Obrazom: Gay Pride v Čiernej Hore skončil zásahom polície

Gay Pride v Čiernej Hore
Radikáli kameňmi a pyrotechnikou zaútočili na vôbec prvý pochod neheterosexuálov v čiernohorskom hlavnom meste, pacifikovať ich musela polícia. Foto: SITA/AP

PODGORICA 20. októbra (WEBNOVINY) – Polícia v čiernohorskej metropole Podgorica v nedeľu zasahovala proti stovkám násilníkov, ktorí kameňmi a pyrotechnikou zaútočili na vôbec prvý pochod neheterosexuálov v čiernohorskom hlavnom meste. Polícia vytiahla aj slovotvorný plyn a niekoľko ľudí skončilo v putách.

Na kontroverznú udalosť, takzvaný Gay Pride, podľa predpokladov prišli aj radikáli zo Srbska, kde sa obdobná udalosť už roky napriek tlaku EÚ nekonala. Dôvodom sú práve mohutné násilnosti, ktoré akciu v srbských uliciach sprevádzali. Tak v Srbsku i v Čiernej hore totiž čelia sexuálne menšiny diskriminácii.

Obrazom: Čiernohorský Gay Pride skončil zásahom polície

Podľa prieskumov si až 70 percent Čiernohorcov myslí, že homosexualita je choroba a ešte o 10 percent viac ju považuje za vec nehodnú prezentácie na verejnosti. Vláda v Podgorici však pochod podporila a to napriek tomu, že prvý Gay Pride na území kandidátskej krajiny na vstup do EÚ skončil v júli taktiež násilnosťami.

Srbsko i Čierna Hora, ktorej územie ešte donedávna spadalo po vládu v Belehrade, stále zostávajú konzervatívnymi krajinami vo veci postoja k homosexuálnym osobám. Silný vplyv navyše má pravoslávna cirkev. Tá odmieta pripustiť uznanie homosexuálnych sobášov a úrady neuznávajú ani registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Dianie v oboch balkánskych krajinách pozorne sleduje aj EÚ, ktorej členom sa Srbi i Čiernohorci chcú stať. Brusel násilie a intoleranciu voči menšinám tvrdo odmieta.

Gay Pride v Čiernej Hore
Foto: SITA/AP
Gay Pride v Čiernej Hore
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom