Obrazom: Dunajská Lužná sa búri, ranné špičky sú kritické

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pobúrení obyvatelia blokovali ulice v Dunajskej Lužnej
Premávka v Dunajskej Lužnej počas protestu s cieľom upozorniť na kritickú situáciu v rannej dopravnej špičke na obecných komunikáciách. Dunajská Lužná, 1. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

DUNAJSKÁ LUŽNÁ 1.decembra (WEBNOVINY) – Ulice v Dunajskej Lužnej v pondelok ráno od 06:00 do 08:30 zablokovali občania. Protestné zhromaždenie s cieľom upozorniť na kritickú situáciu v rannej dopravnej špičke na obecných komunikáciách organizátori považujú za efektívne. Ivan Georgiev z petičného výboru na brífingu povedal, že verí v spoločnú reč s dotknutými orgánmi.

Neprerokovanou zmenou rozbehnutej prípravy rýchlostnej cesty R7 sa odsunula plánovaná realizácia R7 z rokov 2012-2015, čo má podľa petičného výboru zásadný negatívny vplyv na bezpečnosť a plynulosť premávky. „Aj my, obyvatelia dotknutých obcí platíme dane a máme právo na pokojnú, plynulú dopravu a bezpečnosť,“ informovala Eva Takáčová z petičného výboru.

Obrazom: Pobúrení obyvatelia blokovali ulice v Dunajskej Lužnej

Petícia za zlepšenie dopravy

V petícii za urýchlené riešenie dopravnej situácie, bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky v obciach Dunajská Lužná a Rovinka iniciátori žiadajú Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, aby prostredníctvom Slovenskej správy ciest opätovne zaradili do rozpočtu na rok 2015 finančné prostriedky na pripravovaný projekt „úpravy na ceste I/63 prieťahom obcí Dunajská Lužná a Rovinka“.

Ďalej žiadajú, aby polícia počas rannej dopravnej špičky v pracovných dňoch od 6:00 do 8:30 v obciach Dunajská Lužná a Rovinka riadila dopravu. V tejto súvislosti žiadajú rezort vnútra, aby usmernil Prezídium PZ a Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave, ktoré zamietlo žiadosť obce Dunajská Lužná o poskytnutie súčinnosti pri riadení a organizovaní dopravy v špičke. Žiadajú aj Bratislavský samosprávny kraj, aby riešil opatrenia vedúce k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti a celkovej dopravnej situácie na cestách III. triedy, Jánošíkovskej, Lipnickej a Košarišskej ulici, ktorých je vlastníkom.

Pobúrení obyvatelia blokovali ulice v Dunajskej Lužnej
Foto: SITA/Ján Slovák

Projekt neráta s pripojením spádového územia

Tiež žiadajú Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave a aj Okresný dopravný inšpektorát v Senci, aby bol nápomocný pri komplexnom riešení neúnosnej dopravnej situácie a pri schvaľovaní návrhov na dopravné opatrenia zvyšujúce bezpečnosť a plynulosť premávky na obecných komunikáciách.

Národnú diaľničnú spoločnosť a. s. žiadajú, aby zapracovala do prípravy rýchlostnej cesty R7 v úseku Bratislava-Dunajská Lužná dopravné pripojenie spádového územia. V súčasnosti sa nepočíta s napojením tohto rýchlo sa rozvíjajúceho územia a dopravná záťaž ostane naďalej na ceste I/63, ktorá prechádza obcami Dunajská Lužná a Rovinka.

Najväčší problém vzniká v obci Dunajská Lužná, kde na štátnu cestu I/63, ktorá je dopravným koridorom regionálnej, celoštátnej i medzinárodnej úrovne, napájajú tri ďalšie regionálne cesty III. triedy.

Pobúrení obyvatelia blokovali ulice v Dunajskej Lužnej
Foto: SITA/Ján Slovák

Kraj vraj dlhodobo rieši situáciu s dopravou

Podľa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) riešením dopravnej situácie je výstavba rýchlostnej komunikácie R7, ktorá pomôže najmä obciam Podunajské Biskupice, Rovinka, Dunajská Lužná a Šamorín. Hoci nie je projekt v kompetencii kraja, BSK urobil všetko pre začiatok výstavby. Počas dnešného protestu zároveň vyzval vládu, aby vyčlenila financie a urýchlene začala s výstavbou R7.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová. „Bratislavský kraj sa už dlhodobo venuje riešeniu neúnosnej dopravnej situácie z Dunajskej Lužnej do hlavného mesta po ceste I/63. Všetky naše snahy v tejto oblasti smerovali k tomu, aby sme boli nápomocní pri získavaní rôznych povolení, v predprípravnej fáze sme viedli rokovania s obcami aj obyvateľmi. Uvedomujeme si, že to nie je v kompetencii BSK, no budeme maximálne koordinovať jednotlivé kroky pri získavaní stavebného povolenia,“ povedala podpredsedníčka Gabriella Németh v Dunajskej Lužnej.

Ako dodala, stavebné povolenie by mohlo byť vydané koncom roka 2015 a výstavba by mala trvať dva roky. K postupnému zlepšovaniu dopravnej situácie podľa Gabrielly Németh prispelo aj rozšírenie Ulice svornosti, ale aj to, že kraj zabezpečil územný plán, v ktorom je zapracované trasovanie R7. Po ceste I/63 prejde denne vyše 25-tisíc áut, čo je kapacita diaľnice.

Cesta ale svojimi technickými parametrami nevyhovuje aktuálnemu dopravnému zaťaženiu a preto je R7 nevyhnutná, prízvukujú zástupcovia BSK. Výstavba R7 je jedným z dlho očakávaných projektov. Vlani, po desiatich rokoch získal projekt územné rozhodnutie. Predpokladané náklady sú 1,5 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia