Japonsko zničili zemetrasenia a tsunami, zatiaľ stovky obetí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zemetrasenie v Japonsku
Japonsko v piatok zasiahlo veľmi silné zemetrasenie a tsunami. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/TOKIO 11. marca (WEBNOVINY) – Počet obetí silného zemetrasenia a následných ničivých vĺn tsunami sa v Japonsku zvýšil už na najmenej 378. S odvolaním sa na informácie polície a záchranárov o tom informuje agentúra AFP. Japonská polícia pred malou chvíľou oficiálne potvrdila 178 obetí, 947 zranených a 584 nezvestných. Ďalších 200 až 300 obetí však podľa miestnej polície našli na pláži v meste Sendaj. Najmenej 57 obetí si tragédia vyžiadala v prefektúre Iwate neďaleko epicentra zemetrasenia.

Malý únik radiácie zaznamenali z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima, ktorej sa po mohutnom piatkovom zemetrasní pokazil chladiaci systém. V sobotu miestneho času (v piatok večer SEČ) o tom informoval japonský minister obchodu Banri Kajeda. Minister dodal, že experti momentálne rozhodujú, aké opatrenia podniknú pre to, aby situáciu uviedli do normálu. Podľa hovorcu spoločnosti Tokyo Electric Power, ktorá továreň v prefektúre Fukušima prevádzkuje, narastá v jednom z reaktorov tlak. „Snažíme sa to riešiť,“ dodal.

V článku o situácii v Japonsku sa dočítate aj :

*Pretrhla sa priehrada, voda opäť zabíja

*BBC: Obetí je takmer 400. 88-tisíc je nezvestných

*Výbuch v rafinérií, požiare na pobreží

*Po zemetrasení zmizol vlak aj s pasažiermi

*Evakuovali 2000 domov v okolí jadrovej elektrárni Fukušima.

*Vlny zasiahli Kurilské ostrovy, Havaj, Indonéziu Filipíny

* Požiar v atómovej elektrárni

*Gašparovič a Radičová kondolovali, Slovensko ponúklo pomoc

*Svet ponúka pomoc Japonsku

*Pacifik sa pripravuje na tsunami

*Chronológia ničivých zemetrasení

*Chronológia ničivých tsunami

OBRAZOM: Zemetrasenie a tsunami v Japonsku:

Zemetrasenie v Japonsku
Hlavné mesto Japonska, ktoré v piatok zasiahlo veľmi silné zemetrasenie a tsunami. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Zemetrasenie v Japonsku
Hlavné mesto Japonska, ktoré v piatok zasiahlo veľmi silné zemetrasenie a tsunami. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Zemetrasenie v Japonsku
Hlavné mesto Japonska, ktoré v piatok zasiahlo veľmi silné zemetrasenie a tsunami. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Zemetrasenie v Japonsku
Hlavné mesto Japonska, ktoré v piatok zasiahlo veľmi silné zemetrasenie a tsunami. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Zemetrasenie v Japonsku
Hlavné mesto Japonska, ktoré v piatok zasiahlo veľmi silné zemetrasenie a tsunami. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Evakuovali okolie jadrovej elektrárne

Počet obetí sa podľa všetkého bude zvyšovať, keďže zemetrasenie a tsunami zasiahli obrovské oblasti a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. Vlny tsunami okrem iného odniesli niekoľko vlakov plných cestujúcich, ako aj loď s najmenej sto ľuďmi na palube. Za najsilnejším otrasom s magnitúdou 8,9 o 14.46 miestneho času (6.46 SEČ) nasledovalo 80 ďalších otrasov s magnitúdom viac ako 5. Následná séria šesť až 10-metrových vĺn tsunami postihla najmä východné a severovýchodné pobrežie ostrova Honšú.

Japonské úrady prikázali evakuáciu vyše 2000 obyvateľov z okolia jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú museli po zemetrasení odstaviť pre poruchu chladiaceho systému. Podľa posledných informácií z elektrárne uniklo menšie množstvo rádioaktívneho materiálu. V ďalšej jadrovej elektrárni Onagawa v prefektúre Mijagi na severozápade Japonska vypukol po zemetrasení požiar, ktorý sa po niekoľkých hodinách podarilo uhasiť.

V dôsledku zemetrasenia sa v piatok na severovýchode Japonska pretrhla priehrada a zaplavila obydlia v jej okolí. Presný rozsah škôd zatiaľ nie je známy, nevie sa ani to, či si toto nešťastie vyžiadalo obete alebo zranenia. Piatkové zemetrasenie v Japonsku bolo podľa Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900.

Ničivé vlny tsunami, ktoré sa po mohutnom zemetrasení v Japonsku začali šíriť Tichomorím, zatiaľ nespôsobili v iných krajinách žiadne väčšie škody. Varovanie pred tsunami postupne viaceré krajiny odvolávajú. Tsunami zatiaľ dorazili k Havajským ostrovom, Filipínam, Indonézií či k pobrežiu Spojených štátov a Mexika. Ohrozené oblasti okamžite po zemetrasní s magnitúdou 8,9 evakuovali obyvateľov do vnútrozemia. Podľa tamojších úradov vlny nenapáchali žiadne väčšie materiálne škody, či obete na životoch.
More
Foto: SITA/AP

Ako prvé stiahli varovanie pred ničivými tsunami úrady v Tchaj-peji. K pobrežiu dorazili asi 10-centimetrové vlny. Naopak asi najvyššie zaznamenali pri americkom pobreží, kde dosahovali výšku cez dva metre. Na Filipínach utiekli do bezpečia z pobrežných oblastí tisíce ľudí. Tsunami mali nakoniec okolo 30 centimetrov až dvoch metrov a škody nespôsobili. Podobne tomu bolo na tichomorskom ostrove Guam. Tsunami vo výške približne meter a pol udreli aj na tichomorské pobrežie Mexika a nasledovať ich môžu ďalšie dvojmetrové vlny. Havajské ostrovy, ktoré ležia asi 6500 kilometrov od Japonska, varovali svojich obyvateľov pred tsunami výstražnými sirénami. Tsunami vo výške 1,8 metra nakoniec k pobrežiu dorazili v sobotu o 03.24 miestneho času (v piatok o 14.24 SEČ). Úrady zatiaľ nezaznamenali žiadne vážnejšie škody.

Tsunami už dorazili aj k pobrežiu amerického štátu Oregon, kde im namerali výšku 2,2 metra. Ide zatiaľ o najvyššie vlny, aké inde okrem pobrežia Japonska udreli. V štáte Kalifornia nariadili úrady z pobrežných oblastí evakuáciu stoviek obyvateľov. Menšie tsunami očakávajú aj ďalšie krajiny amerického západného pobrežia, ako aj Južnej Ameriky. Varovanie vydali aj úrady v kanadskej Britskej Kolumbii.

Pretrhla sa priehrada

V dôsledku mohutného zemetrasenia a následných ničivých vĺn tsunami sa v piatok na severovýchode Japonska pretrhla priehrada a zaplavila obydlia v jej okolí. O pretrhnutí sa hrádze priehrady Fudžinuma pri meste Sukagawa v prefektúre Fukušima informuje japonská tlačová agentúra Kjódó. Presný rozsah škôd agentúra neopisuje, zatiaľ sa nevie ani to, či si nešťastie vyžiadalo obete alebo zranenia.

Tsunami na Havaji obyvatelia ani nepostrehli. Podobná situácia je v Kalifornii a v Indonézií. Naopak Japonsko sa spamätáva z apokalyptického dňa. Počet obetí silného zemetrasenia a následných ničivých vĺn tsunami sa v Japonsku zvýšil už na najmenej 337. S odvolaním sa na informácie polície a záchranárov o tom informuje agentúra AFP. Japonská polícia najskôr potvrdila 137 obetí, 627 zranených a 531 nezvestných, podľa posledného vyhlásenia policajného hovorcu však k doteraz potvrdeným obetiam treba pripočítať aj ďalších 200 až 300 obetí, ktoré neskôr našli záchranné tímy na pláži v meste Sendaj.

Atómová elektráreň vyvoláva otázniky

V atómovej elektrárni zlyhalo chladiace zariadenie,“ informovali o tom japonské úrady. Situáciu upokojil americký prezident Barack Obama, ktorý povedal, že nebezpečenstvo z jadrovej elektráreň nehrozí. Američania následne poslali do Japonska technologickú pomoc. Pápež Benedikt XVI. vyjadril hlbokú ľútosť nad súčasnou situáciou v Japonsku. Informovala o tom agentúra AFP.
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP

Najmenej 57 obetí si zemetrasenie vyžiadalo v prefektúre Iwate neďaleko epicentra zemetrasenia. Traja ľudia podľa informácií agentúry Kjódó zahynuli v Tokiu. Podľa britskej televízie BBC dosiahol piatkové zemetrasenia zabili až 400 osôb. Nezvestných je takmer 88-tisíc osôb. Úrady zatiaľ túto informáciu nepotvrdili. Blízko mesta Sendai horí veľká pobrežná oblasť. Agentúra Kjódó informovala, že pre tsunami vykoľajil ďalší vlak. V oblasti hlavného mesta Tokio je bez elektrického prúdu takmer 4, 5 milióna domácnosti, uviedla to spravodajská televízia NHK.

Zmizol vlak s ľuďmi

Vlak aj s pasažiermi zmizol v Japonsku po mohutnom zemetrasení nasledovanom ničivými vlnami tsunami. Vlak z mesta Sendai práve prechádzal najviac postihnutou oblasťou a pravdepodobne ho strhli tsunami. Úrady zatiaľ nevedia, koľko ľudí sa v ňom nachádzalo. Oficiálny počet obetí katastrofy stanovili úrady na vyše 90, pričom najmenej 349 ľudí je nezvestných. Polícia oznámila, že na pobreží pri meste Sendai našli 200 až 300 mŕtvych tiel. Ničivé vlny tsunami tiež odniesli loď s asi 100 ľuďmi na palube. Počet obetí bude s najväčšou pravdepodobnosťou rásť, čo naznačuje obrovský rozsah spôsobených škôd.

Za najsilnejším otrasom s magnitúdou 8,9 o 14.46 miestneho času (6.46 SEČ) nasledovalo asi 50 neskorších otrasov. Následná séria šesť až 10-metrových vĺn tsunami postihla najmä východné a severovýchodné pobrežie ostrova Honšú. Tsunami zmietlo domy, cesty a mosty. Voda so sebou ťahala zeminu, domy, lode, autá a trhala cesty. Najväčšie škody napáchali v prefektúre Mijagi. Obraz apokalypsy predstavuje malé japonské mesto Ofunate, kde zemetrasenie a tsunami zrovnali so zemou všetkých 300 domov. V okolí jadrového reaktora v meste Fukušima evakuovali takmer 2000 rodín v okruhu troch kilometrov od miesta elektrárne. Úrady zatiaľ únik radiácie nepotvrdili.

Výbuch v rafinérií

Obrovská explózia otriasla petrochemickým komplexom v Japonskom severovýchodnom meste Sendai. Na televíznych záberoch vidno, ako z mohutného požiaru v závode stúpajú k nočnej oblohe obrovské jazyky oranžových plameňov. Plamene zachvátili aj ropnú rafinériu Cosmo v meste Iičihara neďaleko Tokia. Média informovali, že zemetrasenie spôsobilo prerušenie v japonskom priemysle. V najhoršie postihnutej prefektúre Mijagi a susednej Fukušime pozastavila spoločnosť Sony produkciou v najmenej šiestich závodoch a vedenie dalo evakuovať zamestnancov. Firma Nissan tiež hlási pozastavenie produkcie v štyroch továrňach. Niektoré z nich zachvátili požiare.

Japonská tlačová agentúra Kjódó medzitým informovala o tom, že tsunami pri severovýchodnom pobreží krajiny potopila loď so stovkou ľudí na palube. na situáciu už reagoval americký prezident Barack Obama,ktorý podľa agentúry AFP prisľúbil humanitárnu pomoc. Na Havaji zatiaľ vládne chaos. Ulicami znejú sirény a boli uzatvorené tri medzinárodné letiská. Pentagón upozornil americkú armádu na vojenskej základni Pearl Harbor, aby sa pripravilo na prípadnú pomoc civilnému obyvateľstvu. Naopak Indonézia znížila varovanie proti tsunami, avšak naďalej varuje pred možnými otrasmi.

Tsunami zasiahli Filipíny, Havaj, Indonéziu

Malé vlny tsunami zasiahli v piatok brehy Filipíny niekoľko hodín po tom, ako silné zemetrasenie s magnitúdou 8,9 zasiahlo Japonsko. Ako však informoval šéf tamojších seizmológov, úrady v súvislosti s tsunami nezaznamenali žiadne škody či zranenia. „Vyzerá to na dobré správy,“ uviedol Renato Solidum, riaditeľ Filipínskeho inštitútu vulkanológie a seizmológie, počas tlačovej konferencie po tom, ako vlny tsunami dosahujúce výšku 30 centimetrov až jeden meter zasiahli pobrežie. Prvé vlny zaznamenali na severovýchodnom pobreží hlavného ostrova krajiny Luzon o 18.00 miestneho času (11.00 SEČ) a na východe južného ostrova Mindanao asi o dve hodiny neskôr. „Budeme to musieť ešte do 22.00 (15.00 SEČ) monitorovať a uvidíme, čo sa stane,“ dodal.

Zemetrasenie a následné niekoľkometrové tsunami si podľa posledných správ vyžiadali najmenej osem obetí na životoch.
Japonsko
Foto: bbc.co.uk

Chcem požiadať ľudí, aby konali pokojne a aby pozorne počúvali informácie v rozhlase a televízii,“ vyhlásil premiér. Meteorológovia v Tokiu vydali vyhlásenie o hrozbe tsunami. „V niektorých oblastiach nevieme predpokladať silu a dopad vĺn tsunami, pretože naše stanice v Pacifiku boli poškodené,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Tokio okrem hneď po zemetrasení hlásilo prvé zranenia. Tie utrpelo najmenej 20 účastníkov promočnej slávnosti, ktorá sa konala v jednej z tamojších škôl. Tá nevydržala silné otrasy s magnitúdou 8,8 a jej strecha sa zrútila, pričom na udalosti bolo prítomných celkovo až 600 študentov. Informoval o tom tokijský hasičský záchranný zbor. Ten taktiež informoval o viacerých požiaroch v japonskej metropole, pričom štyri milióny domácností zostali bez elektrického prúdu. Tri jadrové reaktory sú vypnuté, ďalšia elektráreň horí. Podľa agentúry AFP ide o piate najsilnejšie zemetrasenie v histórii a najsilnejšie v dejinách Japonska za posledných 140 rokov. K pobrežiu už dorazili 10-metrové vlny, v oblasti je súčasnosti veľký chaos.

Z niekoľkých budov v tokijskom prístave začal o zemetrasení stúpať dym. Pre zemetrasenie prestali premávať rýchlovlaky Šinkansen a prestali fungovať telefonické siete mobilných operátorov. Na desiatich miestach v Tokiu vypukli požiare, 4 milióny domácností zostalo bez elektrického prúdu. Zaplavené sú prístavné oblasti vrátane časti tamojšieho Disneylandu. Silné zemetrasenie cítili aj obyvatelia čínskeho hlavného mesta, ktoré leží 2 500 kilometrov západne od epicentra otrasov. Ako informovali obyvatelia Pekingu, zamestnanci pracujúci v niektorých výškových budovách oznámili, že jasne cítili otrasy, avšak zatiaľ odtiaľto neboli nahlásené žiadne zranenia súvisiace so zemetrasením. Čínsky úrad pre zemetrasenia uviedol, že mu obyvatelia z celého mesta hlásili otrasy.

