Obrazom: Letisko otvorilo dvere ľuďom, pozreli si aj Tupolev

Letisko Bratislava ukázalo verejnosti aj vládny Tupolev
Návštevníci si prezerajú vládny špeciál Tupolev TU 154 - M počas Dňa otvorených dverí na Letisku M. R. Štefánika. Bratislava, 8. august 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Bezpečnostní pracovníci bratislavského letiska cestujúcim pred odletom zadržia najčastejšie ostré predmety, ako sú nožíky či väčšie nožničky.

„Je to najčastejšie sa vyskytujúca skupina predmetov,“ povedal v piatok lektor bezpečnostnej ochrany Ján Lacko-Vrabec návštevníkom letiska. Od štvrtka do soboty sa na bratislavskom letisku konajú Dni otvorených dverí.

Obrazom: Letisko Bratislava ukázalo verejnosti aj vládny Tupolev

Letisko už zabavilo rôzne predmety

Medzi zadržanými predmetmi sa objavili v minulosti už aj na pohľad nebezpečné veci. Predmet v tvare malej bejzbalovej pálky si chcel vziať do lietadla pasažier, ktorý tvrdil, že si s ním ako barman mieša bylinky a pripravuje tak koktaily. Iný cestujúci mal v batožine teleskopický obušok, pracovníkom letiska vysvetľoval, že ho používa ako statív pre fotoaparát.

Lacko-Vrabec ukázal návštevníkom aj ďalšie predmety, ktoré na palubu lietadla nepatria ako napríklad hračkársku zbraň, silvestrovskú zábavnú pyrotechniku, zapaľovače v tvare granátu či strieľajúce pero. „V histórii Československa bolo 27 únosov lietadiel,“ dodal.

Ľudia môžu počas Dní otvorených dverí na letisku vidieť aj ukážky práce policajného pyrotechnika s robotom, psovoda a zakázané predmety, ktoré zadržali colníci.

Letisko Bratislava ukázalo verejnosti aj vládny Tupolev
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ľuďom predvedú aj vládny Tupolev

Súčasťou exkurzie je aj prehliadka vládneho špeciálu Tu-154M a viacerých vozidiel, ktoré sa používajú na letisku, ako je odhŕňač snehu, vozidlo na odstránenie námrazy lietadiel či hasičské autá. „Do najkrajnejšieho bodu letiska vedia prísť do troch minút,“ povedala k hasičským vozidlám hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Na letiskovej ploche môžu návštevníci stretnúť sokoliara Martina Ľuptáka aj s dravcom, ktorý sa stará o biologickú ochranu letiska. „Dravce na letisku zamedzujú stretu lietadiel s vtáctvami,“ hovorí Ľupták. Práca sokoliarov na letisku spočíva v tom, že permanentne obchádzajú dráhy letiska.

„Keď uvidíme kŕdeľ vtáctva, pustíme po nich dravca, ktorý ich odoženie,“ ozrejmil sokoliar. Pokiaľ však pristáva alebo štartuje lietadlo, na odplašenie vtáctva použijú pušky. „Nepoužívame vtáka, aby nezaletel k lietadlu,“ doplnil. Na bratislavskom letisku chovajú 17 dravcov.

Letisko Bratislava ukázalo verejnosti aj vládny Tupolev
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave

zorganizovalo druhý ročník Dní otvorených dverí. Na akciu sa treba vopred zaregistrovať na webstránke letiska www.bts.aero.

Exkurzie, ktoré sa robia päťkrát za deň, sú bezplatné. Bratislavské letisko zvládne denne v letnej sezóne približne 80 príletov a vzletov lietadiel. Za deň tak v sezóne vybavia asi 7500 pasažierov. Za celý minulý rok vybavili 1 373 078 cestujúcich.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika