Obrazom: Kubánci sa na Námestí revolúcie rozlúčili s Castrom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kubánci sa na Námestí revolúcie rozlúčili s Fidelom Castrom
Míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov. Havana, 29. novembra 2016. Foto: SITA/AP

HAVANA 30. novembra (WebNoviny.sk) – V Havane pokračovali v utorok druhým dňom smútočné obrady po úmrtí bývalého kubánskeho vodcu Fidela Castra.

Na Námestí revolúcie v centre hlavného mesta sa večer zišli desaťtisíce Kubáncov, aby si pripomenuli pamiatku zosnulého bývalého prezidenta, informovala na svojej webovej stránke spravodajská stanica BBC.

Pricestovali najmä ľavicoví vodcovia

Míting na záver druhého dňa oficiálnych spomienkových obradov po smrti vodcu kubánskej revolúcie sa začal spevom kubánskej štátnej hymny a nasledovali prejavy pozvaných zahraničných politikov. Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. K moci sa dostal v roku 1959. Na pietne podujatie na Námestie revolúcie pricestovali ľavicoví vodcovia zo spriatelených štátov predovšetkým v Latinskej Amerike.

Obrazom: Kubánci sa rozlúčili s Fidelom Castrom

BBC upozornila, že väčšina ďalších štátov vyslala iba nižšie postavených zástupcov. Davu sa napríklad prihovoril grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras. Medzi hosťami sedeli tiež prezidenti Mexika, Ekvádoru, Bolívie, Venezuely, Panamy, Južnej Afriky a Zimbabwe. Kondolenčnú knihu umiestnenú od pondelka v memoriálnom komplexe Josého Martího na Námestí revolúcie v centre Havany už skôr v utorok okrem iných podpísali ľavicoví prezidenti Bolívie a Venezuely, Evo Morales a Nicolás Maduro. Dvojicu sprevádzal ekvádorský prezident Rafael Correa.

Rozlúčkové obrady sa konali od pondelka

Rozlúčkové obrady sa konali v Havane od pondelka. Hlavným dejiskom bol uvedený komplex Josého Martího. Vyvrcholením bol v utorok míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov. V stredu sa urna s Castrovým popolom vydá na cestu z Havany do Santiaga de Cuba, kde bude uložená do zeme. Ide o rovnakú trasu, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia.

Fidela Castra obdivovali ľavičiari a ľudia z rozvojového sveta, ktorí ho vnímali ako revolučne naladeného zástancu chudobných. Avšak kritizovali ho tí, čo ho pokladali za diktátora, ktorý za socializmu utláčal Kubáncov a zruinoval tamojšiu ekonomiku. V ostrovnej krajine je od 26. novembra do 4. decembra vyhlásený štátny smútok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Aléxis TsíprasEvo MoralesFidel CastroNicolas MaduroRafael Correa