Obrazom: Kiska vymenoval nových rektorov, čakajú ich výzvy

Prezident vymenoval nových rektorov
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a novovymenovaný rektor Stanislav Kmeť (Technická univerzita v Košiciach) počas vymenovania rektorov vysokých škôl v Prezidentskom paláci. Bratislava, 14. júl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska v utorok vymenoval rektorov štyroch vysokých škôl. Menovacie dekréty si v Prezidentskom paláci prevzali Stanislav Kmeť z Technickej univerzity v Košiciach, Peter Kónya z Prešovskej univerzity v Prešove, Pavol Sovák z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Marek Šmid z Trnavskej univerzity v Trnave.

Obrazom: Prezident vymenoval nových rektorov

V kvalite škôl stále zaostávame, tvrdí Kiska

Prezident v utorok zablahoželal rektorom k menovaniu do funkcie. Zároveň ich však upozornil na výzvy a ciele, ktoré by malo napĺňať slovenské vysoké školstvo. „Pred vami všetkými stoja ciele, ktoré treba napĺňať. Budete to totiž práve vy, kto určí cesty a spôsoby, ktorými sa vami riadené univerzity vyberú pri napĺňaní svojho poslania a stanovených cieľov. A budete to opäť vy, kto za všetky tieto rozhodnutia ponesie zodpovednosť,“ povedal rektorom Kiska.

Prezident vymenoval nových rektorov
Foto: SITA/Robert Tappert

Pripomenul tiež, že napriek všetkým zmenám, ktoré sa v oblasti verejných vysokých škôl na Slovensku v nedávnej minulosti udiali alebo sa v súčasnosti dejú, v kvalite našich vysokých škôl v porovnaní s tými najlepšími vo svete alebo v Európe stále zaostávame.

Pár kvalitných škôl podľa neho nestačí

„Áno, aj my máme také vysoké školy a fakulty, ktoré poskytujú kvalitné, hodnotné vzdelanie. Týchto niekoľko však nestačí a nebude stačiť. Klesá počet našich študentov na slovenských vysokých školách. Počet zahraničných študentov nerastie, alebo rastie len výberovo na niektorých z nich. Pritom v ostatnom čase sa do rozvoja infraštruktúry vzdelávania na našich školách investovalo veľké množstvo najmä európskych peňazí,“ dodal Kiska.

Prezident vymenoval nových rektorov
Foto: SITA/Robert Tappert

Prianím prezidenta je, aby všetky vysokoškolské inštitúcie na Slovensku nachádzali spôsoby, ako pri vede a výskume zabezpečiť kvalitné vzdelávanie, ktoré priláka viac našich aj zahraničných študentov a pedagógov. Zároveň chce, aby vznikali rady špičkových výskumných tímov a aby naši študenti chodili počas štúdia do zahraničia a vracali sa späť do prostredia pripraveného reagovať na ich potreby tak, aby po skončení štúdia boli vyhľadávaní medzi zamestnávateľmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMarek ŠmidPeter Kónya