V jadrovej elektrárni vypukol po zemetrasení požiar

V jadrovej elektrárni Onagawa v prefektúre Mijagi na severozápade Japonska vypukol po silnom zemetrasení požiar. Ako informuje agentúra Kjódó, oheň sa rozhorel v budove s turbínou. Zatiaľ sa nevie, či by mohol požiar spôsobiť rádioaktívny únik. Prefektúra Mijagi bola zemetrasením s magnitúdou 8,9 postihnutá najviac.

Kjódó tiež informovala, že v ďalšej elektrárni Fukušima sa aktivoval núdzový chladiaci systém. Vláda preto vyhlásila stav ohrozenia v jadrovej energetike, informovala však, že k úniku nedošlo. Podľa tajomníka úradu vlády Jukia Edana ide o mechanickú chybu chladiaceho systému, ktorá sa objavila po odstavení reaktora.

Japonský premiér Naoto Kan predtým informoval, že otrasy nepoškodili atómové zariadenia a že jadrový únik nezaznamenali. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) následne vyhlásila, že všetky štyri jadrové elektrárne v blízkosti najviac postihnutých oblastí úspešne odstavili z prevádzky. MAAE teraz zisťuje, ktoré atómové elektrárne by mohli byť ohrozené ničivými vlnami tsunami, ktoré po zemetrasení ohrozujú celú oblasť Tichého oceánu.

Tsunami zasiahlo Kurilské ostrovy

Prvé vlny tsunami zasiahli Kurilské ostrovy v piatok po tom, ako silné zemetrasenie zasiahlo oblasť pri brehoch Japonska, pričom dosiahlo magnitúdu 8,9. Ešte pred tým, ako vlny zasiahli brehy, ruské úrady evakuovali 11 tisíc ľudí. Malé vlny tsunami zasiahli dva ostrovy spomínaného súostrovia, pričom na ostrove Šikotan dosahovali výšku jeden meter a na ostrove Kunašir 95 centimetrov, uviedla pre tlačovú agentúru AFP predstaviteľka Sachalinského centra varovania pred tsunami. „Druhá a tretia vlna môžu byť väčšie,“ dodala počas telefonického rozhovoru.

Gašparovič a Radičová kondolovali

V súvislosti so silným zemetrasením, ktoré postihlo severovýchod Japonska, poslal prezident Ivan Gašparovič cisárovi Japonska sústrastný telegram. „S pohnutím som prijal správu o obetiach na ľudských životoch, veľkom počte zranených a značných materiálnych škodách, ktoré bolestivo zasiahli do života obyvateľov postihnutej oblasti,“ napísal Jeho cisárskemu Veličenstvu Akihitovi Gašparovič. Hlava štátu požiadala cisára, aby sústrasť tlmočil rodinám a blízkym postihnutých. „Všetkým zraneným želáme skoré uzdravenie. Prijmite prosím, Vaše Veličenstvo, ubezpečenie o mojej najhlbšej úcte,“ uviedol slovenský prezident v sústrastnom telegrame.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová poslala sústrastný list japonskému premiérovi Naotovi Kanovi v súvislosti s následkami ničivého zemetrasenia, ktoré postihlo krajinu. Vyjadrila hlbokú ľútosť nad stratou ľudských životov, ktoré si prírodný živel vyžiadal. „Slovensko veľmi citlivo vníma následky, ktoré si vyžiadal prírodný živel v Japonsku a rovnako výzvy, ktorým Vaša krajina teraz čelí. V prípade záujmu z Vašej strany je naša krajina pripravená urýchlene ponúknuť potrebnú pomoc záchranárov pri zmierňovaní následkov škôd,“ uviedla premiérka. Radičová zaželala Japoncom mnoho síl pri odstraňovaní následkov škôd a obnovovaní zničenej infraštruktúry. Vyjadrila presvedčenie, že i napriek nevyspytateľnosti prírody sa japonskému ľudu podarí v krátkom čase obnoviť normálny život v postihnutej časti krajiny. Informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Slováci sú v poriadku, naši záchranári vycestujú do Tokia

Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ nemá informácie, podľa ktorých by medzi obeťami alebo zranenými po ničivom zemetrasení v Japonsku mali byť Slováci. „Nedá sa to však vylúčiť, pretože v postihnutých oblastiach evidujeme našich občanov, s ktorými zatiaľ nemáme spojenie. V postihnutých oblastiach nefungujú mobilné telefonické spojenia,“ vysvetlili z tlačového odboru rezortu diplomacie. Zamestnanci zastupiteľstva v Tokiu sú v poriadku. Rezort uvádza aj niekoľko kontaktov v prípade núdze, ako je veľvyslanectvo v Tokiu: 2-11-33, Motoazabu, Minato-ku, 106-0046 Tokio, Japonsko (Tel.: 0081-3-3451 2200, Fax: 0081-3-3451 2244), prípadne stredisko pre pomoc a služby občanom +421 2 5978 5978.

Pomoc pre Japonsko, ktoré postihlo silné zemetrasenie s magnitúdou 8,9 a následne vlna cunami, ponúkajú aj kynologický záchranári z Nýroviec z Levického okresu. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Špeciálnej kynologickej služby Slovakia Alexander Berek, svoju ponuku vycestovať do Japonska už oznámili rezortu vnútra a diplomacie, s ktorými sú teraz v kontakte. „Ponúkame záchranárov, záchranárskych psov, kvalifikovaných lekárov aj logistiku,“ povedal pre SITA Berek. Podľa jeho slov môžu okamžite vycestovať, vedeli by poskytnúť viac ako 15 záchranárov so psami. „Dokonca môžeme vyslať aj spoločný slovensko-maďarský záchranársky tím s našou partnerskou záchranárskou organizáciou z Maďarska,“ uviedol Berek.

Pomoc ponúkol aj Lipšic

Minister vnútra Daniel Lipšic vyjadruje ľútosť nad situáciou v Japonsku, ktoré dnes ráno zasiahlo silné zemetrasenie a spôsobilo ničivé vlny cunami. Veľvyslanectvu Japonska v Bratislave už ministerstvo vnútra poslalo návrh na poskytnutie humanitárnej pomoci; v súčasnosti čaká na odozvu, resp. pokyny európskeho monitorovacieho a informačného centra.
Cunami trápi Tichomorie, môže zaliať celé ostrovy
Foto: AP Photo/Kyodo News

Sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany MV SR na základe pokynu ministra vnútra pripravuje v humanitárnych skladoch materiál, ktorý by Japonsko mohlo potrebovať.

Ide o potreby pre núdzové ubytovanie, ako napr. stany, lôžka, deky, elektrocentrály a agregáty či vodné čerpadlá. Materiál bude pripravený na prepravu do 24 hodín. Počíta sa tiež so záchranármi, ktorých bude možné vyslať do 4 – 6 hodín. Sekcia zároveň pozorne sleduje informácie európskeho Monitorovacieho a informačného centra v Bruseli, ktoré by po komunikácii s Japonskom malo vyzvať krajiny EÚ na poskytnutie pomoci.

Slovensko môže podľa ministra vnútra pomôcť aj vyslaním psovodov a psov na vyhľadávanie ranených osôb, ako aj vyhľadávacích profesionálov Horskej záchrannej služby. Pomoc môže ministerstvo do postihnutej krajiny distribuovať prostredníctvom svojej letky alebo postupom koordinovaným s okolitými štátmi.

Na odchod do Japonska je už takmer pripravený záchranársky tím Komplexnej centrálnej záchrannej služby Gabčíkovo. Ako pre agentúru SITA povedal šéf záchranárov Ján Culka, pomôcť by malo ísť na desať dní 25 ľudí vrátane psovodov so psami, po nich je v prípade potreby pripravený aj rotačný tím. Ako a kedy odletia, zatiaľ jasné nie je, no záchranári sú pripravení v strediskách a môžu vyraziť do štyroch hodín. Momentálne pripravujú techniku na vyhľadávanie obetí v ruinách a sutinách, na ich vyslobodzovanie, na dezinfekciu a dekontamináciu vody aj predlekársku a lekársku prvú pomoc. S požiadavkou na pomoc oslovil tím minister životného prostredia József Nagy. „Tím bol na takejto medzikontinentálnej a záchranárskej akcii už 18-krát,“ uviedla hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková. List s ponukou v tejto chvíli rezort doručuje japonskému veľvyslancovi.

Svet vyjadril ochotu pomôcť

Vyše 68 záchranných tímov zo 45 krajín je v pohotovosti a pripravených na humanitárny zásah v zničených pobrežných oblastiach Japonska, ktoré okrem zemetrasenia s magnitúdou 8,9 zdevastovali aj následné ničivé vlny tsunami. Medzinárodnú humanitárnu pomoc by mal koordinovať Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (UN OCHA). Pre agentúru AFP to potvrdila hovorkyňa úradu Elisabeth Byrsová.

Záchranné a pátracie tímy zmobilizoval úrad v rámci siete OSN pre rýchlu reakciu na katastrofy. UN OCHA momentálne situáciu v ázijskej krajine monitoruje. V prípade, že Japonsko požiada pomoc, sú podľa Byrsovej okamžite pripravení zasiahnuť. „OSN je pripravená okamžite pomôcť,“ dodala. Podľa hovorkyne sú experti UN OCHA v bezprostrednom kontakte s japonskými úradmi.

Medzinárodné spoločenstvo ponúka pomoc Japonsku, ktoré v piatok postihlo obrovské zemetrasenie a následné ničivé vlny tsunami. Pomôcť je pripravená OSN, EÚ aj USA. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyhlásil, že organizácia „urobí, čo môže“, aby Japonsku pomohla. Podobne sa vyjadrila aj hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA) Elisabeth Byrsová. „OSN je pripravená pomôcť,“ vyhlásila. Dodala, že do pohotovosti uviedli 35 medzinárodných pátracích a záchranných tímov, ktoré sú v prípade žiadosti od Tokia okamžite pripravené konať.

Lídri EÚ sa počas mimoriadneho summitu o Líbyi venovali aj zemetraseniu v Japonsku a oznámili, že EÚ ako aj jej členské krajiny už zmobilizovali všetku prípadnú pomoc, ktorú sú schopné poskytnúť. Únia je schopná okrem finančných prostriedkov dodať aj zariadenia a expertov na prírodné katastrofy. Americký prezident Barack Obama vyjadril Japoncom sústrasť a taktiež vyjadril pripravenosť jeho krajiny zúčastniť sa na pomoci.

