Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
92. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach
Víťaz hlavnej kategórie mužov Keňan Samuel Kiplimo Kosgei (uprostred) počas 92. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach. Košice, 4. október 2015. Foto: SITA/Viktor Zamborský
4. októbra 2015 ŠportOstatné športy od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Košický maratón vyhral favorizovaný Keňan Kosgei

KOŠICE 4. októbra (WebNoviny.sk) – Favorizovaný Keňan Samuel Kosgei sa stal víťazom 92. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Víťazný čas 29-ročného vytrvalca bol 2:07:07 h. Za traťovým rekordom krajana Lawrencea Kimaiya spred troch rokov (2:07:01 h) zaostal iba o šesť sekúnd. Víťaz si v Košiciach zarobil 15 000 eur. V ženskej kategórii sa z víťazstva tešila etiópska favoritka Mulu Dirová (2:35:33 h). Medzi mužmi sa majstrom Slovenska stal Juraj Vitko (2:25:00 h).

Skvelý Kosgei približne 4 km pred cieľom ušiel svojmu súperovi a krajanovi Coliinsovi Tanuimu (2:08:08 h) a záver najstaršieho maratónu v Európe sa už odohrával iba v jeho réžii. Keňa dosiahla trináste prvenstvo na MMM v mužskej kategórii a siedme v sérii. Trinástym triumfom celkovo Keňania vyrovnali doteraz historicky najúspešnejších maratóncov z bývalého Československa.

Obrazom: 92. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach

Kosgei dosiahol druhý najrýchlejší čas v histórii

Medzičasy na úvodných piatich a desiatich kilometroch naznačovali, že v Košiciach sa môže zrodiť aj nový traťový rekord v mužskej kategórii. Až do 30. km ťahali tempo na košickom mestskom okruhu kenskí vodiči Evans Ruto a Gedion Kurgat. Spolu s nimi bolo vpredu aj trio favoritov Samuel Kosgei, Collins Tanui a Charles Cheruiyot. Potom dvaja vodiči podľa dohodnutej taktiky odstúpili a záverečných 12 km už zostalo na ich krajanoch.

Najprv zo skupiny favoritov vpredu odpadol Cheruiyot a neskôr aj Tanui. Záverečné 4 km už odtiahol Kosgei na čele sám a skvelým zrýchlením dosiahol druhý najlepší čas v histórii MMM. Za Kosgeiom a Tanuim tretí skončil Etiópčan Haile Bekuma (2:11:05 h). „Dnes v Košiciach bolo pre mňa všetko dobré. Som rád, že to takto výborne vyšlo od počasia, cez divácku atmosféru až po vydarené preteky,“ uviedol víťazný Kosgei.

92. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Domácim šampiónom sa stal Vitko

Najväčšími adeptmi na slovenský titul boli Jozef Urban (Demolex Bardejov) a Tibor Sahajda (TJ Obalservis Košice), ale domácim šampiónom v maratóne sa po prvý raz stal Juraj Vitko (MKŠS Kysucké Nové Mesto). Vo svojom druhom maratóne v tomto kalendárnom roku (prvý odbehol v náročných horských podmienkach v Rajci) sa výrazne zlepšil a výkonom 2:25:00 h jasne zdolal Jozefa Urbana (2:26:35 h). Urban je dvojnásobným domácim šampiónom z rokov 2012 a 2013. K limitu na účasť na olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro 2:17:00 h sa najlepší Slováci podľa predpokladov nepriblížili.

„Behám popri práci, nemám až toľko času ako predtým, aj preto som rád, že správnou taktikou a rozložením síl som dokázal zvíťaziť. Cítim sa čerstvo, v závere už trochu prišli kŕče, zvoľnil som, ale mohol som si to dovoliť. Tiež som očakával, že Jozef Urban ako najväčší favorit uspeje, ale správnou taktikou som i jeho zlomil,“ uviedol Juraj Vitko pre RTVS.

Nedeľňajšie maratónske predpoludnie v Košiciach absolvovalo priamo na trati vo všetkých deviatich kategóriách vyše 11 000 ľudí. Maratóncov bolo 1735, čo je nové rekordné číslo pretekov.

92. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Csiba a Berešová vyhrali polmaratón

Víťazmi polmaratónu sa stali Slováci Boris Csiba a Katarína Berešová. Boris Csiba vlani na MMM bol nečakane majstrom Slovenska v maratóne, tento rok si trúfol iba na polovičnú vzdialenosť. Zdolal svojho veľkého rivala Imricha Pástora, ale s výsledným časom 1:10:19 h nebol spokojný.

„Bolo to v nedeľu veľmi náročné. Chcel som bežať na úrovni 1:08 h, no nepodarilo sa. Neviem, čím to bolo, ale od 10. km som sa trápil a bežal som len na umiestnenie. Imro Pástor ma prevyšuje na dráhe, ja jeho na ceste. Nie sme si nič dlžní, aj tak som sa však bál v závere, že ma predbehne,“ uviedol Boris Csiba pre RTVS.

Medzi účastníkmi polmaratónu v Košiciach bol aj „zlatý“ chodec Matej Tóth. Nedávny majster sveta z čínskeho Pekingu v chôdzi na 50 km obsadil 726. miesto výkonom 1:50:18 h, keď preteky poňal rekreačne. Na trati sa pohyboval v spoločnosti otca Viliama a brata Michala. Pre porovnanie: pri svojom košickom polmaratónskom debute pred troma rokmi skončil na 337. mieste výkonom 1:42:36 h.

Berešová sa pekne vytrápila

„Prvý ´kilák´ som odbehol, čo to dalo. Potom som počkal ocina a brata a celé som to už len odchodil. Spolu sme aj došli do cieľa. Atmosféra na trati bola fantastická. Bol to jeden z mojich najkrajších športových zážitkov,“ povedal Matej Tóth pre RTVS.

Katarína Berešová je tradičnou ženskou víťazkou košického polmaratónu, tento rok triumfovala už ôsmy raz. Dvadsiata druhá žena z nedávneho svetového šampionátu v čínskom Pekingu, ale v maratóne, mala v Košiciach za úlohu udávať tempo aj pre ženy – maratónkyne. Jej víťazný čas bol 1:16:27 h, za osobným maximom (1:13:26 h) zaostala o vyše tri minúty.

„Pekne som sa vytrápila, no ešte na 15. km som potiahla druhú ženu, ktorá beží maratón. Na svoj výkon som sa veľmi nesústredila, chcela som pomôcť viac ženám v maratóne. Spolupráca však nebola taká, akú som chcela. Mám v nohách maratón a teraz aj dva polmaratóny počas mesiaca. Je to pekná bilancia, na lepší čas to však v nedeľu nebolo,“ konštatovala Berešová pre RTVS.

Maratón – výsledky – nedeľa:

Muži: 1. Samuel Kosgei 2:07:07 h, 2. Collins Tanui (obaja Keňa) 2:08:08, 3. Haile Bekuma (Et.) 2:11:04, …8. Juraj Vitko (SR) 2:25:00

Majstrovstvá SR: 1. Juraj Vitko (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 2:25:00 h, 2. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 2:26:35, 3. Gabriel Švajda (ŠK ŠOG Nitra) 2:33:30

Ženy: 1. Mulu Dirová (Et.) 2:35:33 h, 2. Abebu Gelanová (obe Et.) 2:40:57, 3. Dorcus Chesangová (Keňa) 2:51:34, 4. Sylvia Sebastianová (SR) 3:01:12

Majstrovstvá SR: 1. Sylvia Sebestianová (AK Skalica) 3:01:12, 2. Romana Komarňanská (Maratón AC Rača) 3:09:20, 3. Lýdia Števuliaková 3:20:32

Polmaratón – výsledky – nedeľa:

Muži: 1. Boris Csiba (BMSC Bratislava) 1:10:19 h, 2. Imrich Pástor (obaja SR/Slávia TU Košice) 1:11:00, 3. Garry Pennington (V. Brit.) 1:13:01,…43. Ľuboš Bogdányi (SITA Sport Team) 1:23:32, 726. Matej Tóth (obaja SR) 1:50:18

Ženy: 1. Katarína Berešová (TJ Obalservis Košice) 1:16:27 h, 2. Soňa Vnenčáková (AC Moravská Slávia Brno) 1:21:39, 3. Romana Gajdošová (TJ Obalservis Košice) 1:24:51, 4. Ľuboslava Dobócziová (všetky SR) 1:27:24

Odporúčané články

Matej Tóth desiatykrát jednoznačne získal titul chodec roka Tóth nebude Atlét roka v Európe, užší výber ho obišiel

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné športy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...