – Morata (85. F. Llorente), C. Tévez

Barcelona: Ter Stegen – Daniel Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba – Busquets – Rakitič (90.+ Mathieu), Iniesta (78. Xavi Hernández) – Messi, L. Suárez (90.+ Pedro Rodríguez), Neymar

I. polčas

Z veľkého finále ubehli necelé štyri minúty, keď Iniesta z ľavej strany vo vnútri šestnástky prihral do ideálnej pozície Rakitičovi a chorvátsky stredopoliar FC Barcelona s prehľadom otvoril skóre – 0:1. Odpoveď Juventusu mohla prísť už o tri minúty, ale Vidal zo 16 metrov mieril vysoko nad bránku. Vzápätí na druhej strane upozornil na seba Neymar strelou z hranice šestnástky tesne nad turínske brvno.

V 13. minúte sa zaskvel kapitán Juventusu brankár Buffon po strele Daniela Alvésa, ktorú reflexívne vyrazil. V 25. minúte Morata vypichol loptu Jordimu Albovi, ale ani Marchisio netrafil bránku FCB. To sa mu podarilo ako prvému hráčovi Juventusu až v 44. minúte, no Ter Stegen na dvakrát zareagoval. Ešte predtým mohol zvýšiť vedenie Kataláncov Suárez, jeho krížna strela sa takmer obtrela o pravú žrď Buffonovej bránky.

II. polčas

Už štyri minúty po prestávke hráči FC Barcelona takmer pridali gólovú poistku, ale brejk piatich proti trom nevyužili. Strelu Suáreza vyrazil Buffon na rohový kop. Vzápätí Uruguajčan Suárez ešte raz pohrozil – jeho volej skončil tesne vedľa spojnice žrde a brvna bránky Juventusu.

Črtajúci sa väčší tlak Barcelončanov zastavili Turínčania najsprávnejším spôsobom – vyrovnávajúcim gólom. Strelu Téveza vyrazil Ter Stegen iba pred nabiehajúceho Moratu a bývalý hráč Realu Madrid do odkrytej bránky vyrovnal – 1:1. Potom prišla skvelá desaťminútovka Juventusu, ale Tévez či Pogba vedenie talianskemu majstrovi nepriniesli.

Štatistické zaujímavosti finálových aktérov:

* najviac prihrávok adresoval svojim spoluhráčom Daniel Alves (74), presných bolo 67

* spomedzi hráčov, ktorí odohrali aspoň 30 minút, Andrea Barzagli nepokazil ani jednu prihrávku (dovedna ich rozdal 34)

* najhorší v presnosti prihrávok boli útočníci Álvaro Morata (úspešnosť 67 %) a Neymar (80 %) – obaja však skórovali

* najviac streleckých pokusov mal Luis Suárez – 7, trikrát trafil bránku

* počas zápasu došlo iba k jednému postaveniu mimo hry, ocitol sa v ňom obranca Patrice Evra

* najviac faulov odpískal hlavný rozhodca Arturovi Vidalovi (5), obeťami nedovolených zákrokov zo strany súperov boli najčastejšie Luis Suárez a Lionel Messi (obaja po 5)

Stačilo jedno zaváhanie a Barcelona opäť viedla. Messi rozvrátil obranu Juventusu, vystrelil, Buffon iba vyrazil a Luis Suárez poslal „blaugranas“ druhýkrát v zápase do vedenia – 1:2. O tri minúty neskôr španielsky favorit pridal aj tretí gól, no Neymar trafil loptu hlavou aj do svojej ruky, kým skončila v sieti.

V 78. minúte sa na ihrisko dostala legenda FCB Xavi Hernández, ktorý absolvoval svoj posledný zápas v drese tohto klubu. Tridsaťpäťročný „mozog“ tímu debutoval v A-mužstve Barcelony v auguste 1998 a počas 17 sezón odohral v jej drese 767 súťažných stretnutí, čo je najviac v histórii klubu.

Hráči katalánskeho veľkoklubu mali v závere ešte niekoľko šancí poistiť svoj náskok, a napokon sa im to aj podarilo. Pri vabanku talianskeho tímu sa v prečíslení dostal do zakončenia Neymar a nezaváhal – 1:3.

Hlasy

(zdroje: kicker.de, uefa.com):

Luis Enrique (tréner FC Barcelona): „Som šťastný človek. Pracujem s výnimočnou sortou futbalistov. Sú to víťazné typy, vojaci, ale najmä hráči, ktorí milujú to, čo robia a prinášajú tým radosť nám všetkým. Je koniec súťažného ročníka, v ktorom sme odohrali 60 zápasov a z toho 50 víťazných. Bol to veľmi náročný rok a ja sa môžem len poďakovať všetkým, čo mi verili. Nikdy by som si nepomyslel, že môžeme získať treble. Títo hráči ukázali, že ich neunavuje dosahovať ďalšie a ďalšie výhry.“

Massimiliano Allegri (tréner Juventusu Turín): „Bolo to veľké finále. Nanešťastie, keď nastúpite proti silnému tímu a myslíte si, že máte hru pod kontrolou, práve vtedy sa vám súper vzdiali a zasadí rozhodujúci úder. Presne to nám urobila Barcelona. Môžeme mať výčitky, že sme to nezvládli, ale z tohto finále odchádzame s väčším sebavedomím a vierou, že dokážeme ešte mnoho aj na najvyššej úrovni európskeho futbalu. Finále sa buď vyhrá alebo prehrá, reparát neexistuje. Hráčom v šatni som však povedal, že radosť a nadšenie, ktoré sprevádzajú hru súčasného Juventusu, pozitívne ovplyvňujú celý taliansky futbal.“

Neymar (útočník FC Barcelona, strelec gólu na 3:1): „Všetci máme obrovskú radosť. Je to najlepší deň v mojej kariére. Tvrdá práca je tajomstvom tohto úspechu. Všetko sa vyplatilo.“

Marc-André ter Stegen (brankár FC Barcelona): „Čo pre mňa znamená tento titul? Neviem a je mi to vlastne jedno. Viem len, že sme hrali úžasný futbal a že sme si ho zaslúžili. V tejto sezóne sa naše sny postupne stali skutočnosťou. Je skvelé, že sa to podarilo.“

Luis Suárez (útočník FC Barcelona, strelec gólu na 2:1): „Po toľkom úsilí a utrpení je toto tá pravá odmena. Sezóna bola neskutočne náročná. Aj moja žena s deťmi trpeli. Ďakujem im aj svojim spoluhráčom za všetko.“

Ivan Rakitič (stredopoliar FC Barcelona, strelec gólu na 1:0): „Strelil som najdôležitejší gól svojej kariéry. Toto bolo finále a je normálne, že sme v ňom trpeli. Súper sa neskôr dostal do hry, ale nakoniec sme zaslúžene zvíťazili. Verím, že toto ešte nie je zďaleka koniec. Aj v nasledujúcom ročníku budeme mať veľa chutí víťaziť. Chceme viac ako len tento titul.“

Gianluigi Buffon (brankár Juventusu Turín): „V druhom polčase sa vyskytli momenty, ktoré nás oprávňovali pomýšľať na víťazstvo. Žiaľ, nezvládli sme to. Ráta sa konečný výsledok, ale my sme odohrali dobré stretnutie. Výčitky preto nie sú namieste.“

Claudio Marchisio (stredopoliar Juventusu Turín): „Na rýchly gól súpera sme dokázali odpovedať. Mali sme silnú fázu duelu s viacerými príležitosťami, no nepremenili sme ich. Barcelona je veľmi silná, čo sme vedeli aj predtým. Aj preto sme radi, že sme proti nim zahrali taký výborný zápas. Napriek prehre sme si tento večer užili, bol plný nezabudnuteľných momentov, rovnako ako celá sezóna.“

Paul Pogba (stredopoliar Juventusu): „Verili sme vo víťazstvo, keď sme vyrovnali na 1:1. Mali sme na to, aspoň sme si to mysleli, ale dostali sme druhý gól a potom v samom závere aj tretí. Hanbiť sa však nemusíme.“

Historický prehľad výsledkov finálových stretnutí Európskeho pohára majstrov (roky 1956 – 1992), resp. Ligy majstrov (od roku 1993) vo futbale:

1973: AJAX AMSTERDAM – Juventus Turín (v Belehrade) – 1:0

1974: BAYERN MNÍCHOV – Atletico Madrid (v Bruseli) – 1:1 po predĺžení, opakovaný zápas 4:0

1983: HAMBURGER SV – Juventus Turín (v Aténach) -1:0

1984: FC LIVERPOOL – AS Rím (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu

1985: JUVENTUS TURÍN – FC Liverpool (v Bruseli) – 1:0

1986: STEAUA BUKUREŠŤ – FC Barcelona (v Seville) – 0:0 po predĺžení, 2:0 na strely zo značky pok. kopu

1987: FC PORTO – Bayern Mníchov (vo Viedni) – 2:1

1988: PSV EINDHOVEN – Benfica Lisabon (v Stuttgarte) – 0:0 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu

1989: AC MILÁNO – Steaua Bukurešť (v Barcelone) – 4:0

1990: AC MILÁNO – Benfica Lisabon (vo Viedni) – 1:0

1991: CZ BELEHRAD – Olympique Marseille (v Bari) – 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu

1992: FC BARCELONA – Sampdoria Janov (v Londýne) – 1:0 po predĺžení

Liga majstrov (LM):

1993: OLYMPIQUE MARSEILLE – AC Miláno (v Mníchove) – 1:0

1994: AC MILÁNO – FC Barcelona (v Aténach) – 4:0

1995: AJAX AMSTERDAM – AC Miláno (vo Viedni) – 1:0

1996: JUVENTUS TURÍN – Ajax Amsterdam (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu

1997: BORUSSIA DORTMUND – Juventus Turín (v Mníchove) – 3:1

1998: REAL MADRID – Juventus Turín (v Amsterdame) – 1:0

1999: MANCHESTER UNITED – Bayern Mníchov (v Barcelone) – 2:1

2000: REAL MADRID – FC Valencia (v Paríži – St. Dennis) – 3:0

2001: BAYERN MNÍCHOV – FC Valencia (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:4 na strely zo značky pok. kopu

2002: REAL MADRID – Bayer Leverkusen (v Glasgowe) – 2:1

2003: AC MILÁNO – Juventus Turín (v Manchestri) – 0:0 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu

2004: FC PORTO – AS Monaco (v Gelsenkirchene) – 3:0

2005: FC LIVERPOOL – AC Miláno (v Istanbule) – 3:3 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu

2006: FC BARCELONA – Arsenal Londýn (v Paríži) – 2:1

2007: AC MILÁNO – FC Liverpool (v Aténach) – 2:1

2008: MANCHESTER UNITED – FC Chelsea (v Moskve) – 1:1 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu

2009: FC BARCELONA – Manchester United (v Ríme) – 2:0

2010: INTER MILÁNO – Bayern Mníchov (v Madride) – 2:0

2011: FC BARCELONA – Manchester United (v Londýne) – 3:1

2012: Bayern Mníchov – FC CHELSEA (v Mníchove) – 1:1 po predĺžení, 3:4 na strely zo značky pok. kopu

2013: Borussia Dortmund – BAYERN MNÍCHOV (v Londýne) – 1:2

2014: REAL MADRID – Atlético Madrid 4:1 po predĺžení (v Lisabone)

2015: Juventus Turín – FC BARCELONA 1:3 (v Berlíne)

Vizitka španielskeho futbalového klubu FC Barcelona – víťaza Ligy majstrov 2014/2015:

Oficiálny názov: Futbol Club Barcelona

Rok založenia: 1899

Štadión: Camp Nou (kapacita 99 354 divákov)

Aktuálny káder:

Brankári: Marc-André ter Stegen (Nem.), Claudio Bravo (Čile), Jordi Masip, Fabrice Ondoa (Kamerun)

Obrancovia: Martín Montoya, Gerard Piqué, Javier Mascherano (Arg.), Marc Bartra, Douglas (Braz.), Jordi Alba, Adriano Correia (Braz.), Daniel Alves (Braz.), Thomas Vermaelen (Belg.), Jérémy Mathieu (Fr.), Alejandro Grimaldo, Edgar Ié (Portug.), Diawandou Diagné (Sen.)

Stredopoliari: Ivan Rakitič (Chor.), Sergio Busquets, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Rafinha, Sergi Roberto, Sergi Samper, Alen Halilovič (Chor.)

Útočníci: Pedro Rodríguez, Luis Suárez (Urug.), Lionel Messi (Arg.), Neymar (Braz.), Adama Traoré, Sandro Ramírez, Munir El Haddadi

Najväčšie úspechy:

Európsky pohár majstrov/Liga majstrov (5): 1991/1992, 2005/2006, 2008/2009, 2010/2011, 2014/2015

Pohár víťazov pohárov (4): 1978/1979, 1981/1982, 1988/1989, 1996/1997

Pohár Veľtržných miest (3): 1958, 1960, 1966

Superpohár UEFA (4): 1992, 1997, 2009, 2011

MS klubov FIFA (2): 2009, 2011

Primera División (23 titulov): 1928/1929, 1944/1945, 1947/1948, 1948/1949, 1951/1952, 1952/1953, 1958/1959, 1959/1960, 1973/1974, 1984/1985, 1990/1991, 1991/1992, 1992/1993, 1993/1994, 1997/1998, 1998/1999, 2004/2005, 2005/2006, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011, 2012/2013, 2014/2015

Kráľovský španielsky pohár (27): 1909/1910, 1911/1912, 1912/1913, 1919/1920, 1921/1922, 1924/1925, 1925/1926, 1927/1928, 1941/1942, 1950/1951, 1951/1952, 1952/1953, 1956/1957, 1958/1959, 1962/1963, 1967/1968, 1970/1971, 1977/1978, 1980/1981, 1982/1983, 1987/1988, 1989/1990, 1996/1997, 1997/1998, 2008/2009, 2011/2012, 2014/2015

Španielsky Superpohár (13): 1983, 1991, 1992, 1994, 1996, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013

Španielsky ligový pohár (2): 1982/1983, 1985/1986

Viac k osobe Adolf HitlerÁlvaro MorataAndrés IniestaArturo VidalClaudio BravoGerard PiquéIvan RakitičJavier MascheranoJuan CarlosLionel MessiLuis EnriqueLuis SuárezPatrice EvraPedro RodríguezSergio BusquetsThomas VermaelenXavi Hernández