ZÁBERY Z JAPONSKA

Po zemetrasení prišlo tsunami

Až desaťmetrová vlna, ktorá zasiahla prístavné mesto Sendai na severe Japonska po piatkovom silnom zemetrasení, si vyžiadala najmenej jednu obeť, informovala tlačová agentúra Kjódó. Japonsko o 14.46 (6.46 SEČ) zasiahlo v oblasti asi 382 kilometrov severovýchodne od Tokia zemetrasenie, ktoré spôsobilo škody najmä v prefektúre Mijagi. Jeho magnitúdu Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS) zvýšil z pôvodných 7,9 na 8,9. Po otrasoch okrem silných následných otrasov zasiahla pobrežie krajiny vlna tsunami. Televízne zábery nasnímané z vrtuľníka, ktoré odvysielali svetové médiá, zachytávajú severné pobrežie krajiny, ktorého rozsiahla časť sa ocitla pod vodou. Voda odnášala nie iba autá a lode, ale aj celé budovy. Vlny blata sa prehnali korytom rieky Natori v meste Sendai proti jej toku a následne zaplavili okolité polia. V hlavnom meste zo silno rozkolísaných budov vybehli na ulice milióny ľudí. Hlásených je množstvo prípadov zranení, a to najmä zo školy, kde sa počas slávnostného ukončovania školského roka zrútila strecha, informovali policajné zdroje.

Zábery z Japonska:

https://www.youtube.com/watch?v=e5Cv5h2oe38

Na Tsunami sa pripravuje celá oblasť Pacifiku

Tichomorské centrum varovania pred tsunami so sídlom na Havajských ostrovoch vydalo v piatok po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo Japonsko, varovanie pred tsunami, pričom neskôr túto výstrahu výrazne rozšírilo. Havajské úrady očakávajú, že ničivá vlna by mohla zasiahnuť aj ich pobrežie.

Prebieha výskum s cieľom zistiť, či pre Havaj existuje hrozba tsunami,“ uviedlo centrum, ktoré má sídlo na Ewa Beach západne od Honolulu. Podľa počiatočných výpočtov by prvé vlny mohli zasiahnuť havajské brehy v sobotu o 2.59 (v piatok o 15.59 SEČ). Tamojšie úrady preto nariadili evakuáciu obyvateľstva z ohrozených oblastí. Havajské ostrovy ležia asi 6 400 kilometrov východne od epicentra piatkových otrasov, ktoré dosiahli magnitúdu 8,8. Zemetrasenie, ktoré v Japonsku spôsobilo rozsiahle škody, vyvolalo vlny tsunami, na čo reagovalo tichomorské centrum a vzápätí aj okolité krajiny.

Aj keď podľa skoršieho vyhlásenia úradu nebezpečenstvo tsunami hrozí na pobreží Ruska a Mariánskych ostrovov, ako aj na Guame, Taiwane, Filipínach, Marshallových ostrovoch, v Indonézii, na Papue-Novej Guinei, na Nauru, v Mikronézii či na Havajských ostrovoch, podľa novších správ je v ohrození doslova celá oblasť Tichého oceánu, teda vrátane Austrálie, Južnej Ameriky a Antarktídy.
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP

Ruské úrady už takisto vydali varovanie pred ničivými vlnami, a to konkrétne na Kurilských ostrovoch. Hovorkyňa regionálneho ministerstva pre mimoriadne situácie Jekaterina Potvorovová potvrdia, že je „vyhlásené varovanie pred možnými (vlnami) tsunami“ a dodala, že lode musia opustiť prístavy. Ruské úrady tiež potvrdili, že na ostrove Sachalin a v susedných oblastiach už evakuovali okolo 11 tisíc obyvateľov. Vlny by totiž mohli zasiahnuť niekoľko dedín na pobreží. Podľa úradov na Kamčatke tsunami nehrozia.

Evakuáciu pobrežných oblastí nariadili aj na Filipínach. Ako uviedol riaditeľ tamojšieho vulkanologického a seizmologického inštitútu Renato Solidum, okolo 17.00 miestneho času (10.00 SEČ) očakávajú jednometrové vlny, ktoré zasiahnu súostrovie Batanes. Tamojšie úrady nariadili presun obyvateľov do oblastí nachádzajúcich sa viac ako 5 metrov nad morom. Úrady na Mariánskych ostrovoch takisto zareagovali na blížiacu sa hrozbu a začali s evakuáciou ľudí „z nízko položených oblastí“. Počet evakuovaných zatiaľ nie je známy. Indonézia obyvateľov východnej oblasti krajiny upozornila, aby boli na vlny tsunami pripravení. V ohrození je celá oblasť Tichého oceánu, avšak nie všetci sa môžu dostatočne pripraviť – blížiaca sa vlna tsunami totiž môže byť vyššia ako najvyššie položené miesto na niektorých z ostrovov.

Chronológia: Najhoršie zemetrasenia v histórií

9. marca 1957 – Aljaška – Zemetrasenie s magnitúdom 9,1 zasiahlo Andreanovove ostrovy. Na ostrove Umnak došlo po 200 rokoch k erupcii sopky Mount Vsevidof, čo vyvolalo 15 metrov vysoké cunami, ktoré pokračovali až na Havaj.

22. mája 1960 – Čile – zemetrasenie s magnitúdom 9,5 zasiahlo stredné Čile a vyvolalo následné prílivové vlny a sopečné erupcie. Zahynulo približne 5000 ľudí a dva milióny prišli o strechu nad hlavou.

13. októbra 1963 – Kurilské ostrovy – Zemetrasenie s magnitúdom 8,5 zaznamenali na ostrovoch, o ktoré sa sporia Rusko s Japonskom.

28. marca 1964 – Aljaška – Zemetrasenie s magnitúdom 9,2 a následné cunami si vyžiadali 125 obetí na životoch a spôsobili škody na majetku v hodnote asi 311 miliónov dolárov. Otrasy zaznamenali okrem Aljašky aj v častiach západného Teritória Yukon a v kanadskej Britskej Kolumbii.

4. februára 1965 – Aljaška – Zemetrasenie s magnitúdom 8,7 vyvolalo cunami, ktoré na ostrove Shemya dosiahli údajne výšky 10,7 metra.

1976 – Čína – Zemetrasenie, ktoré postihlo provinciu Che-pej si vyžiadalo približne 250.000 obetí.

26. decembra 2004 – Indonézia – Pri katastrofálnom ničivom zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami prišlo o život alebo je nezvestných najmenej 283.543 ľudí. Otrasy pôdy, ktorých epicentrum bolo v blízkosti indonézskej Sumatry, mali intenzitu až 9,15 stupňa Richterovej stupnice. Postihnuté boli Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. Otrasy boli značne citeľné aj v Malajzii a Singapure.

28. marca 2005 – Indonézia – V blízkosti severného pobrežia ostrova Sumatra pripravilo zemetrasenie s magnitúdou 8,7 o život 1000 ľudí. Epicentrum bolo pri ostrove Nias a zničilo jeho hlavné mesto. Ostrov leží asi 1400 kilometrov na severozápad od hlavného mesta Jakarty.

8. októbra 2005 – Pakistan – Silné zemetrasenie o sile medzi 7,6 až 7,8 stupňa Richterovej škály, ktoré postihlo severné časti Pakistanu, Indie a Afganistanu. Počet obetí silného zemetrasenia sa podľa oficiálnej bilancie zvýšil na 73 276 v Pakistane. Približne rovnaký počet osôb utrpel pri prírodnej katastrofe vážne zranenia v indickej časti Kašmíru, kde zahynulo 1350 ľudí.

12. septembra 2007 – Indonézia – Silné zemetrasenie s magnitúdom 8,0 zasiahlo indonézsku Sumatru. Upozornenie pred cunami následne vyhlásili úrady v Indonézii, Malajzii a na Srí Lanke, pre vybrané ostrovy aj v Indii a Austrálii. V celom regióne evakuovali niektoré úrady a budovy.

12. mája 2008 – Čína – Otrasy s magnitúdom 7,8 zdevastovali zasiahnutú oblasť, v ktorej ostali mnohí ľudia, vrátane stoviek detí, uväznení pod zrútenými školami, závodmi a domami. Dovedna zahynulo takmer 80.000 ľudí.

7. apríla 2009 – Kurilské ostrovy – Zemetrasenie s magnitúdom 7,0 zasiahlo oblasť pri ruskom tichomorskom pobreží, zhruba 290 kilometrov východne od Kurilska na Kurilských ostrovoch. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 38 kilometrov.

28. mája 2009 – Honduras – Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,1 zaznamenali pri ostrove Roatán, ktorý je súčasťou honduraského súostrovia Islas de la Bahia v Karibskom mori. Epicentrum otrasov bolo v hĺbke desať kilometrov a nachádzalo sa približne 64 kilometrov severovýchodne od najväčšieho ostrova Roatán. Pri zemetrasení zahynuli štyri deti, zranilo približne 40 ľudí a poškodené boli desiatky domov v Hondurase a Belize.

10. augusta 2009 – Indický oceán – Silné zemetrasenie zaznamenali v Indickom oceáne v blízkosti skupiny ostrovov Andamany a Nikobary. Otrasy zeme s magnitúdou 7,6 vyvolali obavy z ničivých vĺn cunami, preto bolo vyhlásené pre túto oblasť varovanie. Americký seizmografický inštitút potvrdil otrasy vo vzdialenosti 250 km severne od Port Blair na Andamanských ostrovoch.

2. septembra 2009 – Japonsko – Počet obetí zemetrasenia na ostrove Jáva dosiahol 70 osôb. Záchranári pokračujú v hľadaní vyše 30 nezvestných ľudí, ktorých strhli zosuvy zeme vyvolané zemetrasením s magnitúdou 7,3. Viac ako 70.000 ľudí muselo opustiť svoje bydliská, vyše 140.000 domov bolo zničených. Zemetrasenie postihlo najmä západnú a centrálnu časť indonézskeho ostrova.

6. septembra 2009 – Albánsko – Iba materiálne škody spôsobilo zemetrasenie v sile 7 stupňov Richterovej stupnice, ktoré krátko pred polnocou miestneho času zasiahlo hornatú oblasť na severovýchode Albánska. Epicentrum zemetrasenia, pri ktorom došlo k poškodeniu viacerých objektov v niekoľkých dedinách, sa nachádzalo v katastri obce Peshkopi neďaleko albánsko-macedónskej štátnej hranice.

30. septembra 2009 – Samoa – Japonská meteorologická agentúra varovala pred cunami pozdĺž jej východného pobrežia, keď silné zemetrasenie zasiahlo ostrov Samoa v Tichom oceáne. Varovanie prišlo po tom, ako zemetrasenie s magnitúdou 8,3 spôsobilo cunami na ostrovoch Samoa a Americká Samoa. Epicentrum zemetrasenia bolo približne 190 kilometrov juhozápadne od Americkej Samoy v hĺbke 33 kilometrov.

30. septembra 2009 – Indonézia – Silné podmorské zemetrasenie zasiahlo západné pobrežie Indonézie. Zemetrasenie malo magnitúdu 7,9, pričom indonézsky meteorologický ústav jeho silu stanovil na 7,6 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum bolo približne 50 kilometrov od prístavného mesta Padang v provincii Južná Sumatra. Podľa odhadov OSN prišlo v regióne o život asi 1100 osôb.

8. októbra 2009 – Vanuatu – Tri silné podmorské zemetrasenia zasiahli oblasť južného Tichomoria v okolí ostrovného štátu Vanuatu. Otrasy vyvolali malé prívalové vlny cunami, ich sila však bola príliš slabá na to, aby spôsobili škody. Prvé zemetrasenie s magnitúdou 7,8 malo epicentrum 294 kilometrov severozápadne od vanuatského ostrovu Santo v hĺbke 35 kilometrov. V rovnakej oblasti nasledovali ďalšie dve zemetrasenia s magnitúdou 7,7 a 7,3.

12. októbra 2009 – Indonézia – Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 zasiahlo oblasť pri severnom cípe indonézskeho ostrova Sulawesi, pričom zranenia utrpeli desiatky ľudí a poškodené boli stovky budov.

12. januára 2010 – Haiti – Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo v noci z 12. na 13.1. SEČ najchudobnejšiu krajinu západnej pologule Haiti. Bezprostredne po prvom zemetrasení nasledovali dva menšie otrasy s magnitúdou 5,9 a 5,5. Epicentrum bolo len 16 km od hlavného mesta Port-au-Prince. Počet obetí sa vyšplhal na 222.517.

27. februára 2010 – Čile – Silné zemetrasenie zasiahlo strednú časť Čile. Úrady informovali, že prírodná katastrofa si vyžiadala 452 mŕtvych a 96 ľudí zostalo nezvestných.

14. apríla 2010 – Čína – Oficiálny počet obetí zemetrasenia v severozápadnej čínskej provincii Čching-chaj sa vyšplhal na 2039. Ďalších 195 osôb je nezvestných. Zemetrasenie s magnitúdom 6,9 zasiahlo provinciu, kde žijú prevažne etnickí Tibeťania. Územie je súčasťou Tibetskej náhornej plošiny.

5. augusta 2010 Papua Nová Guinea – Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,0 zasiahlo Papuu – Novú Guineu. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke 54 kilometrov na ostrove Nová Británia, približne 570 kilometrov od metropoly Port Moresby. Hoci je Nová Británia pomerne rozľahlý ostrov, najväčší v Bismarckovom súostroví, je riedko obývaným a tvorí ho prevažne dažďový prales. Žije tam približne 400.000 ľudí.

10. augusta 2010 – Vanuatu – Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,5 zasiahlo oblasť pri tichomorskom ostrove Vanuatu a vyvolalo menšie 23-centimetrové prívalové vlny. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo zhruba 46 kilometrov severozápadne od Port Vily.

2. januára 2011 – Čile – Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,1 zasiahlo oblasť stredného Čile. Epicentrum otrasov sa nachádzalo 70 kilometrov severozápadne od mesta Temuco, resp. 595 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Santiago v hĺbke 16,9 kilometra. Zakrátko sa zem v regióne triasla opäť. Dotras mal magnitúdu 5,0 a jeho epicentrum tentoraz ležalo nachádzalo 110 kilometrov severozápadne Temuca a 570 kilometrov juhozápadne od Santiaga.

18. januára 2011 -Pakistan – Zemetrasenie s magnitúdou 7,2 zasiahlo juhozápadný Pakistan. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke 83 kilometrov. Zasiahli oblasť západne od mesta Dálbandín v provincii Balúčistán – v stredu o 01.23 h miestneho času (dnes o 21.23 h SEČ). Zemetrasenie trvalo približne 20 sekúnd. Z málo zaľudnenej oblasti, ktorá leží blízko pakistanskej nebezpečnej hranice s Afganistanom, neboli hlásené zranenia ani škody.

22. februára 2011 – Nový Zéland – Ničivé zemetrasenie na Novom Zélande, ktoré zasiahlo druhé najväčšie mesto Christchurch, vyžiadalo si približne 200 obetí. Na viacerých miestach v Christchurchi vypukol požiar, mnohé ulice zaplavilo, pretože potrhalo potrubia, zrútili sa mnohé budovy, medzi nimi aj kostol. Prerušilo sa aj elektrické a telefonické vedenie.

.

Tsunami v Japonsku

Prehľad ničivých vĺn za posledné roky:

December 2004, juhovýchodná Ázia -Tsunami ako dôsledok podmorského zemetrasenia s magnitúdou 9,3 usmrtilo 220 tisíc ľudí.

Júl 2006, Indonézia – Tsunami ako dôsledok podmorského zemetrasenia s magnitúdou s magnitúdou 7,7 zanechalo za sebou 654 mŕtvych.

Apríl 2007, Šalamúnove ostrovy – Tsunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 8,0 zabilo 52 ľudí a tisíce ľudí pripravilo o domovy.

September 2009, Samoa – Tsunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 8,0 usmrtilo 190 ľudí.

Február 2010, Čile – Tsunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 8,8 zanechalo 520 mŕtvych.

Október 2010, Indonézia – Tsunami ako dôsledok zemetrasenia s magnitúdou 7,7 usmrtilo 112 ľudí, 500 je stále nezvestných.

.

Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Barack ObamaBenedikt XVI.Daniel LipšicIvan GašparovičIveta RadičováJózsef NagyNaoto KanPan Ki-mun