Obrazom: LGBTI komunita šla do ulíc, šok vyvolal transparent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LGBTI komunita protestovala proti vraždeniu gejov
Proti násiliu na gejoch v africkej Ugande v utorok v centre Bratislavy protestovalo 35 ľudí. Protest zorganizovali mimovládky Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko. Protest sa konal pri hoteli, kde prednášal ghanský kardinál Peter Turkson o ľudských právach a dôstojnosti v Katolíckej cirkvi. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Proti násiliu na gejoch v africkej Ugande v stredu v centre Bratislavy protestovalo 35 ľudí. Protest zorganizovali mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko.

Protest sa konal pri hoteli na Pilárikovej ulici, kde prednášal ghanský kardinál Peter Turkson o ľudských právach a dôstojnosti v Katolíckej cirkvi. Kardinál Turkson je predseda Pápežskej rady a na Slovensko pricestoval na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska. Protest bol naplánovaný od 10:00 do 13:00, ale protestujúci sa po pol hodine rozišli. V rukách držali transparenty s nápisom „Ľudské práva v praxi?“ a tiež dúhové farby.

Obrazom: LGBTI komunita protestovala proti vraždeniu gejov

Na konferencii ich odmietli

Riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher sa zhromaždeným prihovoril cez megafón s tým, že kardinál relativizoval násilie na ľuďoch, ktorí sa hlásia k LGBTI komunite. Zdôraznil, že demonštrovať je právo zhromaždených, ale chceli o ľudských právach aj diskutovať na konferencii, na ktorú sa riadne zaregistrovali.

KBS ich najskôr zaregistrovať odmietla a potom zdôvodnila odmietnutie naplnenou kapacitou sály, kde sa konferencia o ľudských právach koná. Romana Schlesinger, ktorá je hovorkyňou Queer Leaders Forum avizovala, že pripravujú aj ďalšie demonštrácie, ale až po prezidentských voľbách. Protesty by sa mali týkať snáh zakotviť v ústave definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy.

LGBTI komunita protestovala proti vraždeniu gejov
Foto: SITA/Ján Slovák

Kardinál odôvodnil zabíjanie gayov

Podľa Weisenbachera vyvolal kardinál Turkson po celom svete búrlivé reakcie svojimi výrokmi o dôvodoch zabíjania gejov v Afrike. „V Ugande bol totiž v platnosti zákon trestajúci homosexualitu popravou. V reakcii na vystúpenie generálneho tajomníka OSN Pan Ki Muna kardinál Turkson vyhlásil, že násilie voči LGBTI ľuďom treba vnímať ako primerané tradícii a vyzval volať po rešpektovaní kultúry afrických krajín. Akékoľvek ospravedlňovanie alebo relativizácia zabíjania teoretizovaním o tradíciách a kultúre je neakceptovateľné,“ povedal Weisenbacher.

KBS podľa hovorcu Jozefa Kováčika nevidí žiaden súvis medzi protestom a konferenciou. „Ak by sme chceli reagovať logikou argumentácie protestujúcich namierených proti kardinálovi Turksonovi, museli by sme konštatovať, že ich postoj je rasovo motivovaný. Myslím si, že tomu nikto neverí,“ povedal Kováčik pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že len nedávno kardinála Turksona potvrdil Svätý Otec v úrade predsedu Pápežskej rady a on sám viackrát svoje postoje vysvetľoval a považuje obvinenia za veľké nedorozumenie.

LGBTI komunita protestovala proti vraždeniu gejov
Foto: SITA/Ján Slovák

Turkson s protestmi súhlasí

K zhromaždeniu LGBTI komunity pred hotelom sa na konferencii vyjadril aj samotný ghanský kardinál a predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Peter Turkson. S protestom ľudí súhlasí.

Kardinál Peter Turkson
Foto: SITA/Ján Slovák

„Rozumiem, keď ľudia protestujú, keď druhí strácajú život. Keď boli ľudia zabíjaní a deti nemali čo jesť, aj my sme demonštrovali,“ povedal s tým, že sa k takému protestu aj on pripája. Zároveň upozornil, že cirkev vedie rokovania, aby sa „depenalizovali“ zákony a aby homosexuáli neboli prenasledovaní. Cirkev však oslovuje aj medzinárodné spoločenstvo, aby nepodmieňovalo materiálnu pomoc africkým krajinám zmenou zákona, ktorý sa týka homosexuálov.

Práve v Ugande a Nigérii podľa kardinála vidno ako biskupi podporujú ľudské práva. „V Ugande schválila vláda zákon proti homosexuálom. Sú predpísané tresty pre prichytených. Práve konferencia biskupov hovorí, že nesmú byť trestaní, zneužívaní, nesmie sa im ubližovať na tele,“ zdôraznil. Podľa neho však niektoré aspekty zákona môžu byť zmenené.

„Predovšetkým jeho trestajúci aspekt. Iné je, keď štát s niečím nesúhlasí a iné, keď niečo trestá. Nemalo by byť, aby títo ľudia boli trestaní. Keď niečo penalizujú, zaobchádzajú s nimi ako s kriminálnikmi. Nikto nesmie hovoriť, že homosexuáli sú kriminálnici, že porušujú nejaké zákony,“ povedal s tým, že podľa cirkvi homosexuáli nie sú ľudia, ktorých treba poslať do väzenia, ale treba ich objať, pomáhať im a poskytnúť im pastoračnú starostlivosť.

Urazené krajiny

Kardinál upozornil, že v Nigérii nebol zákon proti homosexuálom, prišiel až pred dvoma rokmi po tom, čo britský premiér povedal týmto krajinám, že nedostanú materiálnu pomoc, ak neprijmú prohomosexuálne zákony. „To tie krajiny urazilo, potom Nigéria prijala takýto zákon, pretože to považovala za porušovanie svojej suverenity,“ konštatoval.

Turkson tiež upozornil, že v Európe dochádza k diskriminácii kresťanov. V Európe síce nejde podľa neho o zabíjanie, ale kresťania sú diskriminovaní na základe vyznávania viery. „Niektoré vlády nechcú rešpektovať, že cirkev by mala mať miesto v spoločnosti. Sekulárnosť nie je to isté ako sekularizmus. Sekulárny štát nie je konfesionálny, teda žiadne náboženstvo nie je štátnym náboženstvom. Sekulárny štát je pozitívna vec, lebo všetky náboženstvá majú v ňom rovnaké miesto,“ povedal. Sekularizmus sa však podľa neho snaží obmedzovať náboženský prejav akýmkoľvek spôsobom. „Je dobré, keď sú sekulárne štáty. Tak je to v poriadku. Kde je sekularizmus, chýba tolerancia,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter WeisenbacherRomana Schlesinger