Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sprava: Rakúsky prezident Heinz Fischer a prezident SR Andrej Kiska na tlačovej besede pri príležitosti oficiálnej návštevy slovenského prezidenta v Rakúsku. Rakúsko, Viedeň, 17. júl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
17. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(81)

Obrazom: Kiska je vo Viedni, hovoril o sankciách pre Rusko

VIEDEŇ 17. júla (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska, ktorý je na svojej prvej oficiálnej návšteve Rakúska, vo štvrtok počas stretnutia s prezidentom Heinzom Fischerom zdôrazňoval, že je preňho dôležitý boj proti korupcii a za zlepšenie vymožiteľnosti práva.

Uviedol to Fischer na spoločnej tlačovej besede hláv štát. “To isté platí aj pre Rakúsko. Myslím si, že žiadna krajina nemôže povedať, že v tejto veci je všetko v poriadku,” vyhlásil Fischer.

Obrazom: Andrej Kiska navštívil Viedeň, privítal ho prezident Fischer

Rakúsko je podľa prezidenta inšpiráciou

Rakúskych novinárov zaujímalo, čo chce Kiska v prezidentskom úrade dosiahnuť. “Najdôležitejšie je vracať dôveru ľudí v štát, v to, že ľudia, ktorí zastupujú štát, a politici, sú vo svojich funkciách preto, aby pomohli ľuďom a aby štát slúžil pre nich,” odpovedal im Kiska. Slovenská hlava štátu okrem iného podotkla, že Rakúsko môže byť v mnohých oblastiach pre Slovenskom inšpiráciou a vzorom. Slovenský prezident ocenil rakúske školstvo, prepojenie vedy a výskumu s praxou či rešpekt k životnému prostrediu.

Hlavy štátov sa zhodli, že vzťahy medzi oboma krajinami sú na veľmi dobrej úrovni. “Rakúsko je druhým najväčším investorom na Slovensku. Súvisí to určite aj s tým, že na Slovensku vidno veľké snahy o rozvoj,” poznamenal Fischer. Vzťahy sa však podľa neho dobre vyvíjajú aj v politickej rovine.

Slovenská hlava štátu má na programe aj stretnutie so spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom a s primátorom mesta Viedeň Michaelom Häuplom. Kiska, ktorý sa stal prezidentom 15. júna, už má za sebou oficiálnu návštevu Českej republiky aj Poľska. Stretol sa tiež s maďarským prezidentom na pracovnej ceste v Budapešti.

Andrej Kiska navštívil Viedeň, privítal ho prezident Fischer
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a rakúsky prezident Heinz Fischer pri príležitosti oficiálnej návštevy slovenského prezidenta v Rakúsku. Rakúsko, Viedeň, 17. júl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

Prezident Kiska hovoril aj o sankciách pre Rusko

Ak Rusko porušuje dohody, sankcie Európskej únie (EÚ) voči nemu sú nutné, v súčasnosti však netreba robiť žiadne ďalšie rázne kroky, vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska počas štvrtkovej oficiálnej návštevy Rakúska. “Netreba robiť žiadne rázne kroky.

Andrej Kiska navštívil Viedeň, privítal ho prezident Fischer
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska a rakúsky prezident Heinz Fischer pri príležitosti oficiálnej návštevy slovenského prezidenta v Rakúsku. Rakúsko, Viedeň, 17. júl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
Postup sankcií, ktorý sa postupne zvyšuje na základe toho, ako sa vyvíja situácia, osobne pokladám za dostatočný. Som presvedčený o tom, že ak dochádza k porušeniu dohôd, sankcie sú potrebné a nutné,”
povedal Kiska na spoločnej tlačovej besede s rakúskym prezidentom Heinzom Fischerom.

Kiska zdôraznil, že pri riešení konfliktov je vždy potrebná komunikácia a dialóg. Komunikácia s partnerom sa však podľa neho vždy opiera o slovo dôvera. “Ak diskutujeme s partnerom, musíme mať dôveru, aby sme vedeli, že slová, ktoré za stolom padnú, budú skutočne platiť. A v prípade, že tie slová neplatia, treba uvažovať o tom, ako tie slová posilniť reálnym činom,” dodal.

Podľa rakúskej hlavy štátu je dôležité stanoviť si jasné hranice v prípadoch porušenia medzinárodného práva, k čomu po anexii Krymu Ruskom došlo. “Súčasne však treba v prvom rade hľadať riešenia pri rokovacom stole a hľadať rozumné úpravy vo vzťahu EÚ a Ruska,” myslí si Fischer. Sankcie by podľa neho mali byť vždy až posledným riešením. Aj napriek tomu, že Fischer je predovšetkým zástanca rozhovorov a rokovaní, uznáva, že sankcie sú aj momentálne nevyhnutné.

Spojené štáty zaviedli v stredu zatiaľ najprísnejšie hospodárske sankcie voči Rusku a lídri EÚ zasa rozhodli, že blok sankcie taktiež sprísni a rozšíri.

Rusko vo štvrtok nové sankcie ostro odsúdilo. Ministerstvo zahraničia vo vyhlásení konštatuje, že rozšírenie sankcií je “primitívnym pokusom o pomstu za vývoj na Ukrajine, ktorý nezodpovedá predstavám Washingtonu”.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

Odporúčame aj:

Kiska vymenoval veľvyslancov, do Dánska ide Lajčákov hovorca

Obrazom: Andrej Kiska bol v Poľsku, s Komorowským riešili V4

Kiska bude s Paškom riešiť ústavný súd asi až po prázdninách

Odporúčané články

Kiska vymenoval veľvyslancov, do Dánska ide Lajčákov hovorca Kiska bude s Paškom riešiť ústavný súd asi až po prázdninách

Témy

Diskusia

Josarian aj mne zijem ty včera 18.59 ty cikula zavarana strašidlá upozorňuje strašidlo. Dobré ! Súdruh strašidlo, aj vrčíš nejako pri tom strašení, alebo sa len ukážeš a to stačí, asi pozretie na teba dostatočne vydesí. Strašidlá Tak už ste sa vybláznili aj dnes na portály? Ktorý pred kým viac sa vypne v bláznivom ošialy? Vy si občas prečítate.čo tu napíšete? Alebo len tak klopkáte tu po internete ? Už vás musia bolieť prsty moźno, aj chodidlá,... Fuj-tajbl Nebola tam výstava sexuálnych pomôcok a prezervatívov........ Fuj-tajbl Pán ONÝ - akože sa volá,no voliaky Kížka,t.č.veľkým podvodom a omylom ustanovený za akože prezidentom na Slovensku.No povedz nahlas verejne - ktorú dohodu Rusko porušilo a kedy ????????? FUJ-TAJBL !!!!!!!!!!!!!!!!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...