Obrazom: Dráma v obchodnom centre v Keni pokračuje

Útok na obchodné centrum v Keni
Ozbrojenci zo somálskej extrémistickej skupiny aš-Šabáb vnikli v sobotu do kenského obchodného centra Westgate. Spustili streľbu a do ľudí hádzali granáty. Počet obetí ozbrojeného útoku vzrástol na 69. Kenská armáda ukončila trojdňovú drámu v utorok, pri prestrelke zahynuli najmenej traja ozbrojenci. Foto: SITA/AP

NAIROBI 22. septembra (WEBNOVINY) – Počet obetí ozbrojeného útoku na luxusné obchodné centrum v kenskom hlavnom meste Nairobi vzrástol na najmenej 68, ďalších asi 200 ľudí utrpelo zranenia. V nedeľu o tom informoval Červený kríž.

Ďalšie telá vyniesli z budovy potom, ako kenské bezpečnostné sily za pomoci izraelských agentov odštartovali ofenzívu proti útočníkom ukrývajúcim sa v obchodnom stredisku. Ozbrojenci zo somálskej extrémistickej skupiny aš-Šabáb ešte stále zadržiavajú rukojemníkov, ich počet ani osud však nie je známy. Polícia varovala, že počet obetí môže byť ešte vyšší.

Obrazom: Somálski extrémisti zabíjali v kenskom nákupnom centre

Skupina desiatich až pätnástich maskovaných útočníkov prezlečených do vojenských uniforiem vnikla v sobotu okolo obeda do obchodného centra Westgate, spustila streľbu a do ľudí hádzala granáty. Medzi obeťami sú dvaja Francúzi, traja Briti, dvaja Kanaďania a ďalší cudzinci a medzi zranenými sú aj Američania.

Podľa vyhlásenia skupiny aš-Šabáb je útok pomstou za kenskú intervenciu v Somálsku, ktorého vláda bojuje proti islamistickým povstalcom. V čase incidentu bolo v centre asi 1000 ľudí. Obchodné stredisko navštevujú najmä bohatí občania Kene a cudzinci.

Ministerstvo zahraničných vecí odsudzuje teroristický útok v Nairobi

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) dôrazne odsudzuje sobotňajší útok teroristov na nákupné centrum Westgate v hlavnom meste Kene Nairobi, pri ktorom zahynulo najmenej 59 ľudí.

„Kategoricky odmietame všetky prejavy agresie a terorizmu. Útok v Nairobi je snahou o oslabenie angažovanosti Kene a celého medzinárodného spoločenstva pri budovaní mieru a stability v regióne východnej Afriky a Afrického rohu a zlepšovaní života jej občanov. Zvlášť odsudzujeme rasovo a nábožensky motivované útoky proti civilnému obyvateľstvu a ich cielenie na kresťanov,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva.

MZVaEZ SR v tejto súvislosti vyjadruje hlbokú sústrasť príbuzným obetí teroristického útoku a kenskej vláde. „Veríme, že všetkých zadržiavaných rukojemníkov sa podarí čoskoro oslobodiť“.

Slovenská republika je súčasťou protiteroristického úsilia medzinárodného spoločenstva. Ako dlhodobý rozvojový partner Kene je Slovensko v prípade potreby pripravené poskytnúť krajine pomoc a súčinnosť v boji s teroristami a pri posilňovaní príslušných technických a inštitucionálnych kapacít, píše sa ďalej vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový odbor MZV SR.

.

Útok na obchodné centrum v Keni
Foto: SITA/AP
Útok na obchodné centrum v Keni
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom