Obrazom: Ľudia stále žiadajú pád Kaliňáka, pridali sa Košice

V Bratislave sa konal tretí protest proti Kaliňákovi
Červené karty pre ministra vnútra Roberta Kaliňáka v rukách účastníkov protestu proti mafiánom vo vláde na Námestí slobody. Protest zorganizovali opozičné strany SaS a OĽaNO. Bratislava, 4. júl 2016. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA/KOŠICE 4. júla (WebNoviny.sk) – Stovky demonštrantov sa v pondelok zišli na bratislavskom Námestí slobody na v poradí treťom proteste organizovanom opozíciou za odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Organizátori opäť rozdávali zúčastneným tričká s nápisom „Fico chráni zlodejov“, v dave sa objavili transparenty ako „Kto je klamár, Kaliňák alebo Hedviga?“, „Riešením je priama demokracia“ alebo „Banánová republika“.

Obrazom: Protestujúci trvajú na odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov. Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov. Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené lacné nájomné, čo považujú za úplatok. Z tohto dôvodu na návrh SaS a OĽaNO bude v stredu parlament rokovať o vyslovení nedôvery premiérovi.

Grendel pripomenul starý výrok Fica

Ako v prejave vyhlásil Igor Matovič OĽaNO Ladislav Bašternák len v roku 2012 získal na neoprávnených vratkách DPH osem miliónov eur. „Od toho tu je minister vnútra, ktorý má zabezpečiť, aby prebehlo vyšetrovanie a aby bol páchateľ potrestaný. Namiesto toho mu povedal, že keď sa rozdelia, všetko zahladí,“ povedal Matovič.

Podľa Martina Poliačika (SaS) je Slovensko momentálne zovreté medzi chobotnicou oligarchov na jednej strane, a populistami z lacnými riešeniami na druhej. „Krytím mafiánov a oligarchov premiér znižuje dôveru obyvateľov v štát,“ zdôraznil. Gábor Grendel (OľaNO) pripomenul starý výrok Roberta Fica na stranu Vladimíra Mečiara, že by musel žiť ako korytnačka, 250 rokov, aby nahonobil taký majetok. „Dnes má aj Fico svoju Elektru,“ povedal.

V Bratislave sa konal tretí protest proti Kaliňákovi
Foto: SITA/Monika Zaťková

Prišiel aj Milan Markovič

„Je dôležité, aby to, čo sme začali, sme aj dokončili“. Vyhlásil to pred stovkami demonštrantov pri obytnom komplexe Bonaparte v Bratislave komik Milan Markovič. Zároveň odkázal, že demonštranti prídu pred komplex protestovať znovu a privedú aj posily. „Nemôže nás zastaviť žiadne predsedníctvo, práve naopak, nech sa prostredníctvom veľvyslanectiev každý dozvie, že je tu bordel,“ povedal Markovič.

Podľa Markoviča je od predsedu vlády Roberta Fica žiadať, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka to isté, ako žiadať, aby si amputoval pravú ruku. „Nemusí to ale urobiť, môže odstúpiť sám,“ povedal Markovič s tým, že ako dôvod rezignácie môže premiér uviesť zdravotné problémy a nikto sa na neho nebude hnevať.

„Tvrdia o nás, že sme banánová republika,“ reagoval výtvarník Peter Horváth na jeden z transparentov demonštrantov. „To ale nie je možné ani v banánovej republike, aby Kaliňák vyšetroval Kaliňáka,“ vyhlásil. Najlepšie by podľa Horvátha pre situáciu na Slovensku bolo, keby odstúpili obaja Robertovia.

Obrazom: Proti Kaliňákovi protestovali už aj v Košiciach

Košičania protestovali aj proti EEI a Rašimu

Okolo 1 500 až 2 000 Košičanov, pričom jeden z organizátorov odhadol ich počet až na vyše 3 000, sa v pondelok zišlo na prvom mimobratislavskom protestnom zhromaždení na Hlavnej ulici a žiadali, aby pre kauzu Baštrnák odstúpili z funkcií nielen minister vnútra Robert Kaliňák, ale aj premiér Robert Fico.

Protestovali aj proti firme EEI a žiadali jej odchod z Košíc. Rovnako žiadali aj odstúpenie košického primátora Richarda Rašiho. Organizátori rozprestreli veľký plagát s nápisom Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne, ktorý mal na jednej strane portrét Kaliňáka.

Protest organizovali strana SaS a hnutie OĽaNO. Spolu s Košičanmi demonštrovali poslanci Ľubomír Galko, Daniel Lipšic, Oto Žarnay, Jozef Rajtár, Jozef Mihál a Jana Cigániková. Prvá raz verejne vystúpil aj asistent poslanca Jozefa Rajtára (SaS) Filip Rybanič, ktorý si pozrel bankové účty Kaliňáka a exministra Jána Počiatka (Smer). Poukazovali na kauzu Baštrnák a prepojenie vrcholových politikov Smeru s oligarchmi. Dav vystúpenia jednotlivých rečníkov prerušoval skandovaním hesiel Odstúpiť, odstúpiť, Do basy, Dosť bolo Fica, Dosť bolo Smeru.

Proti Kaliňákovi protestovali už aj v Košiciach
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Fico podľa Lipšica reprezentuje chobotnicu

Jozef Mihál vo vystúpení zdôraznil, že Slovensko namiesto toho, aby prekvitalo, aby ľudia žili spokojne, tak trpia, žijú zo dňa na deň. Vyzval prítomných, aby ukázali červenú kartu týmto zlodejom. „Oni sa nás boja, boja sa vás. Hoci v parlamente majú väčšinu, medzi ľuďmi tejto krajiny už väčšinu stratili. Slovensko rozkráda patria oligarchov. V akej krajine by bolo možné, aby predseda vlády býval v luxusnom byte daňového podvodníka? To by nebolo možné ani v strednej Afrike. Fico reprezentuje chobotnicu, „ povedal Daniel Lipšic davu a doložil, že toto už nie je len o osobách, ale je to boj o charakter štátu.

Z košických politikov vystúpil poslanec mestskej časti KVP Ladislav Lörinc, jeden z iniciátorov petície proti platenému parkovaniu v Košiciach súkromnej firme EEI v rozšírenej centrálnej časti mesta. Uviedol, že to, čo sa deje na mestskej úrovni, je odrazom smeráckej politiky na celoštátnej úrovni. Mestský poslanec Jaroslav Poláček vyzýval ľudí Zastavme Kaliňáka, Fica, ale aj košického primátora Richarda Rašiho.

„Verím, že keď budeme držať všetci spolu, vyhráme,“ vyhlásil Rybanič, doložil, že aj jeho odhodlanie bojovať a vydržať vzrástlo, keď vidí toľkých protestujúcich. Aktivista Peter Kalmus vo svojom vystúpení vyzval primátora Rašiho, aby opustil radnicu. Na záver protestu, počas ktorého sa neodohrali nijaké incidenty, zaznela hymna.

Proti Kaliňákovi protestovali už aj v Košiciach
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicFilip RybaničGábor GrendelIgor MatovičJana CigánikováJaroslav PolačekJozef MihálJozef RajtárLadislav BašternákĽubomír GalkoOto ŽarnayRobert FicoRobert Kaliňák