Obrazom: Búrky zaliali obce, na východe evakuovali ľudí

Dážď zvyšoval hladiny potokov, hasiči museli ľudí evakuovať
Obyvatelia obce Malý Šariš odstraňujú nánosy vody a blata spôsobené prudkým dažďom. Malý Šariš, 15. jún 2015. Foto: SITA/ Viktor Zamborský

PREŠOV 16. júna (WEBNOVINY) – Po večernom intenzívnom lejaku v Prešovskom kraji natoľko stúpli niektoré hladiny riek a potokov, že zaliali polia, cesty, suterény domov a garáže.

Hasiči do rána zasahovali štrnásťkrát v okresoch Prešov, Sabinov, Bardejov a Vranov nad Topľou. Pomáhali im aj príslušníci Záchrannej brigády z Humenného a dobrovoľné hasičské zbory. Okolo polnoci v Raslaviciach v okrese Bardejov evakuovali na člnoch tri osoby, ktoré ohrozoval nápor vody.

Zatopilo pivnice, zničené sú aj cesty

V trinástich obciach vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity a v obciach Veľký Šariš a Fintice platí druhý stupeň. Hasiči vyčerpávajú vodu z pivníc domov v obciach Bardejovského okresu v Bartošovciach, Raslaviciach a v Prešovskom okrese v Tulčíku.

Cesta od Fintíc smerom do Prešova je ťažko prejazdná. Agentúru SITA o tom informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Róbert Durkáč. Podľa jeho slov hladiny riek klesajú. Situácia sa stabilizuje. Už niekoľko hodín neprší, je však zamračené.

Obrazom: Ľudia museli bojovať so zdvihnutými hladinami potokov

Jednou z najviac postihnutých obcí v kraji sú Raslavice, kde v utorok asi 500 žiakov nemohlo ísť do školy, zatvorená je tiež jedna z dvoch materských škôl na Toplianskej ulici, kde chodí 45 detí. V obci sa vyliala rieka Sekčov a miestny potok, voda zaplavila štyri pavilóny školy, suterény asi sto rodinných domov, kultúrny dom, kinosálu a ďalšie obecné budovy. Multifunkčné ihrisko je pod vrstvou bahna, voda stojí aj na dvoch futbalových ihriskách. Výšku škôd si starosta Marek Rakoš v tejto chvíli ešte netrúfa odhadnúť. V obci platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

Ako uviedol pre agentúru SITA, v obci pomáhajú hasiči aj dobrovoľníci vyčerpávať vodu zo suterénov budov. Voda sa začala z brehov vylievať asi hodinu pred polnocou a kulminovala po dvoch hodinách. Z dvoch domov hasiči preventívne evakuovali troch ľudí. Dnes sú už všetci občania postihnutí záplavami vo svojich domoch a upratujú svoje príbytky.

Starosta uviedol, že pod vodou mali aj amfiteáter, no voda už opadla. Koncom týždňa tu chystajú Šarišské slávnosti piesní a tancov. Pokiaľ sa situácia s počasím neskomplikuje, festival sa bude konať. Program im čiastočne komplikuje zaplavené kino, kde sa mali konať niektoré vystúpenia. Obec vynaloží všetky sily, aby kinosálu dali do poriadku.

Intenzívne dažde postihli aj Spiš

Nepriaznivá daždivá situácia zasiahla aj región Spiša, kde podobne ako v Prešovskom kraji vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity obce Spišské Hanušovce (okres Kežmarok) a Olšavica (okres Levoča). V oboch obciach sú poškodené komunikácie, v utorok tam pokračujú v záchranných prácach.

„V pondelok okolo 18:00 sa spustil intenzívny dážď, zdvihla sa hladina prítoku potoka Rieka. Poškodená je miestna komunikácia a upchaté sú priepusty,“ povedal pre agentúru SITA starosta Spišských Hanušoviec Jozef Dudžák. Zaplavené však neboli žiadne domy, keďže komunikácia sa nachádzala na okraji dediny. „Ide o prístupovú cestu k poľnohospodárskemu družstvu, ktoré sa nachádza mimo dediny. Komunikácia tam bola značne poškodená,“ dodal. Podľa Dudžáka je koryto potoku Rieka dosť hlboké, budovy v jeho okolí v dedine sú v poriadku, škodu narobil len spomínaný prítok neďaleko miestneho družstva.

Dážď zvyšoval hladiny potokov, hasiči museli ľudí evakuovať
Foto: SITA/ Viktor Zamborský

Intenzívny pondelkový dážď sa spustil aj v obci Olšavica. „Keďže obec leží v údolí, nastala povodňová situácia. Vylial sa nám potok, voda sa vyliala z koryta na troch miestach,“ informoval starosta Mikuláš Demočko. Zaplavené boli dve pivnice v rodinných domoch v obci a strhnutá časť cesty. Aj v Olšavici pokračujú v utorok záchranné práce.

„Upratujeme, máme tu nezamestnaných a vykonávame nevyhnutné kroky, hlavne na štátnej ceste, aby nedošlo k nejakej nehode. Nazbierali sa tam totiž materiály, ktoré pri prejazde auta môžu spôsobiť kolíziu,“ doplnil Demočko. Oľšavičania pritom zažili niečo podobné len pred mesiacom. „Vtedy to bolo horšie,“ vysvetlil starosta, ktorý sa obáva, že vzhľadom na súčasné počasie sa situácia môže opäť zopakovať.

Hasiči zasahovali aj v Trenčianskom kraji

Pondelková popoludňajšia búrka zamestnala hasičov aj v Trenčianskom kraji. Okolo pol štvrtej ich privolali na pomoc do Materskej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi, kde vedrami vynášali vodu z priestorov škôlky. O pár minút neskôr vyrážali uvoľniť cestu v katastri obce Nedožery – Brezany v okrese Prievidza, kde spadol na vozovku strom.

Po 16:00 hodine pomáhali hasiči v obci Ladce v okrese Ilava pri čerpaní vody zo zaplaveného podjazdu pod železnicou. Na zásahoch a podieľalo trinásť hasičov. Agentúru SITA informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom