Obrazom: Bosna smútila za piatimi mŕtvymi baníkmi

S mŕtvymi baníkmi sa v Bosne lúčili tisíce ľudí
V mestečku Zenica sa konala posledná rozlúčka s piatimi mužmi, ktorí zahynuli pri banskom nešťastí. Zenica, Bosna, 8. september 2014. Foto: SITA/AP

ZENICA 8. septembra (WEBNOVINY) – Tisíce Bosniakov si v pondelok uctili pamiatku piatich baníkov, ktorí zahynuli po zemetrasení v bani Raspotočje v mestečku Zenica.

Celkovo ostalo po otrasoch pod zemou uviaznutých 34 baníkov, 29 sa podarilo vyslobodiť. Išlo o tretie vážne banské nešťastie v krajine v tomto roku. Rakvy svojich kolegov niesli baníci na hlavné námestie Zenice, kde modlitby viedol hlavný mufti Bosny.

Obrazom: S mŕtvymi baníkmi sa v Bosne lúčili tisíce ľudí

Deň smútku vyhlásili v autonómnej bosniacko-chorvátskej federácii, kde sa baňa nachádza. K poslednému telu sa záchranári prekopali po 80 hodinách v nedeľu v noci.

V bani sa zrútili dva tunely vo štvrtok večer po výbuchu plynu, ktorý vyvolalo menšie zemetrasenie s magnitúdou 3,5. Baníci sa v čase incidentu nachádzali viac než 500 metrov pod povrchom. Epicentrum zemetrasenia bolo asi 53 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Sarajevo. Ďalšie škody po otrasoch v krajine nehlásili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom