Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kunovskú priehradu vypúšťajú, rybári robili výlov
Členovia miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) počas výlovu rýb z dôvodu vypúšťania Kunovskej priehrady. Kunov, okr. Senica, 26. september 2015. Foto: SITA/Martin Medňanský
26. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Kunovskú priehradu vypúšťajú, ryby museli preč

SENICA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Na veľkom výlove rýb z vypúšťanej Kunovskej priehrady sa v sobotu za neustáleho dažďa podieľala asi stovka rybárov, vrátane študentov odboru rybárstvo zo Strednej odbornej školy v Ivanke pri Dunaji.

Obrazom: Kunovskú priehradu vypúšťajú, rybári robili výlov

Metráky šťúk, zubáčov, kaprov a ďalších druhov rýb po výlove triedili, vážili a prevážali do vodných nádrží v Brestovci, Koválove či Jablonici. Ich výlov a premiestňovanie bude pokračovať aj v nedeľu. Na prevoz používajú rybári vozidlá s neustále okysličovanými nádržami.

Rybári podľa Krzysztofa Siwieca zo Slovenskeho rybárskeho zväzu v Senici mali ryby aj rozpredať, napokon sa rozhodli pre ich premiestnenie.

Kunovskú priehradu vypúšťajú, rybári robili výlov
Foto: SITA/Martin Medňanský

Napúšťať začnú najskôr v roku 2017

Kunovskú priehradu začali vypúšťať koncom augusta, vypúšťanie má trvať dva mesiace. Potom bude nasledovať komplexná prehliadka technologickej časti vodnej stavby a opravy betónových častí. V priebehu budúceho roka budú vodohospodári odstraňovať nánosy z dna priehrady.

Najskorší predpokladaný termín napúšťania priehrady je rok 2017. Termín bude závisieť od rozsahu prác, počasia a finančných možností podniku. Potom sa rybári budú usilovať priehradu opäť zarybniť.

Kým sa však spamätá z takého zásahu, ako je jej vypustenie, môže to podľa predsedu senických rybárov Branislava Heseka trvať aj desať rokov.

Kunovskú priehradu vypúšťajú, rybári robili výlov
Foto: SITA/Martin Medňanský

Vodná nádrž slúži aj na rekreáciu

Vodnú nádrž Kunov vybudovali ako akumulačnú nádrž priemyselnej vody pre štátny podnik Slovenský hodváb v Senici v roku 1965. V súčasnosti sa využíva na dodávku závlahovej vody pre poľnohospodárstvo, zachytenie povodňových prietokov, chov rýb a je aj obľúbenou prímestskou rekreačnou lokalitou.

Oblasť je vybavená športoviskami a občerstvovacími prevádzkami, s mestom Senica je spojená cyklochodníkom. Celková plocha nádrže je 65 hektárov, hĺbka vody sa pohybuje od dvoch do 8,5 metra.

Kunovskú priehradu vypúšťajú, rybári robili výlov
Foto: SITA/Martin Medňanský

Odporúčané články

Obchodníci vypočítali, ako zníži Ficova daň ceny výrobkov Únia pomôže farmárom, vyčlenila pre nich stámilióny eur

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...