Obrazom: Dvanásty deň na olympiáde v Soči

Dvanásty deň na olympiáde v Soči
Biatlonista Ondřej Moravec sa v cieli raduje zo zisku striebornej medaily, ktorú vybojovala v stredajších pretekoch česká štafeta. Foto: SITA/AP

SOČI 19. februára (WEBNOVINY) – V stredu bolo v Soči na programe osem finálových disciplín.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

V mužskom hokejovom turnaji sa hrali štvrťfinálové zápasy.V prvom dnešnom stretnutí favorizovaná reprezentácia „Tre Kronor“ zvíťazila nad Slovinskom 5:0. S olympijským turnajom sa lúčia po prehre s Fínmi domáci Rusi. O veľké prekvapenie sa takmer postarali Lotyši, ale Kanaďanom nakoniec podľahli tesne1:2. Českí hokejisti, ktorí v osemfinále porazili Slovákov 5:3, nedokázali poraziť Američanov a vypadli.

Obrazom: Stredajšie štvrťfinálové zápasy

Program a výsledky hokejového turnaja na ZOH v Soči nájdete

—-> v tomto článku.

Favorizovaný Ted Ligety z USA sa stal víťazom obrovského slalomu mužov. Dvadsaťdeväťročný Američan si vybojoval druhú zlatú medailu na ZOH v kariére, predtým triumfoval v kombinácii pred ôsmimi rokmi v Turíne.

Špecialista na obrovský slalom Ligety, ktorý má z majstrovstiev sveta dva najcennejšie kovy a k tomu aj 20 prvenstiev v rámci Svetového pohára v tejto najtechnickejšej disciplíne, zvíťazil v súčte oboch kôl s náskokom 48 stotín sekundy pred Stevom Missillierom. Ten sa katapultoval na striebornú pozíciu z 10. miesta po prvom kole. Olympijský bronz v stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane získal ďalší Francúz Alexis Pinturault (+0,64), obhajca zlata v „obráku“ z Vancouveru 2010 Carlo Janka zo Švajčiarska skončil trinásty (+1,75).

Vedúci muž Svetového pohára a ďalší ašpirant na vzácny kov v stredajšej súťaži Marcel Hirscher z Rakúska sa musel uspokojiť s nepopulárnou štvrtou priečkou. Tridsaťtriročný český veterán Ondřej Bank napokon obsadil 5. post, hoci po prvom kole senzačne figuroval na druhej pozícii za Ligetym.

Z dvojice štartujúcich Slovákov obsadil Adam Žampa 22. miesto s odstupom 3,12 s na víťazného Američana (preteky síce ešte pokračujú, ale poradie na miestach v elitnej dvadsiatke by sa už nemalo meniť, pozn.), jeho mladší brat Andreas je priebežne na 32. priečke (+6,33 s), čo znamená posun o štyri pozície v porovnaní s prvým kolom.

Obrazom: Streda na olympiáde v Soči

Skvelý výsledok dosiahla slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová, ktorá sa prebojovala do finálových voľných jázd. V Korčuliarskom paláci Ľadovec predviedla v stredu večer „čistý“ krátky program na hudbu Papa Can You Hear Me od Michela Legranda, za ktorý dostala osobné maximum 49,80 bodu. Rajičová splnila cieľ, s ktorým cestovala do Soči. Chcela sa dostať medzi finálovú dvadsaťštvorku.

Obrazom: Nicole Rajičová postúpila v Soči do finále

Olympijské zlato v tímšprinte žien klasickou technikou si v bežeckom komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovali reprezentantky Nórska. Duo Ingvild Flugstad Ötsbergová – Marit Björgenová zvíťazilo s náskokom 9,09 s pred Fínkami Aino-Kaisou Saarinenovou a Kerttu Niskanenovou.

V dramatickom súboji bronz pre Švédsko vybojovala Stina Nilssonová pred Nemkou Denise Herrmannovou. Švédi získali už desiatu medailu zo súťaží bežcov na lyžiach na ZOH 2014. Slovenky v zložení Alena Procházková – Daniela Kotschová si v tímšprinte nevybojovali postup do finále, keď vo svojom semifinále obsadili posledné 7. miesto.

Nórka Björgenová rozšírila svoju olympijskú zbierku na osem medailí a ziskom piatej zlatej sa vyrovnala takým velikánom zimných hier, akými boli rýchlokorčuliari Claudia Pechsteinová, Bonnie Blairová, Eric Heiden a Clas Thunberg, či jej slávni predchodcovia z bielej stopy Larisa Lazutinová a Thomas Alsgaard.

