Obrazom: Francúzsko veľkolepo oslávilo dobytie Bastily

Francúzsko oslávilo dobytie Bastily
Ohňostroj nad Parížom počas osláv Dňa dobytia Bastily. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 15. júla (WEBNOVINY) – Veľkolepou vojenskou prehliadkou oslávilo Francúzsko jeden zo svojich najvýznamnejších štátnych sviatkov – Deň dobytia Bastily.

Slávnostnú prehliadku sledovali v Paríži tisícky ľudí, oslavy sa konali aj v ďalších francúzskych mestách.

Pod zatiahnutou oblohou sa na parížskom Champs-Élysées prvýkrát predviedla armáda pred francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Menšie komplikácie spôsobil silný vietor jednému z parašutistov, ktorý musel pristáť niekoľko metrov ďalej od plánovaného cieľa. Hollande pri tomto incidente porušil prísny protokol, zišiel z tribúny a osobne sa bol uistiť, či je parašutista v poriadku.

Francúzsky prezident vo svojom slávnostnom príhovore sľúbil bojovať proti prepúšťaniu v tamojšom priemysle a „vyčistiť“ politiku.

Obrazom: Paríž oslavoval vo veľkom štýle

Líder socialistov momentálne čelí veľkému tlaku zo strany odborov. Automobilka PSA Peugeot Citroën totiž oznámila, že plánuje prepustiť osemtisíc zamestnancov a zatvorí továreň Aulnay na predmestí Paríža. Jeho popularitu ohrozuje aj škandál v osobnom živote, ktorý spochybňuje imidž Hollanda ako „pána normálneho“.

Video: Slávnostný ohňostroj v Paríži

Šéf Elyzejského paláca zároveň odmietol také bolestivé škrty pri uzdravovaní ekonomiky, ako prebiehajú v Španielsku a Taliansku. „Mojou úlohou je pomôcť obnoviť silu Francúzska a dať krajine budúcnosť. Otázka pracovných miest bude pre mňa prioritou,“ povedal počas slávnostnej prehliadky.

Video: Prehliadka armády na parížskom Champs-Élysées

Pre Francúzsko znamená 14. júl výnimočný deň. V roku 1789 dobyli revolucionári prísne strážené väzenie v Bastile a odštartovali Francúzsku revolúciu, ktorá zároveň spustila vznik republík po európskom kontinente.

Informácie pochádzajú agentúr AP a Reuters.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois Hollande