Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce
Pohľad do areálu kameňolomu Srdce v Devínskej Novej Vsi po skončení tlačovej besedy pri príležitosti odstraňovania nebezpečného odpadu z kameňolomu. Bratislava, 16. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
16. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Kameňolom v Bratislave zápasí s toxickými látkami

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Zdraviu nebezpečné toxické gudróny majú z kameňolomu Srdce v bratislavskej Devínskej Novej Vsi odstrániť do konca roka 2015.

Ako v utorok novinárov informoval minister životného prostredia Peter Žiga, náklady na odstránenie gudrónov a nimi kontaminovanej zeme by mali v rámci projektu Kamenné srdce dosiahnuť 12 miliónov eur. Finančné prostriedky potrebné na sanáciu znečistenia vyčlenia z Operačného programu Životné prostredie.

Obrazom: Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce

Už 50 rokov záťaže

„Jedna z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku sa nachádza v kameňolome Srdce,“ povedal Žiga. „Táto záťaž je tu už 50 rokov a 20 rokov sa obyvatelia Devínskej Novej Vsi snažia o jej odstránenie.“ Podľa Žigu sa v kameňolome nachádza približne 30 tisíc metrov kubických toxického odpadu, z čoho je 18 tisíc metrov kubických gudrónov a 12-tisíc metrov kubických kontaminovanej zeme. Po odstránení záťaže bude podľa neho lokalita plne k dispozícii pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

„Skládka vznikla tak, že pri likvidácii továrne Apollo sem vyvážali kyslé gudróny, ktoré vznikli ako medziprodukt pri čistení ropy,“ povedal sanačný geológ Peter Sekula. Miesto uloženia odpadu bolo podľa neho v tom čase primerané vedomostiam o skládkach a možnostiach uskladnenia podobných látok. V súčasnosti je situácia iná a skládka musí byť podľa Sekulu odstránená.

Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce
Foto: SITA/Ján Slovák

Kontaminovanú zem majú spracovať

Gudróny je podľa neho možné energeticky zhodnotiť spaľovaním v cementačných peciach. Kontaminovanú zem majú zase spracovať pomocou metódy biodegradácie. „Lom bude po skončení sanácii plne rekultivovaný,“ povedal. Podľa starostu mestskej časti Devínska Nová Ves Milana Jambora budú gudróny z lomu vyvážať v špeciálnych kontajneroch tak, aby čo najskôr opustili mestskú časť a neohrozili obyvateľov. Podľa Sekulu môže byť pri preprave gudrónov jediným problémom pre miestnych obyvateľov ich zápach.

Gudróny sú kyselinové smoly a kaly, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri čistení ropy. Do Devínskej Novej Vsi ich priviezli v roku 1963. Kameňolom Srdce však podľa odborníkov nie je vhodným miestom na skládkovanie podobných látok vzhľadom na blízkosť obytných domov a tiež chránenej krajinnej oblasti.

Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce
Foto: SITA/Ján Slovák

Odporúčané články

Obrazom: Nový primátor Bratislavy slávnostne prevzal úrad Bratislavské dvojičky majú maximálnu výšku, stavba pokračuje

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...