Fíni Iivo Niskanen a Sami Jauhojärvi sa stali olympijskými šampiónmi v tímšprinte mužov klasickou technikou v súťažiach bežcov na lyžiach na zimných olympijských hrách v Soči. Striebro si v stredu v komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovali domáci Rusi Maxim Vylegžanin, Nikita Kriukov a bronz patrí Švédom Emilovi Jönssonovi a Teodorovi Pettersonovi.

Smolu mali Nemci, keďže ich finišman Tim Tscharnke v záverečnom súboji o zlato spadol a nemecké duo kleslo až na konečné 7. miesto. Je však možné, že Tscharnkemu krátko pred jeho pádom prekrížil trať fínsky súper a ak Nemci podajú protest a rozhodcovia ho uznajú, konečné výsledky by sa ešte mohli zmeniť.

Slovenské duo Peter Mlynár – Martin Bajčičák obsadilo v semifinálovom behu 9. miesto a postup do finále mu ušiel.

Štvrťfinálové zápasy na hokejovom turnaji v Soči

Rusko má ďalšieho olympijského víťaza, pre ktorého nie je ruština materinským jazykom, zlatú medailu v paralelnom obrovskom slalome snoubordistov získal Vic Wild. Dvadsaťsedemročný rodák z USA vo veľkom finále stredajšej súťaže zdolal Švajčiara Navina Galmariniho. Bronz putuje do Slovinska: postaral sa o to Žan Košir, ktorý si v malom finále poradil s Nemcom Patrickom Busslerom.

V Parku extrémnych športov Roza Chutor úplne pohoreli olympijskí víťazi – na slovinských snoubordistoch. Rok Marguč zastavil v osemfinále 38-ročného obhajcu vancouverského zlata Jaseyho Jaya Andersona z Kanady, Košir vyradil dvojnásobného olympijského víťaza zo Salt Lake City 2002 a Turína 2006 Philippa Schocha zo Švajčiarska.

V tej istej fáze vyhasla aj ďalšia z domácich nádejí – víťaza kvalifikácie Andreja Soboleva klasifikovali až na deviatej priečke. Z kvalifikácie nepostúpil líder Svetového pohára v tejto disciplíne Lukas Mathies z Rakúska.

Víťazkou paralelného obrovského slalomu snoubordistiek sa stala Švajčiarka Patrizia Kummerová. Vo veľkom finále zdolala Japonku Tomoku Takeučiovú, ktorá našla premožiteľku až v úplne poslednej jazde na modrej trati. Dovtedy kráčala súťažou suverénne. Bronz si víťazstvom v malom finále vybojovala domáca Aľona Zavarzinová, nepopulárna štvrtá priečka zostala pre Rakúšanku Inu Meschnikovú.

Sitom osemfinále neprešla obhajkyňa vancouverského zlata Nicolien Sauerbreijnová z Holandska, ktorú vyradila Meschniková, ani domáce želiezko v ohni Jekaterina Iľuchinová, strieborná zo ZOH 2010. Vo štvrťfinále sa skončila púť českej pretekárky Ester Ledeckej, nestačila na Kummerovú. Mimo hry zostala už po kvalifikácii úradujúca majsterka sveta Isabella Laböcková z Nemecka.

Češka Martina Sáblíková obhájila zlatú medailu vo finále na 5000 m v rýchlokorčuľovaní. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Nového Mesta na Morave triumfovala pred Holanďankou Ireen Wüstovou a jej krajankou Carien Kleubeukerovou. Česká rýchlokorčuliarka Sáblíková získala na ZOH už tri najcennejšie kovy – okrem toho sočského aj dva vo Vancouveri 2010 na 3000 a 5000 m.

Víťazstvo v pretekoch miešaných štafiet biatlonistov na zimných olympijských hrách v Soči si vybojovali reprezentanti Nórska. Strieborní Česi zaostali o 32,6 s a bronz získali v komplexe Laura v Červenej Poľane v premiére tejto disciplíny na zimnom olympijskom sviatku Taliani (+58,2 s).

Slovenské kvarteto v zložení Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár obsadilo 6. miesto s odstupom 1:47,7 min za víťaznými Nórmi. Po zlate Anastasie Kuzminovej v šprinte a 5. mieste Adama Žampu v superkombinácii je to tretie najlepšie umiestnenie Slovenska v rámci súťaží na XXII. ZOH. Šiesta bola aj Kuzminová v stíhacích pretekoch.

Viac k osobe Adam ŽampaAlena ProcházkováAnastasia KuzminováCarlo JankaJanka GerekováMarcel HirscherMartin BajčičákMartina SáblíkováMatej KazárNicole RajičováPavol HurajtPeter Mlynár