Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pochod vďaky rodičov a priateľov škôl
Účastníci akcie Učitelia, ďakujeme! - pochod vďaky rodičov a priateľov škôl na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava, 10. február 2016. Foto: SITA/Urban Klement
10. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Demonštranti v Bratislave podporili štrajk učiteľov

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) – Na demonštrácií na Námestí SNP v Bratislave sa dnes po 17:00 stretli ľudia, ktorí podporujú požiadavky štrajkujúcich učiteľov a vyjadrujú svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva.

Polícia odhadla počet demonštrujúcich približne na tisíc. Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi “Učitelia, ďakujeme“, “Je suis učiteľka” či “Vy ste začali, my pokračujeme“. Učitelia prišli do Bratislavy z viacerých miest, väčšie skupiny boli napríklad z Martina, Sučian, Partizánskeho či Košíc.

Učiteľov prišli na námestie podporiť aj študenti či rodičia žiakov. Rodičia žiakov a študentov Spojenej školy na Novohradskej v Bratislave už pred demonštráciou ohlásili, že podporujú učiteľov v štrajku a svoje deti nepošlú do školy každý z nasledujúcich piatkov, a to až do začiatku konštruktívneho rokovania vládnych činiteľov s Iniciatívou slovenských učiteľov. Zástupcovia rodičov žiakov z Novohradskej vystúpili dnes aj na pódiu a vyzvali ďalších rodičov, aby sa zapojili podobnou formou do štrajku.

Obrazom: Pochod vďaky rodičov a priateľov škôl

Na námestí aj na pódiu sa objavili aj zástupcovia Iniciatívy vysokoškolských učiteľov. Ak vláda nepristúpi na požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov, práve Iniciatíva vysokoškolských učiteľov je pripravená prevziať štrajkovú štafetu od učiteľov a vychovávateľov v materských, základných a stredných školách. Do ostrého neobmedzeného štrajku plánujú vstúpiť od pondelka 15. februára, keď sa na všetkých univerzitách začína letný semester. Štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov od pondelka 15. februára štrajk v materských, základných a stredných školách preruší a prejde do štrajkovej pohotovosti. Učiteľom vyjadril na pódiu podporu aj Matej Stano z iniciatívy Veda chce žiť. Na pódiu zároveň vystúpili aj hudobné zoskupenia Longital či Vidiek.

Pochod vďaky rodičov a priateľov škôl
Foto: SITA/Urban Klement

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov dnes povedal, že účasť potvrdila, že boj za požiadavky učiteľov je oprávnený. Posledné dni odovzdávajú členovia Iniciatívy slovenských učiteľov skúsenosti štrajkovému výboru Iniciatívy vysokých škôl. Štrajk bol podľa Crmomana únavný, učitelia potrebujú nabrať sily a potom budú ďalej poukazovať na problémy v školstve.

Pochod vďaky rodičov a priateľov škôl
Foto: SITA/Urban Klement

Slovenská komora učiteľov

a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Predseda vlády Robert Fico minulý týždeň vo finálnom stanovisku vlády SR vyhlásil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže. Vláda je však podľa neho pripravená rokovať s učiteľmi o obsahu programového vyhlásenia vlády ako aj o obsahu Národného vzdelávacieho programu.

Odporúčané články

Učitelia prerušia štrajk, štafetu preberú vysoké školy V piatok je zatvorených 34 škôl, ich počet každým dňom klesá

Témy

Diskusia

Volič No,už len vydržíme do volieb 5.marca 2016. Po volbách musí nová vláda znížiť počty vysokých škôl a stredných škôl platených zo štatného rozpočtu. Stredne školy štát môže podpiriť finančne,len ked 50% nákladov na réžiu školy zaplatí podnikatel,alebo združenie podnikateľov,alebo Soták... cha cha no, takíto "rodičia" by deti nemali mať. Keď vaše deti majú slovník a zmýšľanie ako vy, tak pozdrav pánboh. Na viac ako na prácu pri páse nemáte a závidíte tým, ktorí dostali do vienka rozum a rozvíjali ho. a opakuje sa scenar z minulosti,keď sa zneužijú decká,aby urobili špinavú robotu za tú akože elitu národa,čo je v skutočnosti len nejaký bábkar v pozadí/zaujímavé,že vždy sa nitky splietajú na Hviezdoslavovom nam.č.4 kde sídli "loutkar"/Pýtam sa dokedy budeme trpieť tie smradlavé teroristické... Mstislav Ďumbier No dobre, snažíš sa tie zábery pekne nastrihať siononovinár, aby teda bolo zdanie, že je celé námestie plné. Podobne ako si sa snažil 20.6.2015 pri protiimigračnej demonštrácii vytvárať dojem, že tých nacionalistov tam bolo iba 6 000. Mimochodom, demonštrujúci rodičia,... školstvojerozbujnené napríklad je strašne veľa gymnázií a stredných škôl, kde študujú, bohužiaľ, fakt aj blbci, dochádzka je mizerná a učitelia to zakrývajú, lebo by prišli o peniaze za žiaka - teda aj oni sa podieľajú na úpadku školstva. V mnohých mestečkách...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...